Infolinia czynna:
pon-pt: 8.00 - 18.00 sob: 9.00 - 14.00
Jesteś tutaj:  
  1. Strona główna  > 
  2. Części Samochodowe  > 
  3. Układ chłodzenia  > 
  4. Części termostatu  > 
  5. Termostat

< Powrót do: Części termostatu
Kategorie  


Termostaty samochodowe

Układ chłodzenia to jeden z podstawowych elementów silników spalinowych chłodzonych cieczą. Zawiera on wiele różnorodnych podzespołów, które w większym bądź mniejszym stopniu przyczyniają się do sprawnego działania jednostki napędowej. Do utrzymania prawidłowej temperatury płynu chłodniczego przyczynia się między innymi termostat. To niewielkie i niezbyt skomplikowane urządzenie, które zapewnia przemieszczanie się chłodziwa po mniejszym lub większym obiegu zamkniętym układu chłodniczego. Termostat to część zamienna, którą znajdziemy w niemal każdym samochodzie. Dlatego też dostępna jest w ofercie wielu znanych producentów części samochodowych. Należą do nich między innymi marki: Gates, Wahler, Febi oraz Mahle.

Szukasz najlepszego termostatu samochodowego? Nie wiesz, jakie są objawy jego uszkodzenia? Sprawdź naszą ofertę części układu chłodzenia!


Wybierz markę dla Termostat

Co to jest termostat samochodowy?

Termostat w samochodzie to jeden z podstawowych elementów układu chłodniczego. Budowa termostatu nie jest przesadnie skomplikowana. Jest on niezwykle prostym urządzeniem, które stanowi pewnego rodzaju mieszek. Wykonany jest on z mosiężnej blachy. Mieszek ten wyposażony jest dodatkowo zawór grzybkowy. W trakcie codziennej eksploatacji samochodu jest on naprzemiennie otwierany i zamykany.

 

Jak działa termostat układu chłodzenia?

Termostat to element układu chłodniczego, który bezpośrednio reaguje na temperaturę płynu chłodzącego. Gdy jego temperatura wynosi poniżej 95 stopni Celsjusza, termostat utrzymuje płyn w tak zwanym małym obiegu. W tym czasie pozostaje on zamknięty. Płyn chłodniczy opływa wtedy jedynie głowicę i blok silnika. Gdy chłodziwo nagrzewa się podczas pracy jednostki do 95 stopni, mieszek pod wpływem temperatury otwiera zawór. Wtedy też płyn przepływa przez duży obieg. Oprócz głowicy i bloku silnika obejmuje on również chłodnicę i nagrzewnicę. Po skutecznym obniżeniu temperatury płynu zawór ulega ponownemu zamknięciu.

 

Awarie termostatu

Termostat jest niezwykle prostym urządzeniem. Z tego powodu w trakcie normalnej, codziennej eksploatacji samochodu niewiele może się w nim zepsuć. Awarie termostatu ograniczają się praktycznie do dwóch jej typów. Pierwszym typem jest zablokowanie termostatu w pozycji otwartej. Drugim zablokowanie w pozycji zamkniętej. Zdecydowanie mniej poważną awarią jest zacięcie się termostatu w pozycji otwartej. W tym przypadku ciecz nieustannie krąży po dużym obiegu układu chłodniczego. Może to powodować niedogrzanie jednostki napędowej, czyli nieosiągnięcie przez nią właściwej temperatury roboczej. Poważniejszą awarią jest stałe zablokowanie termostatu w pozycji zamkniętej. W tym przypadku ciecz chłodząca przez cały czas krąży jedynie po małym obiegu układu chłodzenia. Ponieważ chłodziwo nie trafia do chłodnicy i nagrzewnicy, nie ma możliwości na jej ochłodzenie. Jak nie trudno wywnioskować, w prosty sposób może to doprowadzić do przegrzania jednostki napędowej, a w konsekwencji również poważniejszych uszkodzeń. W najgorszym wypadku spowodować to może nawet rozszczelnienie uszczelki pod głowicą, co narazi nas na wysokie koszty naprawy.

