Infolinia czynna:
pon-pt: 8.00 - 18.00 sob: 9.00 - 14.00
Jesteś tutaj:  
 1. Strona główna  > 
 2. Części Samochodowe  > 
 3. Układ hamulcowy  > 
 4. Hamulce tarczowe  > 
 5. Tarcze Hamulcowe

< Powrót do: Hamulce tarczowe
Kategorie  


Tarcze Hamulcowe - Układ Hamulcowy

Tarcze hamulcowe należą do jednych z najpopularniejszych części eksploatacyjnych. Zaraz obok filtrów samochodowych i klocków hamulcowych, stanowią najczęściej wymieniane elementy w samochodach osobowych i dostawczych. Nie wynika to z ich awaryjności, a przede wszystkim z ich zużycia podczas codziennego użytkowania samochodu. Podzespoły te oferują cenieni w branży motoryzacyjnej producenci części samochodowych. Należą do nich między innymi marki ATE, Bosch, Brembo, Denckermann, Delphi, Kamoka, Ferodo, Textar, TRW oraz Zimmermann.

Szukasz odpowiednich tarcz hamulcowych do swojego samochodu? Nie wiesz jaką markę tarcz hamulcowych wybrać? Koniecznie zapoznaj się z naszą bogatą ofertą produktową!


Wybierz markę dla Tarcze Hamulcowe

Co to jest tarcza hamulcowa?

Tarcza hamulcowa to obok klocków jeden z podstawowych elementów układu hamulcowego opartego na tarczach. Podzespół ten wykonany jest najczęściej z odlewu żeliwnego, co zapewnia mu wysoką odporność mechaniczną i termiczną. Kształtem tarcza hamulcowa przypomina metalowy dysk z wypukłą częścią środkową. To właśnie za pomocą tej części, montowana jest bezpośrednio do piasty koła, co pozwala jej kręcić się razem z nią. Tarcza pełni w układzie hamulcowym tego typu funkcję bierną. Na jej powierzchnię roboczą naciskają klocki hamulcowe, które umieszczone są w zacisku. Powoduje to wytworzenie się znacznej siły tarcia, na tyle dużej, że pozwala ona na spowolnienie, a w konsekwencji zatrzymanie pojazdu.

 

Rodzaje tarcz hamulcowych

Tarcze hamulcowe to jedne z najpopularniejszych eksploatacyjnych części samochodowych. Ich wynalezienie wprowadziło w świecie motoryzacji niewątpliwą rewolucję i pozwoliło zastąpić wysłużone i mało skuteczne hamulce bębnowe. Nic więc dziwnego, że niemal od samego początku ich istnienia, inżynierowie stale starają się ulepszyć ich konstrukcje, aby układ tarczowy stawał się coraz skuteczniejszy. Spowodowało to powstanie wielu różnych typów tarcz hamulcowych, które różnią się od siebie kształtem, konstrukcją i materiałem, z którego zostały wykonane. Wśród najpowszechniejszych typów tarcz wyróżnimy:

 

 • Tarcze hamulcowe monolityczne – podstawowy typ tarczy hamulcowej, bez zaadaptowanego systemu wentylacji. Stanowi najmniej zaawansowany, ale i najpopularniejszy element tego typu stosowany powszechnie w samochodach osobowych. Pomimo że ich sprawność jest wyższa niż klasycznych bębnów hamulcowych, ich wadą jest tendencja do przegrzewania się, która powoduje osłabienie siły hamowania.

 • Tarcze hamulcowe wentylowane – bardziej zaawansowane konstrukcyjnie tarcze, wyposażone w system wentylacji. Złożone z dwóch dysków, pomiędzy którymi umieszczone są specjalne otwory wentylacyjne. To właśnie one pozwalają na odprowadzenie ciepła wytworzonego podczas pracy hamulców. Konstrukcja tarcz wentylowanych pozwala na zwiększenie skuteczności hamowania oraz znaczne obniżenie ich nagrzewania się podczas pracy.

