Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Staramy się aby ten czas nie był dłuższy niż 24h.
Masz problem ze znalezieniem swojego samochodu???
Zapytaj konsultanta: 512 802 277 lub napisz [email protected]
- Strona główna >
- Części Samochodowe >
- Silnik >
- Uszczelki >
- Uszczelka pokrywy zaworów
Uszczelka pod pokrywą zaworów silnika
Wybierz markę dla Uszczelka pokrywy zaworów
Co to jest uszczelka pokrywy zaworów?
Uszczelka zaworów, zwana jest potocznie także uszczelką pod klawiaturę. Stanowi jeden z podstawowych systemów uszczelniających znajdujących się na wyposażeniu silnika benzynowego oraz Diesla. Najczęściej wykonana jest z gumy lub korka, które odporne są na działanie wysokich temperatur. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie szczelnego połączenia pomiędzy pokrywą zaworów a głowicą silnika. Co ochrania uszczelka pokrywy zaworów? Uszczelka zaworów zapobiega wydostawaniu się oleju silnikowego spod pokrywy zaworów. Dzięki temu możliwe jest poprawne smarowanie całego układu sterowania zaworami, co gwarantuje nieprzerwaną sprawność i wydajność jednostki napędowej.
Jak działa uszczelka zaworów?
Uszczelka pokrywy zaworów używana jest, ponieważ połączenie metalowej pokrywy zaworów z metalowym blokiem silnika nie zapewniłoby odpowiednio szczelnego połączenia. Uszczelka zaworów wykonana z gumy lub korka tworzy elastyczne połączenie o pewnym stopniu sprężystości. Pozwala to na niewielkie odkształcenie uszczelki podczas dokręcania pokrywy zaworów do silnika, tym samym zapewniając szczelne połączenie.
Nie w każdym samochodzie jest uszczelka zaworów
Nie możesz znaleźć uszczelki pokrywy zaworów do swojego samochodu? Możliwe, że w ogóle jej tam nie ma! W niektórych typach silników samochodowych, w miejscu uszczelki zaworów znajduje się jedynie specjalny silikon wysokotemperaturowy. On również pozwala na zapewnienie szczelnego i odpornego na wysokie temperatury połączenia. Silikony tego typu oferują między innymi marka Victor Reinz pod nazwą Reinzosil oraz Elring pod nazwą Dirko.
Typowe usterki uszczelki pokrywy zaworów
Do najczęściej spotykanych objawów uszkodzenia uszczelki pod zaworami zaliczymy:
-
Zużycie większych ilości oleju silnikowego.
-
Zewnętrzne zanieczyszczenie silnika z powodu widocznych wycieków.
Powodów ich wystąpienia może być kilka. Wynikają one głównie z codziennej eksploatacji samochodu i w większości przypadków nie mamy wpływu na ich wystąpienie. Pierwszą przyczyną uszkodzenia uszczelki klawiatury jest po prostu jej wydmuchanie. Takie uszkodzenie wynika z wysokiej temperatury oddziałującej na gumowy, korkowy lub silikonowy materiał. Codzienne podgrzewanie i ochładzanie uszczelki zaworów nie wpływa na nią korzystnie. Z czasem może ona stwardnieć i stać się krucha, przez co ulegnie miejscowemu uszkodzeniu. Drugą i nieco poważniejszą przyczyną wycieków spod uszczelki zaworów jest uszkodzenie samej pokrywy. Tego typu awaria występuje zdecydowanie rzadziej, jednak jak najbardziej jest ona możliwa. Jej błędne zdiagnozowanie spowoduje, że przy wymianie uszczelki na nową, wycieki nadal będą występować. To właśnie z tego powodu podczas naprawy tego typu uszczelnienia należy również dokładnie sprawdzić stan samej pokrywy zaworów.
Wymiana uszczelki zaworów
Kiedy wymienić uszczelkę pokrywy zaworów? To pytanie, na które większość kierowców zna odpowiedź, jednak często ją bagatelizuje. Uszkodzoną uszczelkę pokrywy należy wymienić wtedy, gdy tylko zauważymy spod niej wycieki. Jak wygląda proces wymiany uszczelki pokrywy zaworów? Wymiana uszczelki zaworów nie jest skomplikowana, jednak może wymagać demontażu innych podzespołów silnika. W najprostszej opcji wymiana polega na:
-
Odkręceniu śrub mocujących pokrywę zaworów do bloku silnika;
-
Demontażu pokrywy zaworów;
-
Demontażu uszczelki pokrywy zaworów;
-
Oczyszczeniu bloku silnika i pokrywy zaworów z resztek uszczelnień.
-
Sprawdzeniu pokrywy zaworów pod względem ewentualnych uszkodzeń.
-
Montażu nowej uszczelki pokrywy zaworów.
