Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Staramy się aby ten czas nie był dłuższy niż 24h.
Masz problem ze znalezieniem swojego samochodu???
Zapytaj konsultanta: 512 802 277 lub napisz [email protected]
- Strona główna >
- Części Samochodowe >
- Układ zasilania paliwem >
- Pompa paliwa >
- Pompa paliwa - kompletna
Pompa paliwowa
Wybierz markę dla Pompa paliwa - kompletna
Co to jest pompa paliwa?
Samochodowa pompa paliwa jest urządzeniem należącym do układu zasilania paliwem. Stanowi ona we współczesnych pojazdach urządzenie elektryczne, które dostarcza paliwo pod ciśnieniem do komory spalania silnika. Dzięki pompie paliwa możliwa jest zatem skuteczna praca jednostki napędowej. W zależności od modelu samochodu pompy paliwa mogą się od siebie różnić. Do najczęściej stosowanych urządzeń tego typu zaliczyć możemy:
-
Pompy paliwa liniowe;
-
Pompy paliwa umieszczone we wnętrzu zbiornika.
We współczesnych pojazdach zazwyczaj stosuje się pompę umieszczaną w zbiorniku paliwa. Rozwiązanie to pozwala na obniżenie hałasu we wnętrzu pojazdu oraz odseparowanie pompy paliwa od szkodliwych czynników zewnętrznych. Gwarantuje również prawidłowe zasilanie pompy paliwem, jednocześnie smarując i chłodząc jej silnik.
Do czego służy pompa paliwowa?
Samochodowa pompa paliwa jest urządzeniem elektrycznym należącym do układu paliwowego. Jej podstawowym zadaniem jest przekazanie benzyny lub oleju napędowego z baku paliwa do silnika. Droga ta prowadzi z tylnej części pojazdu, przez przewody i układ wtryskowy. Kończy się natomiast w jednostce napędowej, a dokładniej w komorze spalania wewnątrz cylindrów. Samochodowa pompa paliwa odpowiada zatem za prawidłowe ciśnienie paliwa w układzie paliwowym. Pośrednio przyczynia się również do tworzenia mieszanki paliwowo-powietrznej o właściwych proporcjach. Jej sprawne działanie w znacznym stopniu wpływa zatem na poprawne działanie jednostki napędowej.
Rodzaje samochodowych pomp paliwa
W podstawowym podziale części samochodowych wyróżnić możemy dwa rodzaje pomp paliwa. Taki podział wynika z dążenia producentów pojazdów do znalezienia optymalnych rozwiązań w zakresie dostarczenia paliwa do komory spalania silnika. Wśród pomp paliwa wyróżnimy zatem:
-
Pompę paliwa liniową;
-
Pompę paliwa wewnątrz zbiornika.
Pompa paliwa liniowa umieszczona jest poza bakiem paliwa i podłączona jest bezpośrednio do przewodów paliwowych. Zaletą tego rozwiązania jest łatwy dostęp do pompy paliwa w przypadku awarii. Do wad należy umiejscowienie pompy, które zazwyczaj naraża ją na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Głośność pracy liniowej pompy paliwa także należy do jej wad. Pompa paliwa umieszczona w zbiorniku jest przede wszystkim niemal niesłyszalna we wnętrzu pojazdu. Odseparowana od szkodliwych czynników zewnętrznych, zabezpieczona, chłodzona i smarowana jest przez paliwo wewnątrz baku. Wadą tego rozwiązania jest wyjątkowo trudny dostęp do pompy paliwa w przypadku jej awarii.
Objawy awarii pompy paliwa
Pompa paliwa, tak jak większość części samochodowych, jest elementem eksploatacyjnym. Oznacza to, że wraz z użytkowaniem pojazdu może ona ulec awarii. Do najczęściej występujących objawów uszkodzenia pompy paliwa zaliczyć możemy przede wszystkim:
-
Unieruchomienie pojazdu;
-
Problemy z rozruchem silnika;
-
Gaśnięcie silnika zaraz po jego uruchomieniu;
-
Gaśnięcie silnika po wciśnięciu gazu;
-
Spadek mocy silnika;
-
Szarpanie silnika podczas przyśpieszania;
-
Głośniejsza niż zwykle praca pompy paliwa;
Niestety wszystkie powyższe symptomy awarii pompy paliwa nie są charakterystyczne. Dotyczyć mogą również innych elementów układu paliwa takich jak przewody paliwowe czy filtr paliwa. Dlatego też w celu dokładnej diagnozy pompy paliwowej, najbezpieczniej udać się do fachowca. Oceni on czy pompa paliwa pracuje prawidłowo. Sprawdzi, czy wytwarza odpowiednie ciśnienie oraz, czy silnik elektryczny w jej wnętrzu pracuje prawidłowo.
