Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Staramy się aby ten czas nie był dłuższy niż 24h.
Masz problem ze znalezieniem swojego samochodu???
Zapytaj konsultanta: 512 802 277 lub napisz [email protected]
- Strona główna >
- Części Samochodowe >
- Zawieszenie osi i prowadzenie kół >
- Wahacz i łożysko wahacza >
- Wahacz poprzeczny, podłużny, ukośny
Wahacze zawieszenia w samochodzie
Wybierz markę dla Wahacz poprzeczny, podłużny, ukośny
Co to jest wahacz?
Wahacze samochodowe to jedne z podstawowych elementów zawieszenia. Posiadają one znaczny wpływ na prowadzenie samochodu, pokonywanie przez niego nierówności i zakrętów, a także bezpieczeństwo jazdy. To podzespoły, które łączą zwrotnicę koła z nadwoziem samochodu. Wahacz przymocowany jest ruchomo do nadwozia dzięki tzw., silentblockom. To metalowo-gumowe tuleje wahacza, które również tłumią nierówności drogi. Tym samym zapewniają one bezpieczne połączenie Nadwozia z wahaczem. Na przeciwnej stronie wahacza, znajduje się sworzeń wahacza, przy pomocy którego jest on przymocowany do zwrotnicy. Czym jest sworzeń wahacza? To specjalny trzpień na przegubie, który tak jak tuleja wahacza, zapewnia ruchome połączenie. W tym przypadku jednak jest to połączenie między wahaczem, a zwrotnicą.
Budowa wahacza samochodowego
Wahacze to elementy zawieszenia, które podczas każdej podróży poddawane są znacznym obciążeniom. Z tego powodu wykonane są one z materiałów odpornych na uszkodzenia. Najczęściej stanowią one konstrukcję z profili stalowych, odlew stalowy lub odlew aluminiowy. Nieco rzadziej, głównie w drogich super samochodach, wykonane są one z kewlaru, czyli włókna węglowego. Do ich podstawowych elementów należą sworzeń wahacza oraz tuleje wahacza. Te ostatnie nazywane bywają często zamiennie silentblokami. Elementy te, w zależności od konstrukcji danego wahacza, mogą stanowić podzespoły wymienne lub niewymienne. Jeśli są niewymienne, oznacza to, że w przypadku awarii tulei lub sworznia, wymianie podlegać będzie cały wahacz, a nie jego poszczególne elementy.
Rodzaje wahaczy koła
W zależności od konstrukcji zawieszenia, w samochodach osobowych możemy spotkać kilka różnych typów wahaczy. Do najpopularniejszych i najczęściej stosowanych zaliczyć możemy:
- Wahacze poprzeczne;
- Wahacze wzdłużne;
- Wahacze skośne.
Każdy z powyższych prowadzi koło samochodu w nieco inny sposób.
Co to jest zawieszenie wielowahaczowe?
Przy okazji omawiania wahaczy, nie sposób nie wspomnieć o wielowahaczach. To nowoczesny układ zawieszenia samochodu, zaopatrzonego w więcej niż jeden wahacz na kole. W tej konstrukcji zazwyczaj na jedno koło przypadają minimum trzy wahacze, np. jeden skośny i dwa poprzeczne. Konstrukcja ta stosowana jest zarówno w zawieszeniu przednim, jak i tylnym. Zawieszenie wielowahaczowe zapewnia zdecydowanie większy komfort podróżowania oraz lepsze prowadzenie niż rozwiązanie klasyczne, złożone z jednego wahacza lub belki skrętnej. Niestety, zawieszenie wielowahaczowe jest nieco bardziej podatne na ewentualne awarie, a jego uszkodzenie będzie się wiązało z wyższymi kosztami naprawy.
Objawy awarii wahacza koła
Wahacze samochodowe tak jak większość jego części należy do podzespołów eksploatacyjnych. Oznacza to, że wraz z codziennym użytkowaniem pojazdu, wahacze ulegają stopniowemu uszkodzeniu. Jaka jest trwałość wahaczy? Wszystko zależy od zastosowanego w samochodzie typu zawieszenia oraz od miejsca i sposobu użytkowania pojazdu. Symptomy uszkodzenia wahacza są dość charakterystyczne i bardzo często dotyczą jego poszczególnych elementów, takich jak sworzeń lub tuleje. Wyjątkiem są sytuacje, w których doszło do mechanicznego uszkodzenia wahacza np. wskutek uderzenia bokiem koła o krawężnik. Do najczęstszych objawów uszkodzenia wahacza koła możemy zaliczyć:
- Pogorszenie właściwości jezdnych samochodu;
- Pogorszenie komfortu jazdy;
- Charakterystyczne stuki zawieszenia podczas pokonywania nierówności;
- Mniejsza precyzja prowadzenia pojazdu;
- Charakterystyczne szarpnięcia podczas ruszania.
Przyczyny awari wahaczy samochodowych
Najczęstszą przyczyną awarii wahacza jest wyeksploatowanie jego poszczególnych części. Mowa tu o silentblokach, czyli tulejach wahacza oraz sworznia wahacza. To właśnie pęknięcia gumy na sworzniach, powstałe na nich luzy, a także uszkodzenia i wytarcia tulei metalowo-gumowych powodują powstanie większości awarii tego podzespołu. Wyjątkiem od tej reguły jest mechaniczne uszkodzenie konstrukcji wahacza podczas wypadku samochodowego lub jego postępujące korodowanie.
