Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Staramy się aby ten czas nie był dłuższy niż 24h.
Masz problem ze znalezieniem swojego samochodu???
Zapytaj konsultanta: 512 802 277 lub napisz [email protected]
- Strona główna >
- Części Samochodowe >
- Układ zapłonowy i wspomagania rozruchu zimnego silnika >
- Świeca zapłonowa
Świeca zapłonowa do samochodu
Wybierz markę dla Świeca zapłonowa
Co to jest świeca zapłonowa?
Świeca zapłonowa jest jednym z podstawowych elementów układu zapłonowego. Wykorzystywana jest w samochodach z silnikiem spalinowym, zasilanym benzyną, gazem LPG lub gazem CNG. Umieszczona jest w bloku silnika, przy każdym z cylindrów jednostki. Jej zadanie polega na zapłonie mieszanki paliwowo-powietrznej znajdującej się we wnętrzu komory spalania. Tym sposobem świeca generuje ruch każdego z cylindrów, zapewniając poprawną pracę jednostki silnikowej.
Budowa świecy zapłonowej
Budowa świecy opiera się na kilku podstawowych elementach. Należą do nich:
-
Elektroda środkowa;
-
Elektroda boczna;
-
Korpus świecy;
-
Izolator ceramiczny;
-
Nakrętka kontaktowa.
Ponadto pod nakrętką kontaktową, we wnętrzu korpusu i izolatora umieszczony jest kołek kontaktowy. Odpowiada on za przekazanie wysokiego napięcia z przewodów zapłonowych, bezpośrednio do elektrody środkowej. Zatopiony jest on w szklanohermetyku, który zapewnia wysoką szczelność połączenia kołka z elektrodą środkową. Szklanohermetyk pozwala również na sprawne odprowadzenie ciepła.
Jak działa świeca zapłonowa?
Świeca zapłonowa przykręcona jest bezpośrednio do korpusu silnika. Jej element roboczy umieszczony jest we wnętrzu komory spalania. Dzięki dostarczonemu przez przewody zapłonowe napięciu generuje wyładowanie elektryczne o określonych parametrach. Wyładowanie w postaci iskry zachodzi pomiędzy elektrodą środkową, a elektrodą boczną. Wyładowanie to powoduje zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej, czego bezpośrednim następstwem jest ruch cylindra.
Rodzaje świec zapłonowych
W ofercie producentów części samochodowych możemy znaleźć kilka różnych typów świec zapłonowych. Mogą się one różnić pomiędzy sobą elektrodami, a dokładniej materiałem, z którego zostały wykonane lub ich budową. Ze względu na materiał świece zapłonowe możemy podzielić na:
-
Świecę zapłonowe standardowe (np. Świeca zapłonowa Ngk 6449) - najtańsze świece w zestawieniu. Posiadają elektrody wykonane ze stopu niklowo-litowego. Gwarantują poprawną pracę jednostki, przy stosunkowo niskim zużyciu paliwa. Świece z elektrodą tego typu cechują się stosunkowo wysoką żywotnością.
-
Świece zapłonowe irydowe (np. Świeca zapłonowa Denso IK16TT Iridium TT) - nieco droższe od świec standardowych. Ich wyższą cenę całkowicie rekompensuje jednak ponad dwukrotnie wyższa trwałość. Cechą charakterystyczną świec irydowych jest wykonana ze stopu irydu elektroda środkowa. Metal ten odporny jest na erozję iskrową oraz wysokie temperatury. Dzięki jego wykorzystaniu w świecy udało się zastosować cieńszą elektrodę. Wpływa ona na obniżenie zapotrzebowania na napięcie oraz poprawienie zapłonu w komorze spalania.
-
Świece zapłonowe platynowe (np. Świeca zapłonowa Bosch 0 242 240 650 Doppelplatin) - najdroższe spośród wymienionych. Cechują się również najdłuższą żywotnością. Zastosowana w nich elektroda platynowa gwarantuje stałą moc, nawet w najcięższych warunkach użytkowania. Podobnie jak w przypadku świec zapłonowych irydowych, także i tutaj elektroda posiada mniejszą średnicę. Z tego powodu potrzebuje ona znacznie niższego napięcia zapłonu niż jej tańsze odpowiedniki. Świece platynowe ze względu na swoją trwałość i wytrzymałość są idealnym rozwiązaniem dla pojazdów napędzanych gazem LPG i CNG.
