Infolinia czynna:
Pon-pt: 8:00 - 18:00 Sob: 9:00 - 14:00
Mój koszyk
Pusty
wybierz pojazd
szukaj także w numerach OEM
wybierz pojazd

Jesteś tutaj:  
  1. Strona główna  > 
  2. Części Samochodowe  > 
  3. Klimatyzacja  > 
  4. Skraplacz

Skraplacz


Wybierz markę dla Skraplacz


Skraplacz - opis kategorii


Chłodnica klimatyzacji zwana również skraplaczem lub kondensatorem, to element odpowiedzialny za schładzanie czynnika gazowego klimatyzacji w celu zamiany jego stanu skupienia w postać ciekłą.
Chłodnicę tę można znaleźć zazwyczaj pod maską samochodu w sąsiedztwie chłodnicy silnika.
Zasada działania:
Czynnik chłodniczy będący przez większość cyrkulacji w stanie ciekłym, zamienia się podczas sprężania w gaz. Gaz ten oprócz wysokiego ciśnienia posiada wysoką temperaturę (50-70C). Właśnie w postaci gazu czynnik ten dostaje się do skraplacza, a stamtąd przepływa między kanalikami oddając swoje ciepło . W trakcie chłodzenia gaz ten ulega skropleniu, a następnie w postaci płynnej zostaje odprowadzony od skraplacza. Samo chłodzenie odbywa się przy pomocy powietrza dostarczanego podczas jazdy lub wspomaganego przez wentylator. Skraplacz czasem ulega uszkodzeniom wynikającym z zastosowanych materiałów oraz lokalizacji, gdyż to właśnie chłodnica klimatyzacji jest jednym z najbardziej wysuniętych na przód pojazdu urządzeń. Wszelkie zanieczyszczenia organiczne oraz uszkodzenia mechaniczne kierowane są w pierwszej kolejności właśnie na ten element. Ważna jest kontrola stanu skraplacza, gdyż zniszczony może zaniżać wydajność klimatyzacji. Chłodnice wykonane z aluminium są szczególnie narażone na postępującą korozję. Konstrukcja chłodnicy nie pozostawia szerokiego pola na jej naprawy. Drobne wycieki lub uszkodzenia można załatać uszczelniaczem lub zaspawać. Znane są również przypadki korodowania wewnętrznego, za które odpowiedzialna jest wilgoć. Ta jest niepożądana i niebezpieczna dla całego układu klimatyzacji. Za eliminację wilgoci w układzie, odpowiedzialny jest osuszacz, który należy wymieniać po każdej ingerencji mechanicznej.

Rodzaje skraplaczy:
Na rynku możemy spotkać się z kilkoma typami skraplaczy. Do najpopularniejszych należą:

- szeregowe – tradycyjna budowa kanalików oraz żeberek. Zbudowany z okrągłego przewodu, zamocowany wokół chłodnicy przez co efektywnie odprowadza ciepło.
Drugą wersją tego typu skraplacza jest konstrukcja serpentyn kanalików. Okrągłe przewody rozprowadzone od wlotu do wylotu chłodnicy. Oba rozwiązania posiadają aluminiowe żeberka.

Skraplacze szeregowe

- równoległe- położone po obu stronach skraplacza komory pośrednie, mają zapewnione dostarczanie czynnika chłodzącego równoległymi kanalikami. Jedna strona skraplacza zawiera pojemnik wejścia (czynnik w postaci gazu), druga strona pojemnik wyjścia (czynnik w postaci cieczy). Między pojemnikami dochodzi na kilku poziomach skraplacza do zmiany stanu skupienia. W efekcie czego czynnik będący w początkowej fazie gazem, przekształca się w ciecz gdzie dalej jest transportowany do następnych elementów układu.  

Skraplacze równoległe

Polecane artykuły

Brak artykulów.

Inni producenci

           


Porady i testy motoryzacyjne

Konserwacja czy Nabłyszczenie? Który wosk wybrać?

Konserwacja czy Nabłyszczenie? Który wosk wybrać?

27/06/2020

Niemal każdy właściciel samochodu pragnie, aby jego ukochane 4 kółka wyglądały jak najl...więcej

Jak dobrać odpowiedni olej silnikowy? Na co zwrócić uwagę?

Jak dobrać odpowiedni olej silnikowy? Na co zwrócić uwagę?

25/06/2020

Ciągła eksploatacja samochodu, czy to osobowego czy dostawczego wymaga od nas, aby co pewną okre...więcej

Wiadro z separatorem - niezbędnik detailera.

Wiadro z separatorem - niezbędnik detailera.

24/06/2020

W czasach coraz większej świadomości klientów i wciąż rosnącej popularności auto detai...więcej

Zobacz wszystkie porady i testy

Ostatnie opinie w sklepie

Średnia ocena Klientów: 4.9 na 5   Liczba ocen: 3185

Błyskawiczna realizacja. Wszystko zgodnie z opisem.

Wszystko zgodnie z planem. Realizacja błyskawiczna. Jestem bardzo...

Czas realizacji zamówienia nie jest dobry a wręcz błyskawiczny i...


Dodaj opinięPokaż wszystkie opinie

Certyfikaty MotochemiaPodane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.


Copyright © 2020 https://www.motochemia.pl