Infolinia czynna:
Pon-pt: 8:00 - 18:00 Sob: 9:00 - 14:00
Mój koszyk
Pusty
wybierz pojazd
szukaj także w numerach OEM
wybierz pojazd

Jesteś tutaj:  
  1. Strona główna  > 
  2. Poradnik  > 
  3. Porady Motoryzacyjne  > 
  4. Czy quick detailer może zastąpić tradycyjny wosk?

Czy quick detailer może zastąpić tradycyjny wosk?

Data aktualizacji: piątek, 04 grudzień 2020

Panująca od lat moda na auto detailing oraz postęp technologiczny dosięgający również kosmetyków samochodowych spowodował, że niemal każdy szanujący się producent chemii dedykowanej do pielęgnacji samochodów posiada w swojej ofercie tzw. „szybki wosk”. Preparaty typu quick detailer rzeczywiście możemy nazwać szybkimi, jednak czy na pewno możemy je nazwać również woskami?Spis treści 

Co to jest quick detailer?
Do czego służy qucik detailer?
Zastosowanie i różnice w stosunku do wosku.
Czy quick detailer może zastąpić twardy wosk?
Kto produkuje Quick Detailery?

 

Co to jest quick detailer?

Preparaty z rodziny quick detailerów to specjalne środki, których głównym zadaniem jest szybka i łatwa poprawa wyglądu karoserii. Pomagają one w odświeżeniu lakieru poprzez nadanie mu głębi, połysku oraz ukrycie jego niedoskonałości. Stanowią one najczęściej kombinację polimerów, które poza ochroną pozwalają również na doczyszczenie lakieru ze śladów po twardej wodzie czy delikatnego kurzu, który osiadł na karoserii w wyniku garażowania naszych 4 kółek.

 

Do czego służy qucik detailer?

Do głównych zadań QD należy przede wszystkim:

  

  • Szybkie i łatwe odświeżenie karoserii samochodu po umyciu; 
  • Stworzenie powłoki hydrofobowej ułatwiającej odprowadzanie wody i brudu z karoserii; 
  • Przedłużenie żywotności wosku; 
  • Doczyszczenie lakieru ze śladów po twardej wodzie; 
  • Nadanie poślizgu glince w procesie glinkowania;

 

Soft99 Fukupika

Efekt po zastosowaniu QD może być naprawdę obiecujący - fot. motochemia.pl

 

Zastosowanie i różnice w stosunku do wosku.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, quick detailer służy przede wszystkim do szybkiej poprawy wyglądu lakieru na samochodzie. Czy oznacza to jednak, że jest on woskiem? I tak, i nie. Szybki wosk, bo tak często nazywany jest QD, to bardzo uproszczona nazwa tego preparatu, stworzona prawdopodobnie dla łatwiejszego jego odbioru. W rzeczywistości większość QD nie posiada w swoim składzie żadnego wosku, a ich właściwości różnią się od tradycyjnych wosków. Przede wszystkim dla przyśpieszenia procesu odświeżenia karoserii, quick detailery aplikowane są przy pomocy atomizera, co w przypadku wosków jest niemal niespotykane. Ich żywotność na karoserii szczególnie w stosunku do tradycyjnych past i mleczekjest w znacznym stopniu ograniczona. Zazwyczaj utrzymują się one na karoserii od tygodnia do dwóch miesięcy, podczas gdy woski tradycyjne wytrzymują na karoserii od 2 do 12 miesięcy. Ponadto QD nie zapewnia aż takiej ochrony jak wosk – pamiętajmy, że jego głównym zadaniem jest poprawienie wyglądu lakieru i zapewnienie mu właściwości hydrofobowych! Z tego właśnie powodu, większość producentów zaleca jego stosowanie pomiędzy kolejnymi aplikacjami wosku. Dlaczego akurat w ten sposób? QD sam w sobie w minimalnym stopniu chroni karoserię, jednak w przypadku gdy na powierzchni lakieru nałożony jest wosk tradycyjny, QD nie tylko odświeży jego wygląd, ale również wydłuży jego żywotność i wypełni braki w powłoce woskowej wynikające z codziennego użytkowania samochodu.

 

 

Czy quick detailer może zastąpić twardy wosk?