Rodzaje elektrod masowych w świecach zapłonowych
Prócz różnych materiałów, z których wykonane są elektrody, producenci świec zapłonowych stosują także różne typy elektrod masowych. W jakim celu wykorzystuje się różne elektrody masowe? Stosuje się je przede wszystkim w celu wydłużenia czasu użytkowania świecy zapłonowej. Wykorzystanie kilku elektrod w jednej świecy sprawia, że iskra przeskakuje za każdym razem na inną elektrodę. Sprawia to, że ich zużycie rozkłada się w czasie, tym samym przedłużając ich żywotność. Do najczęściej stosowanych typów elektrod masowych zaliczymy:
-
Elektrodę standardową czołową;
-
Elektrodę standardową z wysuniętym stożkiem izolatora;
-
Elektrodę boczną;
-
Podwójną elektrodę boczną;
-
Potrójną elektrodę boczną;
-
Poczwórną elektrodę boczną;
-
Podwójną elektrodę boczną pierścieniową;
-
Elektrodę środkową srebrną;
-
Elektrodę środkową z końcówką platynową;
-
Podwójną elektrodę boczną z platynowymi końcówkami.
Jak dobrać odpowiednią świecę zapłonową do samochodu?
Jak nie trudno zgadnąć, dobór odpowiedniej świecy zapłonowej jest niezwykle istotny dla poprawnej pracy jednostki napędowej. Niestety świece stosowane w samochodach nie są uniwersalne. W zależności od silnika mogą się one od siebie nieznacznie różnić. Do głównych różnic należą długość, szerokość, rozmiar i długość gwintu oraz rodzaj zastosowanej elektrody. Jak dobrać właściwą świecę zapłonową? Zasadniczo są trzy podstawowe metody doboru odpowiedniej świecy do układu zapłonowego. Pierwszą i najprostszą metodą doboru jest sprawdzenie parametrów świecy w instrukcji pojazdu. Jeśli nie mamy do niej dostępu, drugą równie prostą opcją jest odczytanie symbolów znajdujących się na starej świecy. Na ich podstawie z powodzeniem dobierzemy jej odpowiednik. Ostatnią i w zasadzie najbardziej skomplikowaną metodą jest użycie katalogu jednego z producentów świec zapłonowych. Takie katalogi udostępniają między innymi marki Denso, Beru, Bosch oraz NGK.
Jak często wymieniać świece?
Świece to elementy eksploatacyjne samochodu, o czym kierowcy często zdają się zapominać. Najczęściej wymieniane są dopiero wtedy, gdy układ zapłonowy zaczyna zawodzić. Kiedy należy wymienić świece zapłonowe? Jak często to robić? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy dokładnie tam, gdzie rodzaj świecy, jaką powinniśmy zastosować. W instrukcji samochodu producent jasno określa, kiedy należy wymienić świece w układzie zapłonowym. Najczęściej podawany jest przebieg samochodu, po jakim powinna nastąpić wymiana, choć w niektórych przypadkach podawany jest również okres czasu. Oczywiście interwały wymiany mogą się różnić od tych podanych przez producenta pojazdu. Zależeć to będzie od kilku czynników. Jednym z nich jest typ świecy, który zastosowaliśmy poprzednio. Świece zapłonowe standardowe zazwyczaj wymieniamy po przebyciu 30 tys. km. Żywotność świec zapłonowych irydowych określana jest mniej więcej na 60 tys. km i po takim czasie należy je wymienić. Najdłuższą żywotnością cieszą się świece platynowe. Te należy wymieniać średnio co 100 tys. km. Niestety w przypadku pojazdów zasilanych gazem, interwały wymiany świec ulegają całkowitej zmianie. Wynika to przede wszystkim ze znacznie większego wysilenia tych podzespołów w przypadku zasilania paliwem lotnym. W związku z powyższym, w przypadku pojazdów zasilanych LPG lub CNG świece zapłonowe standardowe wymieniamy co 15 tys. km, a świece irydowe i platynowe średnio co 30 tys. km.
Objawy zużycia świec zapłonowych
Niestety do momentu aż nie pojawią się poważniejsze objawy, nie jesteśmy w stanie sprawdzić, na jakim etapie zużycia są świece zapłonowe. Oczywiście co jakiś czas możemy je wykręcić w celu ich sprawdzenia i ewentualnego wyczyszczenia, co nieznacznie przedłuży ich żywotność. Niestety w obecnych czasach mało który kierowca podejmuje się tego zadania. Dlatego też stan świec poznajemy dopiero przy ich wymianie, do której najczęściej zmuszają nas objawy ich awarii. Do najczęstszych objawów zużycia świec zapłonowych zaliczymy:
-
Znacznie podwyższone zużycie paliwa;
-
Nieregularną pracą jednostki napędowej;
-
Utratę mocy przez silnik (z powodu brak zapłonu na jednym cylindrze);
-
Znacznie utrudniony lub niemal niemożliwy zapłon silnika.
Podobne objawy może wywołać również awaria cewki zapłonowej oraz przewodów wysokiego napięcia. Dlatego też przy oględzinach warto zwrócić uwagę również na te podzespoły.
