Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Staramy się aby ten czas nie był dłuższy niż 24h.
Masz problem ze znalezieniem swojego samochodu???
Zapytaj konsultanta: 512 802 277 lub napisz [email protected]
- Strona główna >
- Części Samochodowe >
- Napęd koła >
- Osłona elastyczna
Osłona elastyczna przegubu napędowego
Wybierz markę dla Osłona elastyczna
Co to jest osłona elastyczna przegubu?
Osłona przegubu, zwana również manszetą to jeden z elementów układu napędowego. Ściśle współpracuje z przegubem zewnętrznym i przegubem wewnętrznym osi. Swoją obecnością zapewnia im ochronę przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi. Na rynku części samochodowych stanowi ona najczęściej jeden z podzespołów naprawczego zestawu przegubu osi. Niektórzy producenci, tacy jak Lemforder czy GSP, dopuszczają jednak jej zakup jako osobnej pozycji. Mieszek ochronny przegubu wykonany jest z elastycznej gumy. Zastosowanie w produkcji takiego materiału pozwala zapewnić mu wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz ochronę przed zanieczyszczeniami. Guma nie przepuszcza również wody, a także zapewnia osłonie odpowiednią elastyczność.
Do czego służy osłona przegubu osi?
Osłona elastyczna przegubu to element, który odpowiedzialny jest za ochronę przegubu napędowego. Mowa tu zarówno o przegubie zewnętrznym umieszczonym przy kole, jak i przegubie wewnętrznym przy skrzyni biegów. Ochrona przegubu jest bardzo ważnym zadaniem, które pozwala na skuteczne działanie całego układu napędowego. Manszeta ochrania przegub osi przed wszelkimi zanieczyszczeniami drogowymi, takimi jak piasek, woda, sól i wiele innych. Zapobiega także wyciekowi smaru z wnętrza przegubu. Gdy osłona jest uszkodzona, nie jest w stanie ochronić przegubu osi, co powoduje jego szybkie uszkodzenie.
Dlaczego osłona przegubu jest tak ważna?
Osłony przegubów półosi są niezwykle istotne dla sprawnego i długotrwałego funkcjonowania układu napędowego. Te niepozorne elementy wykonane z gumy, odgrywają niezwykle ważną rolę. Osłony przegubów ochraniają wrażliwe na wszelkie zanieczyszczenia przeguby osi. Ponadto zapobiegają one pracy przegubów na sucho. W przypadku uszkodzenia osłony, smar z przegubów wyrzucany jest pod wpływem siły odśrodkowej poza przegub. Do jego wnętrza dostają się natomiast zanieczyszczenia drogowe. Zarówno praca na sucho, jak i praca z zanieczyszczeniami powodują, że przeguby ulegają szybkiemu uszkodzeniu. Dlatego właśnie regularne kontrolowanie stanu manszety oraz jej ewentualna wymiana są tak istotne.
Najczęstsze usterki elastycznych osłon przegubów
Awarie osłon przegubów napędowych zdarzają się niestety znacznie częściej niż awarie samych przegubów. Niestety materiał, z którego zostały one wykonane, nie jest niezniszczalny. Guma w niektórych przypadkach może być podatna na uszkodzenia mechaniczne. Do najczęstszych awarii osłon przegubów zaliczymy przede wszystkim:
-
Rozerwanie osłony przegubu;
-
Zsunięcie się mieszka z przegubu;
-
Uszkodzenie opaski zaciskowej na mieszku ochronnym.
Rozerwanie mieszka ochronnego może nastąpić pod wpływem bodźca zewnętrznego lub po prostu z wyeksploatowania. Wraz z wiekiem guma ulega degradacji, czyli parcieje. Powoduje to obniżenie jej elastyczności, co czyni ją podatną na uszkodzenia. Stosunkowo często zdarzają się również zsunięcia mieszka z przegubu. Jest to najczęściej spowodowane złym montażem osłony przegubu. Nieco rzadziej zdarza się uszkodzenie opaski zaciskowej na osłonie. Ta najczęściej pęka ze starości lub wskutek nadmiernej korozji.