 

Zepsuty termostat objawy

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, w przypadku uszkodzenia termostatu możliwe są dwa typy awarii. Każda z nich posiada jednak swoje odmienne objawy, które mogą świadczyć o wystąpieniu uszkodzenia. W przypadku zablokowania termostatu w pozycji otwartej oczywistymi objawami awarii będzie niedogrzanie silnika podczas codziennej eksploatacji. Zauważymy to jednak nie tylko na desce rozdzielczej za sprawą wskaźnika temperatury płynu chłodzącego. W przypadku wystąpienia tego typu awarii nagrzewnicę będzie cechować znacznie niższa wydajność. Może to być uciążliwe szczególnie w okresie zimowym, gdy nie będziemy w stanie odpowiednio dogrzać wnętrza auta. Objawem zaciętego termostatu w pozycji zamkniętej będzie oczywiście przegrzewanie się jednostki. Jeśli na desce rozdzielczej zauważymy, że wskazówka temperatury płynu chłodzącego osiąga wartości wyższe niż 90 stopni, może to oznaczać, że awarii uległ właśnie termostat.

 

Jak sprawdzić działanie termostatu?

Działanie termostatu możemy sprawdzić na dwa sposoby. Pierwszy, choć nie koniecznie miarodajny test, możemy wykonać bez jego wyjmowania. Wystarczy poczekać, aż samochód nagrzeje się do temperatury roboczej, a następnie sprawdzić ręką temperaturę najgrubszych przewodów odchodzących od chłodnicy. Jeśli oba mają zbliżoną temperaturę, to znak, że z termostatem jest coś nie tak. Można również zlokalizować termostat pod maską, a następnie obserwować przyłączone do niego rury. Podczas jego otwarcia, rura pod wpływem uwolnionego ciśnienia powinna się zauważalnie poruszyć. Drugi i bardziej miarodajny sposób wymaga wykręcenia i odłączenia termostatu od układu chłodzenia. Na czym polega sprawdzenie termostatu? Wystarczy umieścić go w pojemniku, w którym znajduje się świeżo zagotowana woda. Pod wpływem wysokiej temperatury, termostat powinien się automatycznie otworzyć. Jeśli tego nie zrobi, oznaczać to będzie jego awarie. Oczywiście już po wyjęciu termostatu może się okazać, że jest on otwarty, co oznaczać będzie jego uszkodzenie. Pamiętajmy, że szybka diagnoza awarii termostatu może uchronić nas przed poważnymi uszkodzeniami jednostki napędowej.

 

Czy można założyć stary termostat poraz drugi?

Może się zdarzyć, że po wyciągnięciu i przeprowadzeniu próby działania, test naszego termostatu wyjdzie pomyślnie i okaże się on sprawny. Czy taki termostat można zatem założyć ponownie? Jeśli tylko okaże się, że zawór grzybkowy działa poprawnie, nie ma przeciwwskazań, aby termostat założyć ponownie. Warto jednak przy tej okazji wymienić główną uszczelkę termostatu, która po wyjęciu może nie nadawać się do ponownego użytku.

 

Gdzie kupić termostat do samochodu?

Termostat do auta z powodzeniem zakupić można w profesjonalnym sklepie motoryzacyjnym. Do takich należy również sklep motochemia.pl. Części te z powodzeniem można nabyć w jednym z naszych punktów sprzedażowych znajdujących się na terenie Krakowa. Mowa tu oczywiście o sklepach stacjonarnych na ul. Centralnej 51 oraz ul. Wincentego Danka 10/U3. Odpowiedni termostat do swojego samochodu zakupić można również przez naszą stronę internetową www.motochemia.pl. Na niej skorzystać można z wyszukiwarki, dzięki której dobierzemy odpowiedni model termostatu w oparciu o podstawowe dane naszego samochodu.

