Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Staramy się aby ten czas nie był dłuższy niż 24h.
Masz problem ze znalezieniem swojego samochodu???
Zapytaj konsultanta: 512 802 277 lub napisz [email protected]
- Strona główna >
- Poradnik >
- Porady Motoryzacyjne >
- Czy automatyczna myjnia niszczy lakier?
Czy automatyczna myjnia niszczy lakier?
Choć obecnie największą popularnością cieszą się ręczne myjnie bezdotykowe, wielu kierowców nadal chętnie korzysta z wygodnych myjni automatycznych. Myjnia samochodowa tego typu to szybki i skuteczny sposób na dokładne wyczyszczenie samochodu bez brudzenia sobie rąk. Wielu zarzuca jej jednak niszczenie lakieru. Czy to rzeczywiście prawda? Jak dokładnie działa myjnia automatyczna? O tym w dzisiejszym wpisie!
Spis treści:
Czym jest i jak działa automatyczna myjnia samochodowa?
Ile kosztuje myjnia automatyczna?
Czy automatyczna myjnia niszczy lakier?
Jak przygotować auto do mycia na myjni automatycznej?
Jak zabezpieczyć lakier przed rysami na myjni automatycznej?
Myjnia bezdotykowa czy automatyczna? Którą wybrać?
Czym jest i jak działa automatyczna myjnia samochodowa?
Dla wielu kierowców własnoręczne mycie samochodu, czy to przed domem, czy na myjni samochodowej, jest przykrym obowiązkiem. W końcu to czynność, która wymaga wysiłku, pewnej dokładności, a przede wszystkim czasu. Idealnym dla nich rozwiązaniem jest zatem skorzystanie z dobrodziejstw automatycznej myjni samochodowej. Automatyczna myjnia samochodowa to urządzenie, które może występować w formie myjni portalowej lub myjni tunelowej. W Polsce najczęściej spotkać można myjnie portalowe. Czym dokładnie jest taka myjnia i jak działa? Automatyczna myjnia portalowa przyjmuje zazwyczaj formę przeszklonego pomieszczenia podobnego do garażu, które z jednej strony posiada wjazd, a z drugiej wyjazd. W jej wnętrzu umieszczone jest specjalne urządzenie myjące, które podczas pracy porusza się wzdłuż samochodu. Przed rozpoczęciem mycia na myjni automatycznej, samochód wprowadzany jest przez kierowcę do jej wnętrza i pozostawiany nieruchomo, mniej więcej na środku budynku. O właściwym miejscu zatrzymania samochodu informują kierowcę odpowiednie sygnały świetlne. Po wyjściu kierowcy z wnętrza budynku i uruchomieniu wybranego programu myjącego przy pomocy terminala, do akcji wkracza urządzenie odpowiedzialne za mycie i pielęgnacje karoserii. Jest to tak zwany portal, który porusza się na specjalnych szynach wzdłuż bryły samochodu. Na portalu umieszczone są wszelkie urządzenia takie jak dysze wodne, szczotki do mycia, czy suszarki, które podczas pracy myjni automatycznej pozwalają na dokładne wyczyszczenie karoserii samochodu, a nawet jej podwozia. Po zakończeniu procesu mycia, o którym informuje najczęściej odpowiednia sygnalizacja świetlna oraz komunikat na terminalu, kierowca wsiada do swojego samochodu i opuszcza myjnie czystym, wolnym od zabrudzeń samochodem.
Wśród myjni automatycznych znaleźć można myjnie tunelowe i myjnie portalowe – fot. pexels.com
Ile kosztuje myjnia automatyczna?
Cenniki na myjniach automatycznych bywają różne, a zależą one przede wszystkim od wyboru programu myjącego. Trzeba mieć bowiem świadomość, że myjnia automatyczna posiada najczęściej kilka programów myjących, które w różnym stopniu czyszczą karoserię samochodu, a także dają możliwość konserwacji lakieru samochodowego przy pomocy hydrowosku. W ofercie automatycznych myjni samochodowych przeważnie dostępne są 4 programy:
- Program ekspresowy - podstawowy program na myjni automatycznej, który obejmuje najczęściej mycie samochodu przy pomocy szczotek oraz osuszanie.
- Program standardowy - program uznawany przez myjnie samochodowe za program standardowy. Obejmuje on mycie samochodu przy pomocy piany aktywnej, szczotek, a także osuszanie i woskowanie przy pomocy wosku na mokro.