-
Założeniu ponownie pokrywy zaworów.
-
Dokręceniu pokrywy do jednostki napędowej.
Po przeprowadzonej naprawie warto także sprawdzić poziom oleju silnikowego. Przy użytkowaniu samochodu z uszkodzoną uszczelką pokrywy zaworów, jego poziom mógł ulec znacznemu obniżeniu. Może to zagrozić jego awarią, dlatego też ewentualne braki należy bezzwłocznie uzupełnić.
Koszty wymiany uszczelki pokrywy zaworów
Sama uszczelka, jak i jej wymiana nie jest droga. Problemy związane z zaniechaniem jej wymiany mogą natomiast być znacznie poważniejsze i zdecydowanie droższe w ewentualnej naprawie. Ile kosztuje wymiana uszczelki pokrywy zaworów? Koszt uszczelki może być różny, w zależności od modelu samochodu. W większości przypadków koszt samej uszczelki pod zaworami waha się w granicach od 20 do 100 złotych. Koszt wymiany samej uszczelki w warsztacie plasuje się pomiędzy 50 - 150 złotymi. Oczywiście ostateczna wycena usługi zależy przede wszystkim od warsztatu, modelu samochodu, w którym jest wymieniana oraz poziomu skomplikowania samej czynności wymiany.
Gdzie zakupić uszczelkę pokrywy zaworów?
Uszczelkę pod pokrywę zaworów z powodzeniem możemy zakupić w każdym profesjonalnym sklepie motoryzacyjnych z częściami samochodowymi. Do takich punktów należy między innymi nasz sklep motochemia.pl. Zarówno w sklepach stacjonarnych na ul. Centralnej 51, jak i ul. Wincentego Danka 10/U3 w Krakowie, zakupić można uszczelki najpopularniejszych producentów części zamiennych dla rynku aftermarket. Uszczelki pokrywy zaworów zakupić można również poprzez naszą stronę www.motochemia.pl. Tam też można skorzystać ze specjalnej wyszukiwarki, która pozwoli na dobór właściwej uszczelki do konkretnego modelu samochodu.
Najpopularniejsze uszczelki pokrywy zaworów w sklepie motochemia.pl
Uszczelka pod pokrywę zaworów jest obok uszczelki pod głowicę czy uszczelki miski olejowej, jednym z najczęściej wybieranych systemów uszczelnień w sklepie Motochemia. Wśród dostępnych w naszym sklepie producentów części samochodowych, największym powodzeniem cieszą się podzespoły marek Elring oraz Victor Reinz. Prócz samych uszczelek, nasi klienci równie często sięgają po silikony wysokotemperaturowe tych marek. Mowa tu o produktach Reinzosil oraz Dirko. Nieco rzadziej nasi klienci wybierają uszczelki zaworów sygnowane logiem marki Febi. Najmniej popularną wśród naszych klientów firmą tudniącą się produkcją uszczelek tego typu jest marka Topran.
Co zrobić gdy z silnika znika olej? Należy się bać?
18/03/2020Przychodzi taki moment w życiu każdego kierowcy, w którym musi on otworzyć maskę swojego samochodu, sprawdzić...więcej
Jeszcze całkiem nie tak dawno czarny dym z rury wydechowej samochodu z silnikiem Diesla uważano za zjawisko normalne. W końcu Diesel musi dymić. Choć powiedzenie to przetrwało do dzisiejszych czasów w formie żartu, współczesne samochody z silnikami Diesla zaopatrzone w nowoczesne systemy katalityczne, tak naprawdę przestały generować za sobą kłęby czarnego dymu. Gdy jednak dym się pojawi lub - co gorsza - zacznie pojawiać się często podczas codziennej jazdy, może zwiastować awarię silnika lub jego osprzętu. Co zatem oznacza czarny dym z rury wydechowej Diesla? O Tym w dzisiejszym artykule!
Czytaj więcejSamochód jest narzędziem, które złożone jest z wielu pojedynczych podzespołów. Naturalnym jest więc, że podczas codziennej jego eksploatacji poszczególne części samochodowe ulegają zużyciu. Niektóre z nich wymagają jednak nieco większej uwagi. Dotyczy to przede wszystkim części eksploatacyjnych, do których należą między innymi filtry samochodowe. Szczególnym przypadkiem filtra do auta jest filtr paliwa. Niesłusznie pomijany przez kierowców podczas okresowych wymian, pełni w nim bardzo ważną funkcję. Za co dokładnie odpowiada filtr paliwa? Jakie są objawy jego zapchania? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule!
Czytaj więcejWszystko zgodne z opisem, szybka wysyłka.
sklep godny polecenia, wszystko na czas
DODAJ OPINIĘ Zobacz więcej >>
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright © 2023 https://www.motochemia.pl