Infolinia czynna:
Pon-pt: 8:00 - 18:00 Sob: 9:00 - 14:00
Mój koszyk
Pusty
wybierz pojazd
szukaj także w numerach OEM
wybierz pojazd

Jesteś tutaj:  
  1. Strona główna  > 
  2. Części Samochodowe  > 
  3. Układ wydechowy  > 
  4. Sonda lambda

Sonda lambda


Wybierz markę dla Sonda lambda


Sonda lambda - opis kategorii


Sonda lambda montowana jest w układzie wydechowym pojazdu. Mierząc zawartość tlenu w spalinach, wysyła sygnał do sterownika silnika, który na tej podstawie reguluje skład mieszanki paliwowej. Działa ona poprawnie tylko w przypadku rozgrzania do odpowiedniej temperatury. Zbudowana jest z materiału ceramicznego zwanego dwutlenkiem cyrkonu, a jej końcówki napylone są po obu stronach cienką warstwą platyny. Sondę umieszcza się tak w układzie wydechowym, że jedna strona styka się z gorącymi gazami spalinowymi gdzie osiągają one ok. 300 stopni Celsjusza, a druga strona styka się z powietrzem z otoczenia. Spiek ceramiczny dwutlenku cyrkonu, przy temperaturze powyżej 300 stopni, staje się elektrolitem zdolnym do przewodnictwa jonowego. Napięcie generowane przez to ogniwo jest przekazywane do modułu sterującego składem mieszanki paliwowo-powietrznej. Moduł ten dostosowuje na bieżąco skład tej mieszanki, tak aby w każdych warunkach obciążenia silnika, rodzaju paliwa i warunków atmosferycznych zapewnić jak najlepszą pracę silnika oraz zminimalizować emisję tlenku węgla.
Objawy które mogą świadczyć o zepsutej sondzie lambda to przede wszystkim podwyższone zużycie paliwa, oraz jednoczesny spadek mocy silnika. Spalanie paliwa może czasem wzrosnąć nawet o 50%. Są również takie przypadki, gdzie na trasie nie odczujemy większego zużycia paliwa, ale różnica ta będzie odczuwalna dopiero podczas poruszania się w ruchu miejskim. Poprzez źle dobraną mieszankę, nadmiar paliwa może ulec spalaniu dopiero w układzie wydechowym, co spowoduje wzrost jego temperatury. Uszkodzona sonda lambda może doprowadzić także do zniszczenia katalizatora, a przy długim lekceważeniu awarii spowodować samozapłon. Duży wpływ na poprawne działa sondy ma jakość dostarczanego do naszego samochodu paliwa. Używanie tego niskooktanowego i zanieczyszczonego może doprowadzić do jej szybszego uszkodzenia.
Sonda lambda jest częścią nieosłoniętą, dlatego nie jest ona w żaden sposób chroniona podczas jazdy co naraża ją na uszkodzenia mechaniczne takie jak np. uderzenia kamieniem czy innym twardym elementem znajdującym się na drodze. Warto wspomnieć, że dla poprawnego i bezawaryjnego działania całego układu spalania najlepiej stosować części renomowanych producentów do których zaliczyć możemy: 

-NGK

-Bosch

-Denso

-Delphi

Polecane artykuły

Brak artykulów.

Porady i testy motoryzacyjne

Zapachy do domu - 5 podstawowych pytań

Zapachy do domu - 5 podstawowych pytań

19/09/2019

Jako entuzjaści motoryzacji często dbamy o to, aby wnętrze naszego samochodu stanowiło...więcej

Co warto wiedzieć o filtrach cząstek stałych DPF/FAP?

Co warto wiedzieć o filtrach cząstek stałych DPF/FAP?

15/03/2019

Coraz wyższe wymagania stawiane przez ekologów dotyczące czystości emisji spalin, zmusiły...więcej

Zobacz wszystkie porady i testy

Ostatnie opinie w sklepie

Średnia ocena Klientów: 4.9 na 5   Liczba ocen: 3144

Wszystko jest O.K. Ceny satysfakcjonujące jak również jakość...

Wszystko super! Kolejne udane zakupy w tym sklepie.

Kolejne zakupy udane.Oby tak dalej.


Dodaj opinięPokaż wszystkie opinie

Certyfikaty MotochemiaPodane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.


Copyright © 2019 https://www.motochemia.pl