- Program standard plus - to najczęściej rozszerzony program standardowy, który obejmuje mycie auta przy pomocy piany aktywnej, szczotek myjących, mycie podwozia, chemiczne lub wysokociśnieniowe mycie kół, a także osuszanie i woskowanie.
- Program premium - to najwyższy program myjni automatycznych, który obejmuje wszystkie etapy mycia programu standard plus oraz dodatkowe zabezpieczenia karoserii samochodu.
Oczywiście w zależności od standardu myjni, warianty programów mogą nieznacznie się od siebie różnić. Mogą one bowiem zawierać różne opcje mycia, na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru programu na myjni automatycznej. Jeśli natomiast chodzi o cennik myjni, zazwyczaj ceny poszczególnych programów na myjniach wahają się w granicach:
- Wariant podstawowy - od 15 do 20 złotych.
- Wariant standardowy - od 20 do 30 złotych.
- Wariant standardowy plus - od 30 do 40 złotych.
- Wariant premium - od 40 do 50 złotych.
Jaki wybrać program na myjni automatycznej? Najlepiej taki który dopasowany będzie, do naszych potrzeb, upodobań i... dostępnego czasu. Im obszerniejszy program mycia, tym dłużej pracować będzie maszyna myjąca. Dlatego też poza ceną i obszernością opcji mycia, warto mieć na uwadze także ten aspekt.
Czy automatyczna myjnia niszczy lakier?
Choć korzystanie z myjni automatycznej jest szybkie, proste i wygodne, myjnie tego typu posiadają niemal tyle samo zwolenników co przeciwników. Powód jest prosty. Entuzjaści ręcznych myjni bezdotykowych uważają, że automatyczne myjnie samochodowe niszczą lakier na karoserii. Czy te oskarżenia są jednak bezpodstawne? Niestety praktyka pokazuje, że w dużym stopniu mają oni racje. Ryzyko uszkodzenia lakieru samochodowego na myjni automatycznej wiąże się z dwoma czynnikami. Pierwszy z nich dotyczy szczotek do mycia samochodu, które znajdują się na wyposażeniu myjni. Szczotki te muszą być bowiem na tyle twarde, aby mogły one z powodzeniem usunąć nawet ciężkie zabrudzenia. Niestety to właśnie ta twardość sprawia, że podczas mycia na karoserii samochodowej może pojawić się wiele mikrorys i to już po pierwszym myciu. Ponadto te niewielkie i stosunkowo płytkie zarysowania po wielu cyklach na myjni mogą sprawić, że lakier na karoserii zmatowieje i zatraci swój naturalny blask. Ryzyko zarysowania karoserii zwiększa się jeszcze bardziej w przypadku, gdy myjnia nie jest poddawana regularnemu czyszczeniu, serwisowi i konserwacji. Źle ustawione szczotki, a nawet piasek pomiędzy jej elementami roboczymi może doprowadzić do powstania nawet głębszych rys, które wymagać będą wizyty u lakiernika. Drugim ryzykiem uszkodzenia lakieru na myjni automatycznej jest oczywiście czynnik ludzki. Wizyta na automatycznej myjni samochodowej wymaga bowiem odpowiedniego przygotowania samochodu. Instrukcje o tym, jak to zrobić najczęściej dostępne są w regulaminie korzystania z myjni. Niedostosowanie pojazdu do tych wymagań, może doprowadzić do uszkodzenia karoserii auta, a nawet samych urządzeń na myjni automatycznej.
Jak przygotować auto do mycia na myjni automatycznej?
Aby nie doprowadzić do uszkodzenia samochodu na myjni automatycznej, warto pamiętać o tym, że przed uruchomieniem programu myjącego należy odpowiednio go przygotować. Pozwoli to wyeliminować błąd ludzki, który równie często szkodzi karoserii samochodu, co twarde i zanieczyszczone szczotki na myjni. W przypadku najpopularniejszej w Polsce automatycznej myjni portalowej, przed uruchomieniem programu myjącego należy:
- Zamknąć szyby samochodu.
- Sprawdzić zamknięcie wszystkich drzwi, maski i bagażnika.
- Złożyć lusterka zewnętrzne.
