Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Staramy się aby ten czas nie był dłuższy niż 24h.
Masz problem ze znalezieniem swojego samochodu???
Zapytaj konsultanta: 512 802 277 lub napisz sklep@motochemia.pl
- Strona główna >
- Części Samochodowe >
- Silnik
Części do silnika samochodowego
Wybierz markę dla Silnik
Czym jest silnik spalinowy?
Silnik to jednostka napędowa samochodów i innych pojazdów, która zasilana jest przy pomocy benzyny, oleju napędowego lub ciekłego gazu (LPG i CNG). Element ten stanowi serce pojazdu, który przetwarza energię zawartą w paliwie na energię mechaniczną. Ta pozwala na wprawienie w ruch osi napędowych pojazdu, tym samym umożliwiając poruszanie się pojazdu. Silnik samochodowy jest wyjątkowo skomplikowanym urządzeniem, które złożone jest z wielu podzespołów, a nawet całych układów. W skład silnika spalinowego wchodzą między innymi:
-
Układ napędowy (np. wał korbowy);
-
Układ przeniesienia napędu (np. przeguby koła/półosi);
-
Układ zasilania powietrzem (np. turbosprężarka);
-
Układ zawieszenia silnika (np. poduszka silnika);
-
Układ smarowania silnika (np. filtr oleju);
-
Układ elektryczny silnika (np. komputer ECU);
-
Układ zasilania paliwem (np. filtr paliwa);
-
Układ sterowania silnikiem (np. pasek rozrządu);
-
Układ zapłonowy (np. cewka zapłonowa);
i wiele innych pojedynczych elementów takich jak: blok silnika, pokrywa zaworów, cylindry, tłoki, zy uszczelki.
Rodzaje silników spalinowych
Rozważając na temat jednostek spalinowych, warto zaznaczyć, że silnik tego typu może posiadać różne konstrukcje. Do najpopularniejszych typów silników spalinowych wykorzystywanych w samochodach zaliczyć możemy:
-
Klasyczny rzędowy silnik benzynowy;
-
Silnik wysokoprężny Diesla;
-
Silnik Wankla z cylindrem rotacyjnym;
-
Silnik typu Boxer;
-
Silnik spalinowy w układzie V (HEMI).
Coraz częściej w kontekście motoryzacji mówi się również o silnikach elektrycznych, a także silnikach hybrydowych. W pierwszym przypadku mowa o silniku całkowicie elektrycznym, napędzanym przez ogniwa elektryczne. W drugim przypadku mowa o hybrydzie silnika spalinowego z elektrycznym, które współdziałają ze sobą. W ten sposób zapewniają one optymalny napęd pojazdu, przy zachowaniu maksymalnej oszczędności paliwa.
Najważniejsze części eksploatacyjne silnika spalinowego
Silnik, tak jak każdy element pojazdu wraz z jego użytkowaniem ulega stopniowemu zużyciu. Ponieważ jednostka napędowa złożona jest z wielu pojedynczych części i układów, które pracują pod różnym obciążeniem, elementy te mogą wymagać wymiany w różnych odstępach czasu. Do najważniejszych, a zarazem najpopularniejszych części eksploatacyjnych silnika należą:
-
Filtry: filtr oleju, filtr powietrza, filtr paliwa;
-
Zestaw paska klinowego: pasek klinowy, pasek wielorowkowy, rolka napinająca pasek klinowy;
-
Zestaw paska/łańcucha rozrządu: pasek rozrządu, łańcuch rozrządu, rolki napinacza, rolki prowadzące;
-
Pompa wody;
-
Uszczelki: uszczelka kolektora ssącego, uszczelka pokrywy zaworów, uszczelka pompy wody, uszczelka pod głowicą, uszczelka korka spustowego oleju, uszczelka miski oleju;
-
Zawieszenie silnika: poduszka silnika; poduszka skrzyni biegów;
-
Układ zapłonowy: świece zapłonowe; świece żarowe, przewody zapłonowe, cewka zapłonowa;
Pośród elementów, które w silniku podlegają regularnej wymianie, wymienić możemy również płyny eksploatacyjne. Należą do nich przede wszystkim olej silnikowy oraz płyn chłodniczy.
Typowe usterki silnika spalinowego
Silnik samochodowy niezależnie od konstrukcji stanowi skomplikowane urządzenie złożone z wielu pojedynczych elementów. Mnogość tych podzespołów sprawia, że uszkodzenie pojedynczej części wydaje się kwestią czasu. I rzeczywiście we współczesnych samochodach ze względu na znaczne wysilenie jednostek napędowych i trudne warunki użytkowania, awarie niektórych podzespołów powtarzają się. Do najczęściej występujących awarii silnika możemy zaliczyć:
-
Uszkodzenie wtryskiwaczy;
-
Zapchany lub zablokowany zawór EGR;
-
Uszkodzenie turbosprężarki;
-
Uszkodzenie przepływomierza;
-
Awarię dwumasowego koła zamachowego;
-
Awarię cewki zapłonowej;
-
Problemy z elektroniką, a dokładniej czujnikami (np. sonda lambda).