Wymiana osłony elastycznej przegubu
Niestety usterki osłon elastycznych przegubów zdarzają się znacznie częściej niż awarie samych przegubów. Wynika to przede wszystkim z narażenia tych podzespołów na wysokie obciążenia, a także szkodliwą działalność czynników zewnętrznych. Gdy osłona przegubu ulegnie uszkodzeniu, należy ją bezzwłocznie wymienić. Jest to bardzo ważne, ponieważ szybka wymiana zapobiegnie uszkodzeniu samego przegubu. Ile kosztuje wymiana osłony przegubu? Ceny robocizny za wymianę tego elementu oscylują w granicach 50 - 300 złotych. Wszystko zależy oczywiście od indywidualnej wyceny warsztatu. Co ciekawe koszt samej manszety również mieści się w granicach 50 - 300 złotych. Cena ta zależy od modelu pojazdu, do którego jest montowana, a także od wybranego producenta części.
Czy warto oszczędzać na osłonie przegubu?
W ofercie sklepów motoryzacyjnych znaleźć możemy części samochodowe różnych producentów. Nie inaczej jest w przypadku osłon elastycznych przegubów. Także i w ich przypadku znajdziemy podzespoły dużo tańsze i droższe. Jakie osłony przegubu wybrać? Najlepiej kierować się jakością, a tę mogą zapewnić jedynie znani od lat producenci części motoryzacyjnych. Mowa tu między innymi o markach Lemforder, GSP, FAG i wielu innych. Nie warto wybierać części zamiennych nieznanych firm, ponieważ niemal na pewno odbije się to na trwałości nie tylko osłony przegubu, ale także samego przegubu.
Gdzie kupić osłony elastyczne przegubu?
Manszety, czyli osłony przegubu osi zakupić można w profesjonalnych sklepach motoryzacyjnych. Osłony przegubów zewnętrznych i przegubów wewnętrznych dostępne są również w ofercie naszego sklepu motochemia.pl. Odpowiednie osłony elastyczne przegubu z powodzeniem można zakupić w sklepie stacjonarnym, a także wysyłkowo poprzez naszą stronę internetową.
Używany Opel Vectra III. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
20/01/2020Vectra to samochód segmentu D produkowany przez Opla od 1988 roku. Jej trzecia generacja trafiła do sprzedaży w...więcej
Jeszcze całkiem nie tak dawno czarny dym z rury wydechowej samochodu z silnikiem Diesla uważano za zjawisko normalne. W końcu Diesel musi dymić. Choć powiedzenie to przetrwało do dzisiejszych czasów w formie żartu, współczesne samochody z silnikami Diesla zaopatrzone w nowoczesne systemy katalityczne, tak naprawdę przestały generować za sobą kłęby czarnego dymu. Gdy jednak dym się pojawi lub - co gorsza - zacznie pojawiać się często podczas codziennej jazdy, może zwiastować awarię silnika lub jego osprzętu. Co zatem oznacza czarny dym z rury wydechowej Diesla? O Tym w dzisiejszym artykule!
Czytaj więcejSamochód jest narzędziem, które złożone jest z wielu pojedynczych podzespołów. Naturalnym jest więc, że podczas codziennej jego eksploatacji poszczególne części samochodowe ulegają zużyciu. Niektóre z nich wymagają jednak nieco większej uwagi. Dotyczy to przede wszystkim części eksploatacyjnych, do których należą między innymi filtry samochodowe. Szczególnym przypadkiem filtra do auta jest filtr paliwa. Niesłusznie pomijany przez kierowców podczas okresowych wymian, pełni w nim bardzo ważną funkcję. Za co dokładnie odpowiada filtr paliwa? Jakie są objawy jego zapchania? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule!
Czytaj więcejWszystko zgodne z opisem, szybka wysyłka.
sklep godny polecenia, wszystko na czas
DODAJ OPINIĘ Zobacz więcej >>
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright © 2023 https://www.motochemia.pl