 • Tarcze hamulcowe nawiercane i tarcze hamulcowe nacinane – to dwa kolejne typy tarcz, w których znacznie poprawiono odprowadzenie ciepła. Inżynierowie do tarcz wentylowanych dodali specjalnie nawiercone otwory lub wyżłobione rowki. Te umieszczone na powierzchni roboczej tarczy, znacznie uskuteczniają jej chłodzenie podczas tarcia wywołanego przez klocki hamulcowe. To między innymi z tego powodu, tarcze nawiercane i nacinane bardzo często stosowane są w różnego rodzaju sportach motorowych.

 • Tarcze hamulcowe węglowo-ceramiczne – są to najbardziej zaawansowane technologicznie tarcze w całym zestawieniu. Wykonane z połączenia włókien węglowych z materiałami ceramicznymi, charakteryzują się wysoką trwałością oraz skutecznością działania. Tarcze tego typu w znacznie mniejszym stopniu ulegają nagrzaniu podczas hamowania. Z tego powodu bardzo często wykorzystywane są w samochodach sportowych, sportach motorowych, a także ciężkich SUV-ach

 

Kiedy wymienić tarcze hamulcowe?

Według specjalistów tarcze hamulcowe powinno wymieniać się średnio po przejechaniu 60 – 80 tysięcy kilometrów, choć ostateczną decyzje podejmuje się na podstawie ich stanu technicznego. Zużycie tarcz ściśle związane jest z użytkowaniem samochodu, czyli częstotliwością i miejscem, w którym auto jest najczęściej używane. Związane jest także ze stylem jazdy kierowcy. W samochodzie użytkowanym w mieście przy agresywnym stylu jazdy kierowcy, tarcze zużyją się znacznie szybciej niż przy jeździe po autostradzie z zachowaniem zasad eco-drivingu. Z tego powodu potrzebę wymiany tarcz należy zawsze rozważać indywidualnie. Bardzo często okazuje się bowiem, że przy serwisie hamulców, wymiany wymagają jedynie klocki hamulcowe, podczas gdy tarcze są jeszcze w bardzo dobrym stanie. Serwis zaleca wtedy stoczenie tarczy hamulcowej przed założeniem do nich nowych klocków.

 

Awaria tarcz – najczęstsze usterki

Tarcze hamulcowe to części eksploatacyjne, które narażone są na działanie wielu różnych czynników zewnętrznych. Wynika to nie tylko z trudnych warunków pracy tych elementów, ale także ich umiejscowienia w pojeździe. Do najczęstszych awarii tych podzespołów zaliczymy:

 

 • Rdzewienie tarcz hamulcowych – lekki rdzawy nalot na tarczach jest normalny i łatwy do usunięcia. Niestety dłuższy postój, szczególnie na trawniku, powoduje trwałe skorodowanie tarcz powodujące zablokowanie hamulców. W takim wypadku jedyną możliwością przywrócenia ich sprawności jest ich wymiana.

 • Skrzywienie tarcz hamulcowych – to usterka, która pojawia się w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest przegrzanie tarcz, a drugim drastyczne ich ochłodzenie. Wskutek obu powyższych, tarcze hamulcowe ulegają zdeformowaniu, dlatego też warto dwa razy się zastanowić przed wjechaniem w głęboką kałużę.

 • Piszczenie tarcz hamulcowych – piszczenie tarcz zazwyczaj nie jest skutkiem awarii samej tarczy. W wyniku uszkodzenia tłoczka wewnątrz zacisku hamulca dochodzi do zanieczyszczenia tarczy płynem hamulcowym. Powoduje to charakterystyczne piszczenie hamulców podczas ich działania. Sposobem na naprawę tego problemu jest regeneracja zacisku i dokładne odtłuszczenie tarczy i klocków hamulcowych.

 • Pęknięcie tarcz hamulcowych – pęknięcie tarczy to najpoważniejsza z wymienionych awarii. Wynika ona najczęściej z przegrzanych hamulców, rzadziej z wady fabrycznej odlewu. Sposobem naprawy tej usterki jest oczywiście wymiana tarcz.

