Infolinia czynna:
Pon-pt: 8:00 - 18:00 Sob: 9:00 - 14:00
Mój koszyk
Pusty
wybierz pojazd
szukaj także w numerach OEM
wybierz pojazd

Jesteś tutaj:  
  1. Strona główna  > 
  2. Poradnik  > 
  3. Porady Motoryzacyjne  > 
  4. Czy warto wymieniać olej przekładniowy w skrzyni biegów??

Czy warto wymieniać olej przekładniowy w skrzyni biegów??

Data aktualizacji: poniedziałek, 21 wrzesień 2020

O ile każdy kierowca wie, że olej silnikowy należy co jakiś czas wymieniać, niewielu użytkowników pojazdów zdaje sobie sprawę, że czasem warto też wymienić olej w skrzyni biegów. Co więcej – niestety, część właścicieli samochodów nie ma nawet świadomości, że taki olej istnieje, przez co nie zastanawia się nad prawidłową eksploatacją pojazdu w tym zakresie.Czemu warto wymieniać olej przekładniowy?

Wśród użytkowników samochodów powszechne są dwie opinie. Jedna z nich głosi, że olej przekładniowy jest wieczny, druga zaś – że nie istnieje coś takiego jak perpetuum mobile i każdy, nawet najbardziej wytrzymały olej kiedyś się zużyje. W praktyce, producenci samochodów przewidzieli,  że trwałość oleju przekładniowego to około 7 lat – po tym czasie widzą już bowiem swoje samochody tylko na złomowisku. Ponieważ jednak rzeczywistość jest zupełnie inna, a większość eksploatowanych samochodów osiąga 20 lub nawet 30 lat, nie ulga wątpliwości, że jeżeli nie chcemy narazić pojazdu na uszkodzenie skrzyni biegów, olej przekładniowy również należy wymieniać.

Oleje do samochodowych skrzyń biegów

 

Źródło foto: www.pixabay.com

Najlepsze oleje przekładniowe

Dla osób, które zainteresowane są doskonałą jakością za rozsądną cenę idealnym pomysłem jest zakup syntetycznego oleju przekładniowego K2 Texar 75W90 5L do manualnej skrzyni biegów z normą GL-5 lub oleju przekładniowego syntetycznego K2 Texar 75W90 1L, przeznaczonego również do manualnej skrzyni biegów, z normą GL-5. Oleje te zapewniają doskonałą ochronę współdziałających ze sobą elementów i gwarantują dużo lepsze smarowanie, niż oleje półsyntetyczne i mineralne.

Właścicielom samochodów z automatyczną skrzynią biegów można natomiast polecić olej do automatycznej skrzyni biegów K2 ATF III D 1L. Olej ten zapewnia dłuższą żywotność przekładni i minimalizuje ryzyko pojawienia się wycieków. Gwarantuje ponadto łagodniejszą pracę podczas zmiany biegów.
Czy warto wymieniać olej przekładniowy w skrzyni biegów??

Tomasz

Wieloletni członek zespołu Motochemii dysponujący sporą wiedzą na temat większości oferowanych przez nas kosmetyków. Jeden z naszych czołowych testerów produktów, co wielokrotnie udowodnił podczas kręcenia filmów na nasze konto Youtube. Prywatnie fan auto detailingu mogący poszczycić się mocno uginającą się półką z kosmetykami. Lubi czasem zagrać w piłkę nożną, zarówno na żywo jak i wirtualnie. Jego Peugeot lśni nie tylko na naszych filmach.Ilość komentarzy: 2, Średnia ocena: 4

   Data dodania: poniedziałek, 21 wrzesień 2020
Ocena: 5

Jasne że wymieniać, w silniku wymieniać a w skrzyni nie?? Wymieniam zawsze co 60tys. km. Tylko mjusi to być markowy olej przekładniowy.


   Data dodania: czwartek, 14 grudzień 2017
Ocena: 3

Wymieniać ? - Tak, ale tylko na właściwy olej.
Należy zastosować dokładnie taki olej jak przewiduje producent. Czasami sama norma GL-4 czy GL-5 nie jest wystarczającym wyznacznikiem.
Niektóre elementy skrzyni biegów zbudowane są z metali kolorowych, które w wyniku użycia niewłaściwego oleju korodują. Tym samym wymieniając olej na niewłaściwy można tylko pogorszyć sytuacje.
Warto samemu poczytać jaki olej zastosować i do końca nie wierzyć mechanikom. Przydatny jest katalog ETKA
 
 


Napisz Recenzję Wróć Kontynuuj