Infolinia czynna:
Pon-pt: 8:00 - 18:00 Sob: 9:00 - 14:00
Mój koszyk
Pusty
wybierz pojazd
szukaj także w numerach OEM
wybierz pojazd

Jesteś tutaj:  
  1. Strona główna  > 
  2. Poradnik  > 
  3. Porady Motoryzacyjne  > 
  4. Czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa?? Jaką wybrać??

Czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa?? Jaką wybrać??

Data aktualizacji: wtorek, 22 wrzesień 2020

Prawo polskie nie nakłada na kierowcę obowiązku posiadania apteczki samochodowej, dlatego większość kierowców w swoich pojazdach ich nie ma. Część natomiast, dla uspokojenia swego sumienia, zaopatruje się w najtańsze apteczki z hipermarketu i nie zwraca większej uwagi na ich jakość czy zawartość. Warto jednak pamiętać, że w niektórych krajach apteczka samochodowa to już obowiązek.Obowiązkowa apteczka – w jakich krajach?

Aby uniknąć zbędnych nieprzyjemności, wybierając się na wyprawę do takich państw, jak Austria, Czechy, Słowacja, Bułgaria czy Rosja warto zaopatrzyć się w specjalne apteczki samochodowe, spełniające zagraniczne normy. Nie wiesz jaką apteczkę wybrać? Godne polecenia są na przykład:

- apteczka samochodowa z ustnikiem UE DIN 13164 na Słowację

- apteczka samochodowa UE z normą DIN 13164 w etui – niezbędna do podróżowania po całej Europie.

Oczywiście, teoretycznie moglibyśmy sprawę wygrać w sądzie i uniknąć odpowiedzialności ze względu na obowiązujące nas polskie przepisy, jednakże dużo łatwiej po prostu zaopatrzyć się w apteczkę samochodową, która przecież zbędnym balastem nie jest. Odpowiedzialność prawna nie jest jedynym ryzykiem, na które jesteśmy narażeni w przypadku braku apteczki. Jeżeli dojdzie do wypadku, odpowiednio wyposażona apteczka samochodowa pierwszej pomocy, może okazać się niezbędna również w Polsce. Nawet jeżeli nie znasz zasad pierwszej pomocy, ktoś obecny na miejscu może przecież z powodzeniem z niej skorzystać, ratując ludzkie życie.

Apteczka samochodowa

Wyposażenie apteczki samochodowej

Ważne jest, aby przynajmniej dwa razy w roku kontrolować zawartość naszej apteczki i dbać o to, aby cały czas była ona odpowiednio wyposażona. W samochodowej apteczce powinny koniecznie znaleźć się:

-instrukcja udzielania pierwszej pomocy

- plastry z opatrunkami i bez opatrunków

- sterylne gazowe kompresy

- bandaże

- elastyczna opaska

- chusta trójkątna

- środek dezynfekujący (np. woda utleniona czy jodyna)

- jednorazowa maseczka

- ustnik do wykonywania sztucznego oddychania

- ochronne rękawiczki lateksowe

- koc termiczny ratunkowy – folia życia

- nożyczki

- agrafki

Warto pamiętać też, że w apteczce samochodowej nie należy umieszczać żadnych opakowań szklanych ani leków. Opakowania szklane mogą bowiem stłuc się i zniszczyć pozostałe wyposażenie apteczki, a pozostałe farmaceutyki wymagają często bardzo specyficznych warunków przechowywania, których samochodowa apteczka nie spełnia.
Czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa?? Jaką wybrać??

Marcin

Wieloletni członek zespołu Motochemii dysponujący sporą wiedzą na temat oferowanych przez nas kosmetyków.Większość z nich udało mu się już przetestować . Raczej praktyk niż teoretyk, który woli dokładnie zgłębić pewne zagadnienia zanim zacznie wypowiadać się na ich temat. Prywatnie fan motoryzacji czasów PRL i niepoprawny sympatyk Fiata.Ilość komentarzy: 2, Średnia ocena: 5

   Data dodania: wtorek, 22 wrzesień 2020
Ocena: 5

Pewnie że dobrze mieć dobrze wyposażoną apteczkę.. Ostatnio na wyjeździe mały się oparzył od silnika quada i kompres na oparzenia był w apteczce jak znalazł :)


   Data dodania: środa, 24 styczeń 2018
Ocena: 5

Zawsze apteczke lepiej miec niż jej nie mieć niezależnie od tego czy jest wymagana czy tez nie
 
 


Napisz Recenzję Wróć Kontynuuj