 

Jakie tarcze hamulcowe wybrać? Najpopularniejsze tarcze w sklepie motochemia.pl

Przy okazji serwisowania układu hamulcowego, nasi klienci sięgają również po tarcze hamulcowe. Są to jedne z najczęściej kupowanych elementów tego układu w naszym sklepie. Pośród nich, podobnie jak w przypadku klocków, największym wzięciem mogą pochwalić się produkty znajdujące się w średniej i wyższej półce cenowej. Należą do niej produkty znanych i cenionych w branży producentów części takich jak TRW, Brembo, Bosch oraz Delphi. Pomimo tego, że produkty marek ATE, Textar oraz Kraft, znajdują się w tym samym przedziale cenowym, cieszą się one nieco mniejszą popularnością wśród kupujących. Najrzadziej klienci sklepu motochemia.pl wybierają tańsze zamienniki sygnowane logiem producentów Kamoka oraz Denckermann. Pomimo tego, że spełniają one wszystkie wymagane normy bezpieczeństwa i wytrzymałości, nie zawsze spełniają one wymagania użytkowników, co najczęściej objawia się w opiniach czy komentarzach.

Polecane artykuły
Kiedy wymieniać klocki hamulcowe?

Kiedy wymieniać klocki hamulcowe?

30/06/2016

Układ hamulcowy to jeden z najważniejszych podzespołów, wchodzących w skład całego pojazdu. Ma ogromny wpływ...więcej

Wymiana tarcz hamulcowych

Wymiana tarcz hamulcowych

08/07/2016

Tarcze hamulcowe to jeden z podstawowych elementów wchodzących w skład całego układu hamulcowego. Ich zużycie...więcej

Klocki hamulcowe ceramiczne czy metaliczne?

Klocki hamulcowe ceramiczne czy metaliczne?

25/07/2016

Rynek części zamiennych układu hamulcowego jest bardzo szeroki.  Odnośnie samych klocków hamulcowych możemy...więcejPorady i testy motoryzacyjne
Zobacz więcej
Retrofity LED - oświetlenie wydajne, lecz nielegalne
poniedziałek, 17 Styczeń 2022Komentarze: 2

Ostatnie lata doprowadziły do znacznego rozwoju technologii oświetlenia. Dotyczy to niemal każdej gałęzi przemysłu, w tym również motoryzacji. W nowych modelach samochodów coraz częściej spotykamy wysoko wydajne lampy wyładowcze, zwane potocznie ksenonami. Niezwykle popularne stało się również oświetlenie LED. Obecnie jest ono regularnie stosowane w niemal wszystkich współczesnych samochodach. Nic więc dziwnego, że właściciele starszych aut również zapragnęli nowego, dużo wydajniejszego typu oświetlenia w swoich samochodach. To właśnie w odpowiedzi na to zapotrzebowanie powstały tak zwane retrofity LED. Czym są retrofity LED? Co daje ich użycie? Czy są legalne? O tym w dzisiejszym artykule!

Czytaj więcej
Ceramizery i moto doktory, czyli dodatki do oleju silnikowego
piątek, 14 Styczeń 2022Komentarze: 3

Coraz surowsze normy emisji spalin, downsizing silników, a także natężony ruch na drogach miast, stawiają przed silnikiem samochodu coraz trudniejsze zadania. Oleje silnikowe już dawno przestały być jedynie środkiem smarnym, stając się wielozadaniowym środkiem chroniącym jednostkę napędową. Niestety, w skrajnych warunkach użytkowania, nawet najlepszy olej nie radzi sobie z powierzonymi mu zadaniami. To właśnie w tym celu powstały dodatki do oleju silnikowego. Czym są? Do czego służą? Jakie są ich zadania? O tym w dzisiejszym artykule.

Czytaj więcej

Ostatnie opinie o sklepie
Ewelina A.

Szybki czas realizacji, dywaniki spełniły oczekiwania.

Ocena ogólna:
Zgodność przedmiotu z opisem:
Kontakt ze Sprzedającym:
Czas realizacji zamówienia:
Ceny:
Wtorek, 04 Styczeń 2022

Marcin Renault Megane 3 1.6 110km

Wszystko na tak. Jestem zadowolony a samochód tym bardziej.

Ocena ogólna:
Zgodność przedmiotu z opisem:
Kontakt ze Sprzedającym:
Czas realizacji zamówienia:
Ceny:
Poniedziałek, 03 Styczeń 2022

DODAJ OPINIĘ Zobacz więcej >>

Certyfikaty Motochemia


Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Copyright © 2022 https://www.motochemia.pl