Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Staramy się aby ten czas nie był dłuższy niż 24h.
Masz problem ze znalezieniem swojego samochodu???
Zapytaj konsultanta: 512 802 277 lub napisz [email protected]
- Strona główna >
- Części Samochodowe >
- Silnik >
- Osprzęt elektryczny silnika
Czujniki elektryczne w silniku spalinowym
Wybierz markę dla Osprzęt elektryczny silnika
Czujniki osprzętu elektrycznego silnika
Współczesny silnik spalinowy wyposażony jest w szereg różnorodnych czujników elektrycznych. Ich zadaniem jest kontrola i regulacja niektórych procesów zachodzących podczas pracy jednostki napędowej. Obecność czujników pozwala na prawidłowe i optymalne funkcjonowanie silnika, niezależnie od warunków jego pracy. Do najważniejszych czujników silnika, które tworzą jego osprzęt elektryczny zaliczyć możemy:
-
Czujnik masowy powietrza (przepływomierz powietrza);
-
Czujnik ciśnienia oleju;
-
Czujnik pozycji wałka rozrządu;
-
Czujnik wału korbowego;
-
Czujnik temperatury powietrza dolotowego;
-
Czujnik ciśnienia doładowania;
-
Czujnik spalin (sonda lambda);
-
Czujnik pozycji pedału gazu;
-
Czujnik spalania stukowego.
Co to jest przepływomierz powietrza?
Czujnik masowy powietrza jest jednym z elementów układu dolotowego silnika. Odpowiada on za pomiar ilościowy/masowy powietrza, które dostaje się do wnętrz silnika. Dzięki zebranym w ten sposób danym komputer silnika (ECU) oblicza wymaganą dawkę paliwa do stworzenia optymalnej mieszanki paliwowo-powietrznej w komorze spalania.
Awarie przepływomierza powietrza
Awarii przepływomierza powietrza najczęściej towarzyszą:
-
Spadek mocy silnika;
-
Wzrost spalania;
-
Pogorszenie dynamiki silnika;
-
Falowanie obrotów;
-
Nadmierne dymienie i pogorszenie kultury pracy silnika.
Co to jest czujnik ciśnienia oleju?
To jeden z czujników silnika kontrolujący jego smarowanie. Czujnik ten monitoruje ciśnienie oleju we wnętrzu jednostki napędowej. Tym samym zapewnia mu bezpieczną pracę. Niski poziom ciśnienia oleju jest niezwykle niebezpieczny dla silnika. Może bowiem prowadzić do jego trwałego uszkodzenia. Awaria czujnika ciśnienia oleju spowoduje zapalenie się odpowiedniej kontrolki na desce rozdzielczej. Zapalenie się kontrolki może świadczyć o niskim poziomie oleju silnikowego lub o nieszczelności silnika.
Za co odpowiada czujnik pozycji wałka rozrządu?
Czujnik wałka rozrządu to jeden z elementów osprzętu elektrycznego silnika, który ściśle współpracuje z czujnikiem wału korbowego. Jego podstawowym zadaniem jest określenie dokładnej pozycji całego zespołu korbowego. Uzyskanie tej informacji przez komputer silnika (ECU) pozwala na obliczenie momentu zapłonu i wtrysku paliwa. Ponadto czujnik ten pozwala zapobiec spalaniu stukowemu występującemu w poszczególnych cylindrach. Jakie są objawy awarii czujnika wałka rozrządu? Należy do nich przede wszystkim problem z uruchomieniem silnika poprzedzony zapaleniem się na desce rozdzielczej kontrolki silnika.
Czym jest czujnik wału korbowego?
Czujnik położenia wału korbowego to kolejny element elektrycznego osprzętu silnika. Ściśle współpracuje on z czujnikiem wałka rozrządu. Pobiera on informacje na temat aktualnego położenia wału korbowego oraz jego prędkości obrotowej. Dzięki danym uzyskanym z czujnika wału korbowego oraz z czujnika wałka rozrządu komputer (ECU) ustala optymalny moment wstrzyknięcia kolejnej porcji paliwa do komory spalania. Ustala on również kąt wyprzedzenia zapłonu. Jakie są objawy awarii czujnika położenia wału korbowego? Do najczęstszych objawów uszkodzenia tego czujnika zaliczymy:
-
Problem z uruchomieniem silnika;
-
Nierówną pracę silnika lub jego gaśnięcie;
-
Obniżone osiągi;
-
Podwyższone zużycie paliwa;
-
Załączenie kontrolki check engine na desce rozdzielczej.
Co to jest czujnik temperatury powietrza dolotowego?
Czujnik temperatury powietrza dolotowego to kolejne urządzenie posiadające wpływ na tworzenie mieszanki paliwowo-powietrznej. Czujnik ten mierzy temperaturę powietrza dostarczanego do jednostki napędowej. Uzyskane dane przesyła do komputera (ECU). Ten na ich podstawie koryguje kąt wyprzedzenia zapłonu oraz ilość dostarczanego paliwa do komory spalania. Objawem awarii czujnika temperatury powietrza dolotowego jest przede wszystkim obniżona moc silnika. Awarii może towarzyszyć również podwyższone zużycie paliwa, a także problemy z uruchomieniem silnika. Na desce rozdzielczej może również zapalić się kontrolka check engine.
Co to jest czujnik ciśnienia doładowania?
