Infolinia czynna:
Pon-pt: 8:00 - 18:00 Sob: 9:00 - 14:00
Mój koszyk
Pusty
wybierz pojazd
szukaj także w numerach OEM
wybierz pojazd

Jesteś tutaj:  
  1. Strona główna  > 
  2. Poradnik  > 
  3. Informacje Motoryzacyjne  > 
  4. Czy kamizelka ostrzegawcza jest obowiązkowa w samochodzie??

Czy kamizelka ostrzegawcza jest obowiązkowa w samochodzie??

Data aktualizacji: czwartek, 19 listopad 2020

Polskie prawo nie nakłada na kierowców obowiązku posiadania w pojazdach kamizelki odblaskowej. Brak też jakichkolwiek przypuszczeń, że w najbliższym czasie zostaną oni zobligowani do ich zakupu. Warto jednak zaopatrzyć się w taką kamizelkę dla własnego dobra, w trosce o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników ruchu. Kamizelka ostrzegawcza nie kosztuje dużo, nie zajmuje też wiele miejsca, a może okazać się niezbędna podczas awarii samochodu czy wypadku, ratując nam nawet życie.Gdzie kamizelka ostrzegawcza jest obowiązkowa?

O ile w naszym kraju nie ma wymogu posiadania kamizelki, o tyle warto pamiętać, że w innych krajach taki obowiązek już często jest, a regulują go odpowiednie przepisy prawa. Brak kamizelki może nas w tych krajach naprawdę słono kosztować, ponieważ mandaty za to wykroczenie wahają się od 14 do nawet 1400 euro! Aby zatem uniknąć zbędnych nieprzyjemności, nie narażać się na uszczuplenie portfela, a przede wszystkim na utratę zdrowia lub życia warto zaopatrzyć się w odblaskową kamizelkę.

Kamizelka odblaskowa samochodowa

Rodzaje kamizelek ostrzegawczych

Kamizelka ostrzegawcza musi mieć kolor żółty, pomarańczowy lub czerwony. Powinna też posiadać, zarówno z przodu, jak i z tyłu dwa odblaskowe paski. Warto zwrócić uwagę, aby na jej wewnętrznej stronie znajdowało się oznaczenie EN 471, co oznacza, że wyrób ten spełnia normy UE. Godnym polecenia produktem jest kamizelka ostrzegawcza odblaskowa UE DIN 471 seledynowa. Na rynku dostępne są też starsze, niezgodne z normami unijnymi kamizelki, jednakże nie warto ich kupować, ponieważ jakość ich jest wątpliwa, a my również wtedy narażamy się na mandat.

Przy wyborze kamizelki odblaskowej warto też zwrócić uwagę na obowiązujące w danym kraju prawo. W większości państw obowiązuje zasada jednej kamizelki na jeden pojazd (pasażerowie z posiadania kamizelek są zwolnieni), ale w niektórych krajach może zdarzyć się inaczej. Są też sytuacje, że przepisy nakładają na kierowcę obowiązek posiadania kamizelki w jednym, konkretnym kolorze. Za przykład może posłużyć tu Słowacja, gdzie wymaga się posiadania pomarańczowej odblaskowej kamizelki ostrzegawczej z normą UE DIN 471, bowiem kolor seledynowy zarezerwowany jest tam wyłącznie dla służb drogowych.
Czy kamizelka ostrzegawcza jest obowiązkowa w samochodzie??

Marcin

Wieloletni członek zespołu Motochemii dysponujący sporą wiedzą na temat oferowanych przez nas kosmetyków.Większość z nich udało mu się już przetestować . Raczej praktyk niż teoretyk, który woli dokładnie zgłębić pewne zagadnienia zanim zacznie wypowiadać się na ich temat. Prywatnie fan motoryzacji czasów PRL i niepoprawny sympatyk Fiata.Ilość komentarzy: 13, Średnia ocena: 4,77

   Data dodania: czwartek, 19 listopad 2020
Ocena: 5

Oczywiście, powinna być wymagana w każdym samochodzie a na dodatek, każdy pieszy poruszający się w terenie zabudowanym i niezabudowanym w nocy również powinien taką mieć. Tak żeby było go widać z odległości 100m a nie 10 jak będzie już za poźno.


   Data dodania: poniedziałek, 09 listopad 2020
Ocena: 5

Zdecydowanie powinien mieć każdy w samochodzie, tak samo piesi którzy chodzą poza obszarem zabudowanym. To powinien być obowiązek.


   Data dodania: środa, 21 luty 2018
Ocena: 5

Zawsze warto mieć taką kamizelkę nie kosztuje dużo a może uratować życie ;)


   Data dodania: czwartek, 29 wrzesień 2016
Ocena: 4

Kamizelka odblaskowa powinna byc jednym z elementow wyposaenia jak apteczka obowiazkowa , u nas w pl nie zawsze bywaja kontrole ale poza granicami naszego kraju czesciej chocby nawet z tego powodu.
Także kamizelka moim zdaniem powinna byc w samochodzie i jest obowiazkowa.


   Data dodania: piątek, 19 sierpień 2016
Ocena: 4

Zalezy jak leży :), ja zawsze woże na wypadek jakiejs przykrej sytuacji ale jezeli ktos uwaza ze nie potrzebuje a ma za duzo kasy to na mandat w razie kontroli w sam raz:).


   Data dodania: poniedziałek, 01 sierpień 2016
Ocena: 4

zawsze powinnismy miec pod reka kamizelka nawety gdy wybieramy sie w dluga podróż pamietjamy jednak o tym że pdczas przekraczania granicy moze zdarzyc sie kontrola i nie tylko nawet albo co gorsza gdy satanie nam sie cos powaznijszego z pojazdem . Uwazam że warto .


   Data dodania: poniedziałek, 30 maj 2016
Ocena: 5

Lepiej mieć zakładając czysto teoretycznie, że w nocy musimy zmienić koło na zapasowe to jesteśmy przynajmniej widoczni, a dobra latarka też będzie nam nie zbędna. Uważam, że warto mieć ze dwie jak nie cztery takie kamizelki, gdyż w nocy może zaistnieć potrzeba pomocy drugiej osoby, a dobrze by była widoczna po zmroku.


   Data dodania: poniedziałek, 30 maj 2016
Ocena: 5

Fajny informacyjny artykul, dobrze wiedziec czy trzeba miec kamizelke i co grozi za brak. dzieki.


   Data dodania: środa, 02 marzec 2016
Ocena: 5

Nawet jesli nie jest obowiazkowa to robimy to dla wlasnego bezpieczenstwa


   Data dodania: środa, 03 luty 2016
Ocena: 5

Nie ma się co spierać, lepiej miec kamizelke pod reka bo nigdy nie wiemy kiedy sie moze przydac


   Data dodania: środa, 03 luty 2016
Ocena: 5

Ja tez nie zwracałem uwagi na narzędzia dopóki nie zepsuł mi się samochód w lesie.


   Data dodania: czwartek, 21 styczeń 2016
Ocena: 5

Bezpieczenstwo przede wszystkim, duzo to nie kosztuje a duzo moze pomoc;)


   Data dodania: czwartek, 14 styczeń 2016
Ocena: 5

Według mnie kamizelka odblaskowa powinna być obowiązkowa nie zajmuje dużo miejsca w samochodzie a w razie jakiegoś wypadku może nam pomóc w zachowaniu bezpieczeństwa.
 
 


Napisz Recenzję Wróć Kontynuuj