 

Najpopularniejsze termostaty w sklepie motochemia.pl

Termostaty samochodowe to jedne z najczęściej kupowanych w naszym sklepie elementów układu chłodniczego. Te proste, choć delikatne urządzenia są też niestety jednymi z najczęściej psujących się podzespołów tego układu. W naszej ofercie produktowej dostępne są termostaty znanych i cenionych na całym świecie producentów części samochodowych. Należą do nich marki:

 

  • Gates;

  • Febi;

  • Mahle;

  • Wahler.

 

Pośród naszych klientów największą popularnością cieszą się termostaty marek Wahler oraz Gates. Części te, będące jedną ze specjalności obu firm, cieszą się wyjątkowo dobrą opinią. To wszystko za sprawą stosunkowo niewygórowanej ceny, w której klient otrzymuje wyjątkowo wytrzymały i niezawodny podzespół zamienny. Nieco rzadziej kupujący sięgają po termostaty marek Febi i Mahle, które mają szerokie doświadczenie wśród niemal wszystkich typów części samochodowych.

Polecane artykuły
Brak artykulów.


Porady i testy motoryzacyjne
Zobacz więcej
Klucz dynamometryczny, niezbędnik mechanika i majsterkowicza
wtorek, 25 Styczeń 2022Komentarze: 3

Według wielu entuzjastów motoryzacji każdy kierowca powinien posiadać swoją własną skrzynkę narzędziową. Nawet podstawowe narzędzia takie jak wkrętaki, kombinerki czy zestawy płaskich kluczy w pewnych sytuacjach potrafią być nieocenione. Wiedzą o tym przede wszystkim garażowi majsterkowicze oraz mechanicy. Bardzo często, jako jedno z obowiązkowych narzędzi do napraw, podają oni klucz dynamometryczny. Ten szczególny typ klucza jest niezbędny do przeprowadzenia nie tylko napraw, ale również rutynowych czynności, takich jak, chociażby dokręcenie koła. Czym dokładnie jest klucz dynamometryczny? Gdzie należy go używać?

Czytaj więcej
Retrofity LED - oświetlenie wydajne, lecz nielegalne
wtorek, 25 Styczeń 2022Komentarze: 5

Ostatnie lata doprowadziły do znacznego rozwoju technologii oświetlenia. Dotyczy to niemal każdej gałęzi przemysłu, w tym również motoryzacji. W nowych modelach samochodów coraz częściej spotykamy wysoko wydajne lampy wyładowcze, zwane potocznie ksenonami. Niezwykle popularne stało się również oświetlenie LED. Obecnie jest ono regularnie stosowane w niemal wszystkich współczesnych samochodach. Nic więc dziwnego, że właściciele starszych aut również zapragnęli nowego, dużo wydajniejszego typu oświetlenia w swoich samochodach. To właśnie w odpowiedzi na to zapotrzebowanie powstały tak zwane retrofity LED. Czym są retrofity LED? Co daje ich użycie? Czy są legalne? O tym w dzisiejszym artykule!

Czytaj więcej

Ostatnie opinie o sklepie
Andrzej

Fajny przyjemny aromat w aucie

Ocena ogólna:
Zgodność przedmiotu z opisem:
Kontakt ze Sprzedającym:
Czas realizacji zamówienia:
Ceny:
Piątek, 21 Styczeń 2022

Zibi

Mogłem zrealizowac całe zamówienie potrzebnych towarów w jednym...

Ocena ogólna:
Zgodność przedmiotu z opisem:
Kontakt ze Sprzedającym:
Czas realizacji zamówienia:
Ceny:
Wtorek, 18 Styczeń 2022

DODAJ OPINIĘ Zobacz więcej >>

Certyfikaty Motochemia


Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Copyright © 2022 https://www.motochemia.pl