Powyższe awarie wynikają zazwyczaj z pracy silnika pod znacznym obciążeniem, słabej jakości paliwa lub podatności danej części na uszkodzenia ze względu na konstrukcję. Niestety często zdarza się, że awarie silnika wynikają przede wszystkim z zaniedbań kierowcy. Te dotyczą zazwyczaj nieprawidłowej eksploatacji pojazdu. Do tego typu uszkodzeń zaliczymy między innymi:
-
Zerwany pasek wielorowkowy;
-
Zerwany pasek rozrządu;
-
Zapchany filtr paliwa;
-
Uszkodzoną pompę paliwa;
-
Uszkodzoną uszczelkę pod głowicą.
Jak zadbać o silnik?
Każdy silnik samochodowy, a w zasadzie jego pojedyncze podzespoły, mają swoją określoną żywotność. Mimo to w większości przypadków użytkownik pojazdu jest w stanie w znacznym stopniu wydłużyć sprawne funkcjonowanie silnika. W tym przypadku ważne jest, aby podczas eksploatacji pojazdu nie narażać go na zbędne obciążenia. Aby zadbać o silnik należy:
-
Regularnie wymieniać płyny eksploatacyjne silnika (np. olej silnikowy, płyn chłodniczy);
-
Regularnie wymieniać filtry (filtr oleju, filtr powietrza, filtr paliwa);
-
Wymieniać części eksploatacyjne silnika ściśle według wymaganych interwałów wymiany (np. pasek rozrządu, pompę wody, pasek klinowy wielorowkowy);
-
Tankować wysokiej jakości paliwo;
-
Poprawnie eksploatować turbosprężarkę (Jak zadbać o turbosprężarkę? O tym w artykule: Turbosprężarka, czyli jak działa popularne turbo?);
-
Poprawnie eksploatować sprzęgło z kołem dwumasowym;
-
Kontrolować stan układu zapłonowego (świec zapłonowych, kabli wysokiego napięcia).
Gdzie kupić części zamienne do silnika?
Gdy pojawia się awaria silnika, często zadajemy sobie pytania: gdzie kupić części silnika? Jakie części silnika wybrać? Części do naprawy silnika, od poduszek silnika, po kompletny zestaw rozrządu, zakupić można w naszym sklepie internetowym i stacjonarnym. W ofercie naszego sklepu dostępne są części samochodowe największych światowych producentów. Wśród nich znajdziemy między innymi podzespoły marek: Continental, Elring, SKF, FAG, Magneti Marelli, Dayco, Delphi, Denso, INA, Bosch, Filtron, Mann i wiele innych.
Silnik Wankla - Historia, Konstrukcja, Wady i Zalety
19/02/2020Silnik Wankla to wyjątkowa jednostka napędowa stanowiąca silnik spalinowy wykorzystujący jedynie jeden tłok. Nie...więcej
Sprzedaż nowych samochodów w pierwszym kwartale 2022 roku znacznie spadła. Jest to szczególnie widoczne w porównaniu z podobnym okresem poprzedniego roku, a nawet z grudniem 2021 roku. Jest to oczywiście pokłosie pandemii Covid-19, a także trwającej od lutego wojny na Ukrainie. Jakie marki samochodów najchętniej wybierali Polacy w pierwszym kwartale tego roku? Jakie są najpopularniejsze modele aut? Jakie auta kupimy obecnie najtaniej? O tym w dzisiejszym artykule!
Czytaj więcejOpony samochodowe, choć często niedoceniane, stanowią jeden z najważniejszych elementów samochodu. W końcu są one jedynym jego elementem, który bezpośrednio łączy nadwozie z nawierzchnią drogi, po której się porusza. Dlatego też zakup odpowiednich opon jest decyzją niezwykle poważną, która nie tylko wpłynie na nasz komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo - przynajmniej na kilka lat. Z tego powodu warto wiedzieć jakie informacje na temat opony znajdują się na etykiecie opon. Jakie dokładnie oznaczenia opon widnieją na etykiecie? Jakie informacje są na niej zawarte? O tym w dzisiejszym artykule!
Czytaj więcejZakupione przedmioty dotarły szybko i bez uszkodzeń.
Wszystko super! Jak najbardziej polecam i na pewno wroce ponownie!...
DODAJ OPINIĘ Zobacz więcej >>
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright © 2022 https://www.motochemia.pl