Czujnik ciśnienia doładowania nazywany jest często po prostu czujnikiem turbiny. Nosi on także specjalistyczną nazwę, która najczęściej używana jest przez specjalistów. Mowa tu o określeniu Map Sensor. Czujnik ten umieszczony jest pomiędzy kolektorem dolotowym a turbosprężarką. Dzięki niemu możliwy jest pomiar ciśnienia powietrza w kolektorze dolotowym. Uzyskane w ten sposób dane, pozwalają na ustalenie parametrów pracy silnika. Możliwe jest również obliczenie przez komputer dawki paliwa niezbędnej do dostarczenia do komory spalania. Jakie są objawy awarii czujnika turbosprężarki? Do najczęściej wymienianych objawów awarii map sensora, czyli czujnika ciśnienia doładowania zaliczymy:
-
Falowania obrotów silnika, szczególnie na biegu jałowym;
-
Nagłe i niespodziewane spadki mocy silnika;
-
Podwyższone zużycie paliwa;
-
Szarpanie silnika podczas przyśpieszania;
-
Załączenie się kontrolki check engine na desce rozdzielczej.
Do czego służy sonda lambda?
Sonda lambda to jeden z czujników silnika, który stanowi element układu wydechowego. Podstawowym zadaniem tego niewielkiego urządzenia jest kontrola spalin oraz określenie składu mieszanki powietrzono-paliwowej. Z tego powodu, czujnik ten bardzo często nazywany jest również czujnikiem spalin. Dzięki jego działaniu do komputera (ECU) dostarczane są dane, które pozwalają na stworzenie optymalnej mieszanki powietrza i paliwa w komorze spalania. Jakie są objawy awarii sondy lambda? Awaria czujnika spalin najczęściej objawia się poprzez:
-
Pojawienie się na desce rozdzielczej kontrolki check engine;
-
Spadek mocy silnika;
-
Problemy z osiągnięciem wyższych obrotów silnika;
-
Gaśnięcie silnika na niskich obrotach;
-
Zwiększone zużycie paliwa.
Czym jest czujnik pozycji pedału gazu?
Jak sama nazwa wskazuje, jest to urządzenie, którego zadaniem jest przekazanie do sterownika silnika informacji o położeniu pedału gazu. Dzięki tym danym komputer ustala właściwy czas otwarcia wtryskiwaczy oraz przepustnicy. Informacje pobrane dzięki czujnikowi pedału gazu mają także wpływ na pracę automatycznej skrzyni biegów oraz działanie systemu ESP. Objawem awarii tego czujnika jest oczywiście brak reakcji silnika na naciskanie pedału gazu. Wtedy też na desce rozdzielczej najczęściej zapala się kontrolka check engine, a komputer pokładowy wskazuje odpowiedni komunikat.
Do czego służy czujnik spalania stukowego?
Czujnik spalania stukowego wykrywa wszelkie nieprawidłowości wynikające z procesu spalania mieszanki powietrzono-paliwowej w komorze spalania. Przykręcony do kadłuba silnika wykrywa drgania o częstotliwości około 10-12 kHz. Z uzyskanych przez czujnik danych jednostka sterująca izoluje niepokojące dźwięki, a następnie koryguje sygnał zapłonu. Objawy awarii czujnika spalania stukowego nie są niestety charakterystyczne. Obejmują obniżenie mocy silnika, podwyższenie zużycia paliwa. Powyższym towarzyszy zapalenie lampki check engine na desce rozdzielczej.
Gdzie kupić osprzętu elektrycznego silnika?
Czujniki silnika, takie jak sonda lambda, przepływomierz powietrza, czujnik wału korbowego, czy czujnik wałka rozrządu zakupić można w profesjonalnym sklepie motoryzacyjnym. Różnego rodzaju czujniki silnika dostępne są także w naszym sklepie motochemia.pl. Zarówno w sklepie internetowym, jak i stacjonarnym, bez problemu zamówić można czujniki znanych marek części samochodowych, takich jak Bosch, Beru, Febi czy Magneti Marelli.
Gdy przepływomierz odmawia posłuszeństwa
01/09/2020Przepływomierz to jeden z elementów eksploatacyjnych silnika, który w wyniku użytkowania pojazdu może ulec...więcej
Do jednych z najczęściej wybieranych barw w nowych samochodach należą obecnie kolory srebrny, szary, czarny oraz biały. Jest to na tyle zauważalne zjawisko, że na naszych drogach rzeczywiście powoli zaczynają królować auta posiadające różne odcienie szarości. Nic więc dziwnego, że entuzjaści motoryzacji, którzy często utożsamiają się ze swoim samochodem, coraz częściej szukają sposobu na to, aby ich wymarzone cztery kółka wyróżniały się na drodze. Jednym ze sposobów, aby tego dokonać, jest Car Wrapping, czyli oklejenie samochodu folią. Czym dokładnie jest Car Wrapping? Na czym polega? Dla kogo jest przeznaczony? O tym w dzisiejszym wpisie.
Czytaj więcejZima to trudny okres zarówno dla kierowców, jak i ich samochodów. Śnieg, lód oraz niskie temperatury skutecznie utrudniają jazdę samochodem, a bardzo często uniemożliwiają nawet jej rozpoczęcie. To właśnie w takich sytuacjach niezastąpione okazują się zimowe akcesoria samochodowe. To dzięki nim możliwe jest nie tylko odśnieżenie karoserii samochodu przed jazdą, ale także otwarcie drzwi czy uruchomienie silnika. Jakie są najbardziej przydatne akcesoria samochodowe na zimę? Oto przegląd popularnych akcesoriów zimowych do samochodu.
Czytaj więcejW mojej ocenie oximo sprawdza się genialnie. Uważam, że świetne...
Ok wszystko odbyło się sprawnie
DODAJ OPINIĘ Zobacz więcej >>
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright © 2023 https://www.motochemia.pl