Infolinia czynna:
Pon-pt: 8:00 - 18:00 Sob: 9:00 - 14:00
Mój koszyk
Pusty
wybierz pojazd
szukaj także w numerach OEM
wybierz pojazd

Jesteś tutaj:  
  1. Strona główna  > 
  2. Poradnik  > 
  3. Porady Motoryzacyjne  > 
  4. Czyszczenie lakieru za pomocą glinki

Czyszczenie lakieru za pomocą glinki

Data aktualizacji: wtorek, 02 marzec 2021

Jeśli kupiłeś używany samochód, którego lakier nie jest w najlepszym stanie, nie martw się. Jest na to ratunek - dobra glinka do czyszczenia lakieru. Idea działania , sposób użycia i rodzaje glinki zostaną przedstawione w tym artykule.



Spis treści:

Co to jest glinka do lakieru i jak działa?
Jak używać glinki czyszczącej lakier samochodowy?
Czy przed czyszczeniem glinką trzeba myć samochód?

  

Co to jest glinka do lakieru i jak działa?

Glinka do lakieru to masa plastyczna w dotyku zbliżona do plasteliny oraz modeliny. Można ją bez problemu dzielić, kroić oraz rozrywać. Działanie jest proste. Najwyższej jakości miękka i elastyczna glinka przesuwana po lakierze zbiera brud zalegający w lakierze (również z porów) i niejako przenosi ten brud na samą siebie. Dzięki temu usuwany jest brud niemożliwy do usunięcia podczas zwykłego mycia samochodu. Nie mają z nią szans smoła, ślady po owadach, nalot drogowy itp.

 

Jak używać glinki czyszczącej lakier samochodowy?

Zanim użyjemy glinki konieczne jest jej mocne ugniecenie oraz sprawdzenie i upewnienie, że warstwa którą będziemy przesuwali po lakierze jest w 100% czysta. Jeśli nie to trzeba wgnieść brudny kawałek do środka lub oderwać go, w przeciwnym razie rysy na lakierze są pewne. Gdy mamy już ugnieciony kawałek glinki potrzebny nam jest jeszcze preparat do stworzenia poślizgu między lakierem a glinką. Motochemia oferuje glinkę Sonax w zestawie ze specjalnym płynem generującym poślizg, jednak może być używana do tego celu woda destylowana. Wystarczy wlać ją do butelki z atomizerem (jak do mycia szyb w aucie i domu) i pryskać na element, który będziemy czyścić glinką. Nie wolno glinkować lakieru bez użycia wody lub specjalnego płynu. Nie zastosowanie się do tej żelaznej zasady zawsze oznacza rysy na lakierze.

 

Glinkowanie karoserii

Glinkowanie lakieru to czasochłonny proces, który przynosi wymierne korzyści - fot. pixabay.com

 

Czy przed czyszczeniem glinką trzeba myć samochód?

Oczywiście że tak. Glinka służy do usuwania "niewidocznych" gołym okiem zabrudzeń lakieru, nie zaś do usuwania wierzchniego brudu, dlatego przed przystąpieniem do czyszczenia koniecznie należy umyć samochód szamponem i później całkowicie osuszyć. Jak auto jest gotowe spryskujemy element który chcemy czyścić środkiem poślizgowym i przesuwamy delikatnie glinką po tym elemencie. Należy regularnie sprawdzać stan glinki. W przypadku pojawienia się na niej zabrudzenia można wziąć nowy kawałek lub wgnieść brud do środka. Glinka nie służy do polerowania lakieru!! Używa się jej do oczyszczenia lakieru przed woskowaniem/polerowaniem.

 

A czy wy stosowaliście już glinkę do lakieru? Jakie były efekty jej użycia? Glinkę którego producenta wybraliście? Piszcie w komentarzach!




Czyszczenie lakieru za pomocą glinki

Tomek

Człowiek od zadań specjalnych podróżujący naszą firmową białą strzałą. Zna oferowane przez nas produkty jak własną kieszeń, a ta jest wyjątkowo obszerna. Doskonale poznał działanie zarówno najdroższych produktów detailingowych, jak i kosmetyków budżetowych na każdą kieszeń. To właśnie od niego dowiecie się o dostępności produktów oraz z nim uzgodnicie współpracę z naszą firmą w systemie B2B.



Ilość komentarzy: 9, Średnia ocena: 5

   Data dodania: wtorek, 02 marzec 2021
Ocena: 5

Średnia glinka i jazda, no czeka mnie to na wiosnę, trzeba autko odpucować.


   Data dodania: piątek, 26 luty 2021
Ocena: 5

Polecam glinkowanie lakieru przed woskiem, znacznie łątwiej się go aplikuje. Trwałość również znacznie lepsza.


   Data dodania: środa, 17 luty 2021
Ocena: 5

Polecam gąbki z glinką. Spoko opcja.


   Data dodania: piątek, 22 styczeń 2021
Ocena: 5

Teraz zamist glinki popularne są rękawice glinkowe lub gąbki, sprawdzał to ktoś czy działa poprawnie?


   Data dodania: środa, 20 styczeń 2021
Ocena: 5

Glinka jak najbardziej wskazana przed woskowaniem. Znacznie przedłuży czas trwałości wosku.


   Data dodania: wtorek, 19 styczeń 2021
Ocena: 5

Wszystko zależy jak dokładnie chcemy doczyścić swój samochód i ile chcemy czasu na to poświęcić, bo z glinkowaniem niestety trochę schodzi, jeśli oczywiście chcemy to zrobić porządnie


   Data dodania: poniedziałek, 28 grudzień 2020
Ocena: 5

Ja zamiast glinki korzystam z chemii.


   Data dodania: środa, 23 wrzesień 2020
Ocena: 5

Zgadzam się z przedmówcą. Bez glinkowania nie ma sensu woskować samochodu.


   Data dodania: wtorek, 23 styczeń 2018
Ocena: 5

Glinkowanie to jeden z wazniejszych etapów w całym procesie mycia samochodów, bez tego nie ma co ruszac w dalcze części takie jak polerowanie ręczne czy mechaniczne.




 
 


Napisz Recenzję Wróć Kontynuuj