- Zdemontować wystające elementy nadwozia (np. uchwyty rowerowe, bagażniki dachowe, anteny radia i anteny CB).
- Wyłączyć funkcję automatycznego czujnika deszczu, aby podczas mycia nie uruchomić wycieraczek.
- Wyłączyć funkcję automatycznego otwierania bagażnika, aby podczas mycia nie otworzyć bagażnika.
- Dezaktywować czujniki parkowania, by nie uznały szczotek za zbliżające się obiekty.
Zastosowanie się do powyższych wskazówek nie tylko pozwoli uniknąć sytuacji, w której nasz samochód zostaje uszkodzony podczas mycia, ale także ochroni nas przed narażeniem na dodatkowe koszty, w przypadku doprowadzenia do awarii myjni z powodu naszego zaniedbania.
Zwolennicy myjni bezdotykowych zwracają uwagę, że myjnie automatyczne rysują lakier swoimi szczotkami – fot. pexels.com
Jak zabezpieczyć lakier przed rysami na myjni automatycznej?
Jak ustaliliśmy wcześniej, czyszczenie auta na automatycznej myjni samochodowej wiąże się z ryzykiem powstania mikro zarysowań lakieru, a nawet jego zmatowienia. Pewnym rozwiązaniem tego problemu może być zastosowanie na karoserii odpowiednich powłok ochronnych. Najlepszą ochronę przed rysami zapewni oczywiście przezroczysta folia PPF. Jest to rozwiązanie, które skutecznie chroni karoserię nie tylko przed zarysowaniami na myjni, ale także innymi czynnikami zewnętrznymi. Nieco tańszym i prostszym w realizacji rozwiązaniem jest aplikacja powłoki ceramicznej lub powłoki kwarcowej. Te potrafią utrzymywać się na powierzchni lakieru nawet do 4 lat, zabezpieczając go przed mikrorysami i niewielkimi zadrapaniami. Warto wspomnieć, że pewne zabezpieczenie przed powstawaniem rys na myjni stanowi także wosk samochodowy. Z tego powodu warto regularnie zabezpieczać karoserię samochodu przy pomocy powłoki woskowej, szczególnie tej uzyskanej za sprawą twardej pasty woskowej.
Myjnia bezdotykowa czy automatyczna?
Pomimo że automatyczna myjnia samochodowa ma stosunkowo wielu przeciwników, prawda jest taka, że zarówno ręczne myjnie bezdotykowe, jak i myjnie automatyczne posiadają swoje wady i zalety. Wśród zalet ręcznych myjni bezdotykowych wymienić można między innymi ich dużą dostępność, a także stosunkowo niską cenę, szczególnie w przypadku niewielkich zabrudzeń karoserii. Główną zaletą wśród zwolenników bezdotykówek jest również jej niewielki wpływ na powłokę lakierniczą. Lanca nie powoduje bowiem uszkodzeń powłoki lakierniczej podczas mycia. Do wad myjni bezdotykowej zaliczyć można jej niewielką efektywność w przypadku mocnych, trudnych do usunięcia zanieczyszczeń, których usunięcie nawet przy wsparciu mocnej chemii może okazać się niemożliwe. Do zalet automatycznej myjni samochodowej można zaliczyć przede wszystkim łatwość jej użycia i bezobsługowość. Myjnia automatyczna proces mycia wykonuje praktycznie samoczynnie, co nie wymaga od kierowcy żadnego wysiłku. Masywne szczotki z powodzeniem usuwają nawet cięższe zabrudzenia, a suszarki szybko osuszają karoserię po myciu. Jej plusem jest również stała cena, niezależnie od wymagających umycia zanieczyszczeń samochodu. Do wad automatycznej myjni samochodowej zaliczymy przede wszystkim możliwość zarysowania lakieru auta przez potężne szczotki, a także jej niewielką dokładność. Dotyczy to w szczególności samochodów, które posiadają w karoserii liczne wgłębienia i ospoilerowanie. W przypadku myjni automatycznej niedopatrzenie kierowcy podczas przygotowania auta do mycia może również doprowadzić do poważniejszej awarii karoserii, o czym warto również pamiętać.
A którą myjnie wy najczęściej wybieracie? Czy zdarzyło wam się zarysować karoserię na myjni automatycznej? Piszcie w komentarzach
Ostatnie opinie o tym artykule
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright © 2024 https://www.motochemia.pl