Infolinia czynna:
Pon-pt: 8:00 - 18:00 Sob: 9:00 - 14:00
Mój koszyk
Pusty
wybierz pojazd
szukaj także w numerach OEM
wybierz pojazd

Stabilizator


Wybierz markę dla Stabilizator


Stabilizator - opis kategorii


Stabilizator to odpowiednio uformowany pręt przymocowany do części ruchomych podwozia samochodu, które sterują kołem bezpośrednio albo przy określonych łącznikach. Gdy jest to konieczne zwiększa sztywność kątową zawieszenia osi.
Zadaniem stabilizatora jest zmniejszenie przechyłów bocznych nadwozia w trakcie jazdy po łuku. Dzięki temu przyczepność oraz kierowalność zwiększa swe bezpieczeństwo.

Jak działa stabilizator?
Przy braku stabilizatora w sytuacji pokonywania zakrętu przez samochód zaczyna działać siła odśrodkowa co powoduje, że ciężar dwuśladowca przerzucany jest na koło zewnętrzne. Koło wewnętrzne traci wtedy przyczepność oraz stabilność, a cały pojazd przechyla się do przedniego koła zewnętrznego.

Stabilizator spina dwa wahacze oraz przesuwa ich ruch z jednej strony na drugą. Powoduje to, że oba wahacze podnoszą się wspólnie redukując możliwość utraty przyczepności koła wewnętrznego.

Podział stabilizatorów:

  • Dwuczęściowy – rozłączny – dwuczęściowa budowa, elementy połączone prze siłownik sterowany elektrycznie. Cały stabilizator kierowany manualnie albo z odczytu czujników. Reakcje jednego koła nie przenoszą się na drugie, ponieważ koła działają niezależnie. Gdy jest taka potrzeba stabilizator się aktywuje w sposób klasyczny.
  • Aktywny – dwukomorowe siłowniki hydrauliczne, które zostały połączone z końcami stabilizatora. Praca stabilizatora jest nadzorowana w sposób ciągły bez angażowania kierowcy.

Stabilizator a bezpieczeństwo: Stabilizator można traktować jako element wyposażenia bezpieczeństwa czynnego. Rozwiązanie to stara się zmaksymalizować przyczepność kół zwiększając obciążenie koła tracącego przyczepność.

Polecane artykuły

Brak artykulów.

Porady i testy motoryzacyjne

Zapachy do domu - 5 podstawowych pytań

Zapachy do domu - 5 podstawowych pytań

19/09/2019

Jako entuzjaści motoryzacji często dbamy o to, aby wnętrze naszego samochodu stanowiło...więcej

Co warto wiedzieć o filtrach cząstek stałych DPF/FAP?

Co warto wiedzieć o filtrach cząstek stałych DPF/FAP?

15/03/2019

Coraz wyższe wymagania stawiane przez ekologów dotyczące czystości emisji spalin, zmusiły...więcej

Zobacz wszystkie porady i testy

Ostatnie opinie w sklepie

Średnia ocena Klientów: 4.9 na 5   Liczba ocen: 3144

Wszystko jest O.K. Ceny satysfakcjonujące jak również jakość...

Wszystko super! Kolejne udane zakupy w tym sklepie.

Kolejne zakupy udane.Oby tak dalej.


Dodaj opinięPokaż wszystkie opinie

Certyfikaty MotochemiaPodane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.


Copyright © 2019 https://www.motochemia.pl