Infolinia czynna:
Pon-pt: 8:00 - 18:00 Sob: 9:00 - 14:00
Mój koszyk
Pusty
wybierz pojazd
szukaj także w numerach OEM
wybierz pojazd

Jesteś tutaj:  
  1. Strona główna  > 
  2. Części Samochodowe  > 
  3. Układ chłodzenia

Układ chłodzenia


Układ chłodzenia - opis kategorii


Zadaniem układu chłodzenia jest utrzymywanie silnika w optymalnej temperaturze pracy. Gdy jest ona zbyt niska lub zbyt wysoka doprowadza do jego nieprawidłowej pracy lub trwale uszkadza elementy robocze. W jednostkach benzynowych wskazane jest odparowywanie paliwa z układu spalania, gdyż przy zbyt niskiej temperaturze pracy, paliwo to osadza się na gładziach cylindrów w postaci drobinek (stąd popularne ostatnimi czasy systemy wspomagające spalanie za pomocą spalin). Odpowiednie warunki pracy jednostki przekładają się na jej dłuższą żywotność, dlatego też układ chłodzenia zapewnia optymalną temperaturę silnika w granicach 85-90C. W takich okolicznościach, silnik nie jest narażony na wewnętrzną rdzę oraz ma zapewnione odpowiednie smarowanie.
Kolejnym, równie ważnym zadaniem układu chłodzenia jest ogrzewanie kabiny pasażerskiej, które realizowane jest za pomocą nagrzewnicy.

Chłodzenie cieczą i powietrzem

Pierwsze układy chłodzenia wykorzystywały do obniżania temperatury silnika jedynie powietrze, co bardzo często okazywało się rozwiązaniem niewystarczającym. W dzisiejszych konstrukcjach prym wiodą rozwiązania oparte na cieczy. Ciecz w układzie chłodzenia silnika pełni funkcję pośrednika, tzn. silnik oddaje jej ciepło , natomiast sama ciecz chłodzona jest powietrzem.

Budowa i działanie układu:

Silnik posiada kanały wodne, które znajdują się w najgorętszych jego elementach. Kanały poprzez przewody odprowadzają gorącą ciecz do wymienników ciepła i wprowadzają z powrotem schłodzoną. Do wymienników zaliczamy układ chłodzenia w postaci chłodnicy oraz układ ogrzewania wnętrza, reprezentowany przez nagrzewnicę.
Chłodnica (umiejscowiona na przedzie pojazdu) kumuluje w sobie pewną ilość gorącego płynu chłodniczego, który w tym czasie jest chłodzony powietrzem. Gdy powietrze jako czynnik obniżający temperaturę cieczy jest niewystarczające (bardzo często gdy samochód stoi w korku), wówczas uruchamiany jest wentylator chłodnicy. Schłodzona ciecz która przez cały czas pracy jednostki jest w obiegu, transportowana jest dalej w stronę bloku silnika aby go schłodzić. Kolejnym etapem jest transport nagrzanej cieczy z bloku silnika z powrotem do chłodnicy. Całe okrążenie wymusza pompa wodna która nadaje płynu ciśnienie pozwalające krążyć po obiegu.
Nagrzewnica to element również odbierający ciepło ale tylko w momencie kiedy jest wykorzystywana. Rolą tego elementu jest odbiór ciepła z cieczy i dostarczenie go w formie ciepłego powietrza do kabiny pasażerskiej. Ciecz „pozbawiona” wysokiej temperatury, wraca do bloku silnika jako schłodzona. Układ ogrzewania nazywany jest małym obiegiem, natomiast układ chłodniczy obiegiem dużym, Obieg ten jest połączony z małym.

Polecane artykuły

Dobry płyn do chłodnicy samochodowej ? czy można mieszać p

Dobry płyn do chłodnicy samochodowej ? czy można mieszać p

06/06/2014

Użytkownicy samochodów stają wielokrotnie w obliczu problemu, gdy nagle w trasie okazuje się, że nie powinni ko... więcej


Porady i testy motoryzacyjne

Zapachy do domu - 5 podstawowych pytań

Zapachy do domu - 5 podstawowych pytań

19/09/2019

Jako entuzjaści motoryzacji często dbamy o to, aby wnętrze naszego samochodu stanowiło...więcej

Co warto wiedzieć o filtrach cząstek stałych DPF/FAP?

Co warto wiedzieć o filtrach cząstek stałych DPF/FAP?

15/03/2019

Coraz wyższe wymagania stawiane przez ekologów dotyczące czystości emisji spalin, zmusiły...więcej

Zobacz wszystkie porady i testy

Ostatnie opinie w sklepie

Średnia ocena Klientów: 4.9 na 5   Liczba ocen: 3144

Wszystko jest O.K. Ceny satysfakcjonujące jak również jakość...

Wszystko super! Kolejne udane zakupy w tym sklepie.

Kolejne zakupy udane.Oby tak dalej.


Dodaj opinięPokaż wszystkie opinie

Certyfikaty MotochemiaPodane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.


Copyright © 2019 https://www.motochemia.pl