Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Staramy się aby ten czas nie był dłuższy niż 24h.
Masz problem ze znalezieniem swojego samochodu???
Zapytaj konsultanta: 512 802 277 lub napisz [email protected]
- Strona główna >
- Części Samochodowe >
- Systemy komfortowe >
- Podnośnik szyby kompletny
Podnośnik szyby kompletny
Wybierz markę dla Podnośnik szyby kompletny
Co to jest podnośnik szyb?
Podnośnik szyb, jak sama nazwa wskazuje, to specjalny mechanizm służący do opuszczania i podnoszenia szyby samochodowej. Najczęściej mechanizm ten umieszczony jest w drzwiach pojazdu. Obsługiwany jest ręcznie przy pomocy korbki lub elektrycznie, za pomocą przycisku umieszczonego na drzwiach lub desce rozdzielczej. Obecnie coraz częściej stosuje się elektryczny podnośnik szyb, a w większości pojazdów stanowi on standardowe wyposażenie przednich drzwi.
Rodzaje podnośników szyb
Podnośniki szyb, a w zasadzie mechanizmy podnośników szyb możemy podzielić przede wszystkim ze względu na zasadę ich działania. Taki podział obejmuje:
-
Elektryczne podnośniki szyb — sterowane elektrycznie przy pomocy przycisku.
-
Manualne podnośniki szyb — sterowane ręcznie przy pomocy korbki na drzwiach.
Podziału mechanizmów podnoszenia szyby możemy dokonać również ze względu na ich umiejscowienie w pojeździe. Tym sposobem, podnośniki szyb samochodowych dzielimy na:
-
Podnośniki szyb drzwi przednich.
-
Podnośniki szyb drzwi tylnych.
Podnośniki szyb samochodowych możemy rozróżnić także ze względu na konstrukcję. Ponieważ części te zazwyczaj są niewidoczne, mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że mogą one posiadać różne rozwiązania, które w odmienny sposób prowadzą do otwarcia i zamknięcia szyby w samochodzie. Z uwagi na sposób budowę i sposób działania, podnośniki szyb możemy podzielić na:
-
Podnośniki szyb linkowe — obecnie najpopularniejsze i najczęściej stosowane rozwiązanie oparte na dwóch linkach wprawiających w ruch listwę podnoszącą szybę;
-
Podnośniki szyb stojakowe — obecnie rzadko stosowane mechanizmy, oparte na listwie z zębatkami. To właśnie za jej pomocą regulowana jest wysokość szyby. Cechą charakterystyczną tego mechanizmu jest prostota wykonania oraz płynne i miękkie działanie.
-
Podnośniki szyb dźwigniowe/ramienne — konstrukcja złożona z kilku dźwigni, które odpowiadają za podniesienie szyby. W przypadku tego mechanizmu występować mogą konstrukcje z jedną dźwignią, dwoma dźwigniami oraz mechanizmy dwuramienne kołowe.
Objawy awarii podnośnika szyby
Oczywistym objawem uszkodzenia podnośnika szyby jest brak możliwości otworzenia lub zamknięcia szyby w samochodzie. Może zdarzyć się, że podnośnik będzie na tyle uszkodzony, że nie będzie w stanie podnieść opuszczonej szyby. Objawem zużycia podnośnika szyby jest także nieznaczne, losowe opuszczanie się szyby, na przykład podczas pokonywania nierówności.
Typowe awarie podnośnika szyby
Podnośniki szyb to części samochodowe, o których często zapominamy, dlatego też niezmiernie rzadko do nich zaglądamy. Tymczasem podzespoły te pracują w stosunkowo ciężkich warunkach. Każdego dnia narażone są na działanie kurzu, pyłów, wilgoci, a nawet wody. Pomimo że elementy te są mało awaryjne, z czasem ulegają one uszkodzeniu. Do najczęstszych usterek podnośników szyb w samochodzie możemy zaliczyć:
-
Urwaną linkę mechanizmu;
-
Zerwany zaczep mocujący szybę do prowadnicy;
-
Uszkodzony/pogięty mechanizm;
-
Awarię systemu sterowania szyby;
-
Awarię silnika elektrycznego podnośnika szyby.
