szukaj także w numerach OEM

   512-802-277   508-305-108
 sklep@motochemia.pl
Jesteś tutaj:  
  1. Strona główna  > 
  2. Części Samochodowe  > 
  3. Tłumienie zawieszenia

Kategorie| rozwiń/zwińZawieszenie i Tłumienie


Wybierz podkategorię produktu

Amortyzator
Części montażowe kolumny amortyzatora
Części zawieszenia resora piórowego
Kompletny zestaw zawieszenia
Mocowanie/poduszka kolumny amortyzatora
Narzędzia do naprawy zawieszenia
Oleje hydrauliki zawieszenia
System poziomowania zawieszenia
Zawieszenie
Zawieszenie pneumatyczne
Zawieszenie powietrzne
Zawieszenie resora piórowego
Zestaw zawieszenia śrubowego


Tłumienie zawieszenia - opis kategorii


Zawieszenie samochodowe to zespół wielu elementów odpowiedzialnych za skuteczne tłumienie nierówności podłoża,  a więc za komfort podróży ale również łączność kół z nawierzchnią. Bagatelizowanie zużycia poszczególnych elementów zawieszenia znacznie pogarsza prowadzenie auta.

Zużycie zawieszenia
Żywotność układu zawieszenia jest uzależniona od tak wielu czynników, że trudno ją jednoznacznie określić. Spora część elementów stworzona jest z gumy, teflonu a nawet aluminium.  Niesprzyjającymi czynnikami dla tych elementów są z pewnością jesienno zimowe warunki drogowe, na które składają się niskie temperatury oraz sól drogowa.

Jazda po zniszczonej nawierzchni, a więc przenoszenie przeciążeń związanych z amortyzacją nadwozia od podłoża, działa również niszcząco na elementy zawieszenia.
Najczęstszymi objawami awarii są stukania oraz inne nietypowe dźwięki dochodzące z okolic podwozia. W przypadku amortyzatorów zużycie jest nie tylne słyszalne co z biegiem lat oraz przebiegu wyczuwalne (jakość prowadzenia oraz tłumienia spada). Uwaga, bardzo często nie uważny kierowca nie odczuwa postępującego zużycia ponieważ przyzwyczaja się do danej charakterystyki pracy uznając ją za normalną. Kierowcy, którzy dostrzegają zmiany powinni odczuwać kołysanie pojazdu w trakcie pokonywania nierówności lub zakrętów. Wszelkie wrażenia nieprawidłowego prowadzenia należy jak najszybciej weryfikować u mechanika, gdyż może to być początek poważniejszej awarii, która będzie miała wpływ na bezpieczeństwo poruszania się pojazdem. Podstawowa weryfikacja stanu zawieszenia nie należy do skomplikowanych i wymaga dostępu do podnośnika. Mechanik na podstawie oględzin oraz „szarpnięć” poszczególnymi elementami ocenia ich stan.

Najczęstsze awarie zawieszenia
Zawieszenie w zależności od swojej konstrukcji może z biegiem czasu stwarzać różne problemy. Jednak jest kilka elementów które ulegają regularnemu zużyciu i ich usterkowość należy uznać za normalną.

  • sworzeń wahacza- element łączący wahacz oraz zwrotnicę o konstrukcji metalowo gumowej. Zużywa się pod wpływem pokonywania nierówności. Jeżeli jest wymienny koszt części powinien wahać się w granicach 30-60zł/szt. Coraz częściej sworzeń jest montowany na stałe do wahacza, wówczas konieczna jest wymiana kompletnego elementu co podnosi koszty eksploatacji. Tego typu części zaleca się wymieniać parami. Po całej operacji wymiany czasami trzeba się liczyć z dodatkowym kosztem regulacji zbieżności.
  • końcówka drążka kierowniczego- element łączący zwrotnicę z przekładnią kierowniczą. Zużycie wzrasta wraz z ilością pokonywanych nierówności. Koszt elementu w granicach 30-60zł/szt. . Tego typu części zaleca się wymieniać parami.
  • łącznik stabilizatora- łączy stabilizator z wahaczem lub kolumną zawieszenia (np. MacPherson). Łatwo uszkodzić podczas wpadnięcia koła w dziurę. Cena elementu w granicach 40-100zł.
  • wahacz – część łącząca zwrotnicę koła z podwoziem. Sam element jest trwały, zużyciu ulegają głównie jego sworznie oraz tuleje. Zdarzają się wersje z niewymiennymi sworzniami oraz tulejami co kwalifikuje cały wahacz do wymiany. Ceny mocno zróżnicowane od 50-400zł. Tego typu części zaleca się wymieniać parami.
  • amortyzator – odpowiada za amortyzację pojazdu podczas pokonywania nierówności i zakrętów. Uszkodzenie tego elementu bardzo często postępuje w czasie i początkowo może być niewyczuwalne. Najczęściej awaria wiąże się z ubytkiem czynnika wewnątrz amortyzatora (gaz lub olej). Ceny od 50-400zł/szt. Zaleca się wymianę parami (osiami)

Statystyki dla kategorii

• Liczba produktów z danej kategorii zamówionych w ciągu ostatniego dnia: 0
• Liczba produktów z danej kategorii zamówionych w ciągu ostatniego tygodnia: 0
• Liczba produktów z danej kategorii zamówionych w ciągu ostatniego miesiąca: 0
• Liczba opinii dodanych w ciągu ostatniego dnia: 0
• Liczba opinii dodanych w ciągu ostatniego tygodnia: 0
• Liczba opinii dodanych w ciągu ostatniego miesiąca: 0

Data ostatniej aktualizacji: 10-12-2018

Ostatnio zamówione produkty z kategorii

Amortyzator Magneti Marelli 381055320117

Amortyzator Magneti Marelli 381055320117


Cena: 0.00zł
Dostawa od: 8.00zł


chwilowo niedostępny
Amortyzator Magneti Marelli 381455005197

Amortyzator Magneti Marelli 381455005197


Cena: 0.00zł
Dostawa od: 8.00zł


chwilowo niedostępny
Sprężyna zawieszenia Sachs 998 662

Sprężyna zawieszenia Sachs 998 662


Cena: 0.00zł
Dostawa od: 8.00zł


chwilowo niedostępny


Porady i testy motoryzacyjne

Paski napędowe - klinowe, wielorowkowe - co warto wiedzieć?

Paski napędowe - klinowe, wielorowkowe - co warto wiedzieć?

27/08/2018

Pasek napędowy stanowi nieodzowny element konstrukcji współczesnego silnika spalinowego sto...więcej

Zobacz wszystkie porady i testy

Ostatnie opinie w sklepie

Średnia ocena Klientów: 4.9 na 5   Liczba ocen: 3116

Fatalny kurier oczekiwanie prawie 1.5 tygodnia.

Wszystko OK. Bez uwag. Polecam.

Szybka dostawa. Towar zgodny z opisem. Polecam


Certyfikaty Motochemia

Certyfikat 3
Certyfikat 2
Certyfikat 1


Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.


Copyright © 2018 https://www.motochemia.pl

Live Chat Software