Przyczyny uszkodzenia pompy paliwa
Wbrew pozorom pompa paliwowa stosowana w samochodach jest urządzeniem stosunkowo delikatnym. Dlatego też najczęstszą przyczyną jej uszkodzenia jest zanieczyszczenie zbiornika paliwa. Niestety bardzo często jest to problem, na który nie mamy żadnego wpływu. Zanieczyszczenie paliwa najczęściej wynika przede wszystkim z samego jego przechowywania czy transportu. Oczywiście nie jest to jedyny czynnik wpływający na czystość zbiornika paliwa w naszym samochodzie. Czystości zbiornika paliwa nie sprzyja również:
-
Postępująca we wnętrzu baku korozja;
-
Skraplanie się wody wewnątrz baku;
-
Wytrącanie się parafiny z oleju napędowego.
Jak zapobiec powyższym? Przede wszystkim należy unikać jazdy na rezerwie. Tak naprawdę to jazda na kropelce w głównej mierze przyczynia się do uszkodzenia pompy paliwowej. Z tego powodu należy:
-
W miarę możliwości jak najczęściej tankować samochód pod korek;
-
unikać jeżdżenia samochodem na rezerwie;
-
Raz na jakiś czas korzystać z dedykowanych uszlachetniających dodatków do paliwa.
Uszkodzenie pompy paliwa często wynika również z braku odpowiedniego zasilania. Przepalony bezpiecznik, zaśniedziałe kostki lub przewody, one również mogą przyczynić się do obniżenia wydajności pompy paliwa.
Naprawa pompy paliwa
Naprawa pompy paliwa w samochodzie najczęściej ogranicza się do jej całkowitej wymiany na nową. Jest to część samochodowa, która zazwyczaj jest nierozbieralna lub nie ma możliwości dokupienia do niej części serwisowych. Wymiana pompy paliwowej w warsztacie jest stosunkowo tania. Mechanicy zazwyczaj liczą sobie za wymianę pompy paliwa na nową około 100 – 150 złotych. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnego cennika warsztatu. Prawdziwy koszt tej naprawy stanowi sama pompa paliwa. Ceny tej części zazwyczaj rozpoczynają się od 500 złotych. W niektórych modelach pojazdu dostęp do pompy paliwa jest stosunkowo dobry, a wymiana nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Dlatego też warto przed wizytą w warsztacie sprawdzić, czy nie jesteśmy w stanie wymienić pompy paliwa w naszym aucie samodzielnie. W przypadku samodzielnej naprawy pamiętajmy, aby po naprawie dobrze odpowietrzyć układ paliwowy.
Gdzie kupić pompę paliwa?
Pompę paliwa bez problemu zakupić można w naszym sklepie motoryzacyjnym motochemia.pl. W ofercie sklepu dostępne są samochodowe pompy paliwowe cenionych producentów części samochodowych. Wśród oferowanych przez nas części zamiennych znaleźć można pompy paliwa czołowych marek, takich jak: Bosch, Delphi, Denso, SKV, Febi, Magneti Marelli, Pierburg, Topran, Valeo. Podzespoły zamówić można wysyłkowo przez nasz sklep internetowy motochemia.pl oraz na miejscu w naszych sklepach stacjonarnych na terenie Krakowa.
Jeszcze całkiem nie tak dawno czarny dym z rury wydechowej samochodu z silnikiem Diesla uważano za zjawisko normalne. W końcu Diesel musi dymić. Choć powiedzenie to przetrwało do dzisiejszych czasów w formie żartu, współczesne samochody z silnikami Diesla zaopatrzone w nowoczesne systemy katalityczne, tak naprawdę przestały generować za sobą kłęby czarnego dymu. Gdy jednak dym się pojawi lub - co gorsza - zacznie pojawiać się często podczas codziennej jazdy, może zwiastować awarię silnika lub jego osprzętu. Co zatem oznacza czarny dym z rury wydechowej Diesla? O Tym w dzisiejszym artykule!
Czytaj więcejSamochód jest narzędziem, które złożone jest z wielu pojedynczych podzespołów. Naturalnym jest więc, że podczas codziennej jego eksploatacji poszczególne części samochodowe ulegają zużyciu. Niektóre z nich wymagają jednak nieco większej uwagi. Dotyczy to przede wszystkim części eksploatacyjnych, do których należą między innymi filtry samochodowe. Szczególnym przypadkiem filtra do auta jest filtr paliwa. Niesłusznie pomijany przez kierowców podczas okresowych wymian, pełni w nim bardzo ważną funkcję. Za co dokładnie odpowiada filtr paliwa? Jakie są objawy jego zapchania? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule!
Czytaj więcejWszystko zgodne z opisem, szybka wysyłka.
sklep godny polecenia, wszystko na czas
DODAJ OPINIĘ Zobacz więcej >>
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright © 2023 https://www.motochemia.pl