Świece zapłonowe, a świece żarowe – różnice
Świece żarowe i świece zapłonowe to podzespoły samochodowe, które mimo podobnych nazw całkowicie różnią się od siebie pod względem funkcji i eksploatacji. Świeca zapłonowa znajduje się wyłącznie na wyposażeniu silników benzynowych. Jej podstawowym zadaniem jest wytworzenie iskry, niezbędnej do zapłonu mieszanki paliwowej na każdym cylindrze silnika. Odpowiada zatem za poprawną pracę jednostki napędowej. Świeca żarowa umieszczana jest natomiast w silnikach wysokoprężnych (Diesla). Wspomaga ona rozruch silnika wysokoprężnego, poprzez podgrzanie powietrza znajdującego się we wnętrzu cylindra. Jej działanie następuje zatem jedynie przy rozruchu silnika. Nieco rzadziej również w początkowej fazie pracy jednostki. Świece żarowe i zapłonowe różnią się nie tylko działaniem. Odmienny także jest ich czas działania pomiędzy niezbędnymi serwisami. Trwałość świec żarowych szacuje się na około 100 tys. km. Po tym czasie należy je wymienić, nawet jeśli nie ma żadnych objawów ich zużycia. Świece zapłonowe, w zależności od różnych czynników, wymienimy co 15 – 100 tys. km.
Najpopularniejsze świece zapłonowe w sklepie motochemia.pl
Świece zapłonowe to jedne z popularniejszych części samochodowych dostepnych w sklepie motochemia.pl. Nasza oferta obejmuje produkty czołowych producentów części układu zapłonowego do niemal wszystkich popularnych marek samochodów osobowych. Wśród dostępnych świec zapłonowych, nasi klienci najczęściej sięgają po sprawdzone marki, które cieszą się uznaniem i wieloletnim doświadczeniem na rynku. Pośród nich zdecydowanie największą popularnością cieszy się marka Beru, która bez wątpienia jest liderem w tej dziedzinie motoryzacji. Nieco mniejszym popytem mogą pochwalić się świece zapłonowe Bosch oraz NGK. Tuż za nimi plasuje się równie popularna na rynku aftermarket marka Denso. Opinie na temat produktów tych marek są przeważnie pozytywne. W tym segmencie części zamiennych nie ma miejsca na półśrodki, dlatego też świece zapłonowe tych producentów cechuje przede wszystkim trwałość i wytrzymałość.
Gdzie kupić świece zapłonowe?
Świece zapłonowe, tak jak przewody zapłonowe, cewki i inne elementy układu zapłonowego dostępne są w sklepie motochemia.pl. Z powodzeniem można je zakupić lub zamówić w naszych sklepach stacjonarnych znajdujących się na terenie Krakowa. Dotyczy to zarówno sklepu na ul. Centralnej 51, jak i Wincentego Danka 10/U3. Zakupu świec zapłonowych dokonać można również poprzez naszą stronę internetową www.motochemia.pl, gdzie skorzystać możemy z dostępnej wyszukiwarki.
Co ile wymieniać świece zapłonowe?
12/12/2022Wraz z eksploatacją samochodu zużyciu ulegają jego poszczególne elementy. Dotyczy to również układu...więcej
Do jednych z najczęściej wybieranych barw w nowych samochodach należą obecnie kolory srebrny, szary, czarny oraz biały. Jest to na tyle zauważalne zjawisko, że na naszych drogach rzeczywiście powoli zaczynają królować auta posiadające różne odcienie szarości. Nic więc dziwnego, że entuzjaści motoryzacji, którzy często utożsamiają się ze swoim samochodem, coraz częściej szukają sposobu na to, aby ich wymarzone cztery kółka wyróżniały się na drodze. Jednym ze sposobów, aby tego dokonać, jest Car Wrapping, czyli oklejenie samochodu folią. Czym dokładnie jest Car Wrapping? Na czym polega? Dla kogo jest przeznaczony? O tym w dzisiejszym wpisie.
Czytaj więcejZima to trudny okres zarówno dla kierowców, jak i ich samochodów. Śnieg, lód oraz niskie temperatury skutecznie utrudniają jazdę samochodem, a bardzo często uniemożliwiają nawet jej rozpoczęcie. To właśnie w takich sytuacjach niezastąpione okazują się zimowe akcesoria samochodowe. To dzięki nim możliwe jest nie tylko odśnieżenie karoserii samochodu przed jazdą, ale także otwarcie drzwi czy uruchomienie silnika. Jakie są najbardziej przydatne akcesoria samochodowe na zimę? Oto przegląd popularnych akcesoriów zimowych do samochodu.
Czytaj więcejKupuje wycieraczki OXIMO od lat. Cena, jakość, adaptery do każdego...
Super , polecam. 100 % satysfakcji.
DODAJ OPINIĘ Zobacz więcej >>
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright © 2024 https://www.motochemia.pl