Biorąc pod uwagę czas i stopień ochrony lakieru, który zapewnia twardy wosk w stosunku do quick detailerów, tzw. „szybkie woski” nie mogą zastąpić tradycyjnych past i mleczek. Po prostu preparaty te zostały stworzone do innych celów, co jednak nie przeszkadza im w uzupełnianiu się nawzajem – i to dosłownie. Z naszego doświadczenia, a także z doświadczenia i zaleceń wielu producentów kosmetyków samochodowych wiemy, że QD stanowi idealne uzupełnienie dla tradycyjnego wosku. Z tego właśnie powodu warto przynajmniej raz do roku zastosować na karoserii samochodu dobrej jakości twardy wosk, a następnie co drugie/trzecie mycie zastosować QD dla podtrzymania żywotności nałożonego wcześniej wosku.

 

Peugeot 206

Quick detailery to idealne rozwiązanie dla miłośników zlotów - fot. Clean Bandit by Grzechu

 

Warto jednak wspomnieć, że zdarzają się sytuacje, w których QD może zastąpić twardy wosk. Wiedzą o tym miłośnicy motoryzacji, którzy przed zlotami, wystawami czy eventami przygotowują swoje samochody, aby wyglądały jak najlepiej, właśnie przy pomocy Quick Detailerów.

 

Kto produkuje Quick Detailery?

Obecnie w czasach wyjątkowej popularności auto detailingu, czy to amatorskiego, czy profesjonalnego, każdy szanujący się producent kosmetyków dla branży motoryzacyjnej posiada w swojej ofercie produktowej przynajmniej jeden produkt typu QD. W ramach naszego asortymentu znajdziecie między innymi preparaty:

 

 

A jakie są wasze doświadczenia z Quick Detailerami? Jaki wy stosujecie? Jakie są wasze doświadczenia? Podzielcie się z nami swoimi opiniami w komentarzach


Czy quick detailer może zastąpić tradycyjny wosk?

Marcin

Wieloletni członek zespołu Motochemii dysponujący sporą wiedzą na temat oferowanych przez nas kosmetyków.Większość z nich udało mu się już przetestować . Raczej praktyk niż teoretyk, który woli dokładnie zgłębić pewne zagadnienia zanim zacznie wypowiadać się na ich temat. Prywatnie fan motoryzacji czasów PRL i niepoprawny sympatyk Fiata.Ilość komentarzy: 7, Średnia ocena: 5

   Data dodania: piątek, 04 grudzień 2020
Ocena: 5

Nie ma szans żeby zastąpiłm jedynie uzupełni braki we wcześniej położonych woskach. Efekt zdecydowanie krótszy przy QD niż twardy wosku.


   Data dodania: poniedziałek, 30 listopad 2020
Ocena: 5

Fajnie wszystko rozpisane, dużo informacji, ja zdecydowanie polecam twarde woski. QD jako uzupełnienie powłoki.


   Data dodania: czwartek, 26 listopad 2020
Ocena: 5

Na pewno nie zastąpi, ale czas w jakim jestem umyć i zabezpieczyć lakier własnie QD to 20 minut roboty. Na dokładniejszą aplikację wosków ect nie mam czasu.


   Data dodania: środa, 25 listopad 2020
Ocena: 5

Nie każdy ma czas na kilkugodzinne woskowanie auta a QD idzie sprawnie i szybko, coś za coś


   Data dodania: wtorek, 03 listopad 2020
Ocena: 5

Dokładnie tak, po umyciu Quik Detailer z ADBL i samochód się świeci. Ja dodatkowo aplikuje na szyby ponieważ potem bardzo fajnie odprowadzana jest woda podczas deszczu.


   Data dodania: poniedziałek, 26 październik 2020
Ocena: 5

Zastąpić nie zastąpi, ale nie każdy ma czas na 3h woskowanie samochodu. Przy QD pyk pyk i samochód błyszczy i lśni :) Osobiście korzystam z twardych wosków, a przy kolejnych myciach, na uzupełnienie powłoki wlatuje jakiś QD.


   Data dodania: piątek, 04 wrzesień 2020
Ocena: 5

Solidna porcja wiedzy. Super. Sam dawniej używałem zwykłego hydrowosku od Was - K2 Spid Wax. Ale teraz tylko morning dew z shiniego.
 
 


Napisz Recenzję Wróć