W przypadku elektrycznych mechanizmów podnoszenia szyby bardzo często zdarza się, że podnośniki są błędnie diagnozowane przez fachowców, przez co ich wymiana nie likwiduje awarii. Za awarię podnośnika szyby, a właściwie brak reakcji na przyciski sterujące często odpowiada przerwany przewód elektryczny w miejscu łączenia drzwi z karoserią. Z tego powodu, przed potencjalną naprawą warto zajrzeć pod osłonę gumową przewodów, aby sprawdzić ich stan.
Podnośnik szyb w kabriolecie
W nowoczesnych kabrioletach, w których występują drzwi bezramkowe, stosowane są dokładnie te same podnośniki szyb co w klasycznych samochodach. Różnicą jest specjalnie zaprogramowany sterownik, który automatycznie nieznacznie opuszcza szyby podczas otwierania drzwi, oraz domyka szybę po zamknięciu drzwi. Takie samo rozwiązanie stosowane jest także w innych samochodach, które posiadają w drzwiach okna bezramkowe. Te prócz w kabrioletach, bardzo często stosowane są również w samochodach z nadwoziem Coupe.
Jakie podnośniki szyb wybrać?
Podnośniki szyb wymieniamy zazwyczaj w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest konieczność wymiany uszkodzonego podnośnika szyby drzwi. Drugim, chęć zmiany podnośnika szyby z manualnego na elektryczny. Jaki podnośnik szyb wybrać? Oczywiście najlepiej fabrycznie nowy. Tylko wtedy mamy pewność, że zamontowany podnośnik szyby posłuży nam przez długi czas. Jakiego producenta mechanizmu podnoszenia szyb wybrać? Najbezpieczniej skorzystać z oferty jednego ze znanych i cenionych w branży producentów części samochodowych. Do jednych z najpopularniejszych firm produkujących podnośniki szyb należą marki: Magneti Marelli, Kamoka, Denso, SKV i wiele innych.
Gdzie kupić podnośnik szyby samochodowej?
Podnośniki do szyb drzwi samochodowych z powodzeniem zakupić można w sklepie motoryzacyjnym Motochemia.pl. Części te zamówić można wysyłkowo poprzez sklep internetowy, a także zamówić na miejscu w naszym sklepie stacjonarnym na terenie Krakowa.
Do jednych z najczęściej wybieranych barw w nowych samochodach należą obecnie kolory srebrny, szary, czarny oraz biały. Jest to na tyle zauważalne zjawisko, że na naszych drogach rzeczywiście powoli zaczynają królować auta posiadające różne odcienie szarości. Nic więc dziwnego, że entuzjaści motoryzacji, którzy często utożsamiają się ze swoim samochodem, coraz częściej szukają sposobu na to, aby ich wymarzone cztery kółka wyróżniały się na drodze. Jednym ze sposobów, aby tego dokonać, jest Car Wrapping, czyli oklejenie samochodu folią. Czym dokładnie jest Car Wrapping? Na czym polega? Dla kogo jest przeznaczony? O tym w dzisiejszym wpisie.
Czytaj więcejZima to trudny okres zarówno dla kierowców, jak i ich samochodów. Śnieg, lód oraz niskie temperatury skutecznie utrudniają jazdę samochodem, a bardzo często uniemożliwiają nawet jej rozpoczęcie. To właśnie w takich sytuacjach niezastąpione okazują się zimowe akcesoria samochodowe. To dzięki nim możliwe jest nie tylko odśnieżenie karoserii samochodu przed jazdą, ale także otwarcie drzwi czy uruchomienie silnika. Jakie są najbardziej przydatne akcesoria samochodowe na zimę? Oto przegląd popularnych akcesoriów zimowych do samochodu.
Czytaj więcejW mojej ocenie oximo sprawdza się genialnie. Uważam, że świetne...
Ok wszystko odbyło się sprawnie
DODAJ OPINIĘ Zobacz więcej >>
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright © 2023 https://www.motochemia.pl