Naprawa wahacza – kupno czy regeneracja?
Wahacze samochodowe to elementy, które z czasem ulegają uszkodzeniu. Jeśli nie zostały one zniszczone w wypadku lub nie skorodowały w znacznym stopniu, można poddać je regeneracji. Polega ona zazwyczaj na wymianę tulei wahacza oraz jego sworzni. Czy każdy wahacz można poddać regeneracji? Oprócz przeszkód technicznych w postaci uszkodzenia mechanicznego lub nadmiernej korozji możemy napotkać na przeszkodę konstrukcyjną. Nie każdy producent samochodu umożliwia wymianę tych elementów w wahaczach swoich samochodów. Wynika to po prostu z ich konstrukcji. W takim przypadku nawet gdy w wahaczu uszkodzony zostanie jedynie sworzeń, wymiane podlega cały element.
Koszty naprawy wahacza
Koszt naprawy wahacza zależeć będzie od tego, czy jest on rozbieralny, czy nierozbieralny. W przypadku, gdy w wahaczu można zdemontować tuleje metalowo-gumowe i sworznie, naprawa może być nieco tańsza... choć nie musi. Koszt wymiany jednej tulei to zazwyczaj około 100-150 złotych. Podobnie wymiana sworznia. Koszt wymiany całego wahacza waha się natomiast w granicach 100 - 250 złotych. Oszczędności można się dopatrywać przede wszystkim w zakupie części. Podczas gdy tuleje kosztują zazwyczaj w granicach 50 złotych za sztukę, a sworznie maksymalnie 150 złotych, ceny kompletnych wahaczy z powodzeniem mogą sięgać nawet kilkuset złotych.
Czy po naprawie wahacza trzeba ustawić zbieżność kół?
Niestety, tak jak w przypadku każdej naprawy zawieszenia, także i w po naprawie wahacza konieczne jest sprawdzenie i korekta geometrii kół. Koszt ustawienia zbieżności, w zależności od warsztatu, waha się zazwyczaj w granicach 100 – 150 złotych.
Gdzie kupić wahacze samochodowe?
Wahacze samochodowe zakupić można w profesjonalnych sklepach motoryzacyjnych. Do takich sklepów należą placówki motochemia.pl znajdujące się na terenie Krakowa. W sklepach na ul. Wincentego Danka 10/U3 oraz ul. Centralnej 51 z powodzeniem zakupić można markowe wahacze samochodowe. Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i na stronie www.motochemia.pl bez problemu zakupić można części zawieszenia marek TRW, Lemforder, Delphi, Febi, Kamoka oraz Magneti Marelli.
Używany Nissan Qashqai I. Przyczyny stuków w zawieszeniu.
13/01/2020Nissan Qashqai uznawany jest za samochód, który rozpoczął trwającą do dziś modę na samochody z nadwoziem...więcej
Używany Volkswagen Passat B5. Czy warto jeszcze go kupić?
16/01/2020Nie da się ukryć, że to właśnie Volkswagen Passat jest jednym z najpopularniejszych samochodów na naszym rynku....więcej
Fiat Stilo, czyli Golf w włoskim wydaniu. Awarie i usterki.
21/01/2020Fiat Stilo to odpowiedź włoskiego producenta na rządzącego niepodzielnie od lat w segmencie C niemieckiego Volkswagena...więcej
Do jednych z najczęściej wybieranych barw w nowych samochodach należą obecnie kolory srebrny, szary, czarny oraz biały. Jest to na tyle zauważalne zjawisko, że na naszych drogach rzeczywiście powoli zaczynają królować auta posiadające różne odcienie szarości. Nic więc dziwnego, że entuzjaści motoryzacji, którzy często utożsamiają się ze swoim samochodem, coraz częściej szukają sposobu na to, aby ich wymarzone cztery kółka wyróżniały się na drodze. Jednym ze sposobów, aby tego dokonać, jest Car Wrapping, czyli oklejenie samochodu folią. Czym dokładnie jest Car Wrapping? Na czym polega? Dla kogo jest przeznaczony? O tym w dzisiejszym wpisie.
Czytaj więcejZima to trudny okres zarówno dla kierowców, jak i ich samochodów. Śnieg, lód oraz niskie temperatury skutecznie utrudniają jazdę samochodem, a bardzo często uniemożliwiają nawet jej rozpoczęcie. To właśnie w takich sytuacjach niezastąpione okazują się zimowe akcesoria samochodowe. To dzięki nim możliwe jest nie tylko odśnieżenie karoserii samochodu przed jazdą, ale także otwarcie drzwi czy uruchomienie silnika. Jakie są najbardziej przydatne akcesoria samochodowe na zimę? Oto przegląd popularnych akcesoriów zimowych do samochodu.
Czytaj więcejSuper , polecam. 100 % satysfakcji.
Bardzo dobre ceny polecam
DODAJ OPINIĘ Zobacz więcej >>
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright © 2024 https://www.motochemia.pl