Infolinia czynna:
pon-pt: 8.00 - 18.00 sob: 9.00 - 14.00

< Powrót do: Łożysko oporowe sprzęgła i wysprzęglik centralny
Kategorie  


Łożysko oporowe sprzęgła

Sprzęgło samochodowe jest elementem układu przeniesienia napędu. Składa się ono z kilku różnych podzespołów, które wspólnie przekazują moment obrotowy z silnika, na skrzynię biegów i koła pojazdu. Jednym z elementów sprzęgła jest łożysko oporowe. Łożysko sprzęgła to część samochodowa służąca do odłączenia napędu, poprzez nacisk na sprężynę talerzową docisku. Element ten zazwyczaj bez problemu wytrzymuje okres eksploatacji sprzęgła, choć zdarzają się wyjątki. Dlatego też łożysko oporowe sprzęgła z powodzeniem znajdziemy w ofercie specjalizujących się w układach przeniesienia napędu producentów części samochodowych. Należą do nich między innymi marki LUK, Sachs i Valeo.

Potrzebujesz łożyska oporowego do sprzęgła? Nie wiesz jakie łożysko wyciskowe sprzęgła zakupić? Sprawdź naszą ofertę części zamiennych!


Wybierz markę dla Łożysko oporowe

Co to jest łożysko oporowe sprzęgła?

Łożysko oporowe jest jednym z elementów należących do zestawu sprzęgła. W świecie motoryzacji podzespół ten znany jest pod trzema nazwami: łożysko sprzęgła, łożysko oporowe oraz łożysko wyciskowe. Część ta stanowi jeden z najważniejszych elementów układu sprzęgła. To właśnie ono pod wpływem nacisku pedału sprzęgła, oddziałuje bezpośrednio na sprężynę talerzową, powodując odłączenie silnika od skrzyni biegów. Z tego powodu, każdego dnia łożysko to narażone jest na działanie znacznych obciążeń, przez co z czasem ulega stopniowemu zużyciu. W starszych modelach aut łożysko oporowe współpracuje z linką i łapą sprzęgła. W nowszych samochodach, wyposażonych w wysprzeglanie hydrauliczne, współpracuje ono z tzw. wysprzęglikiem centralnym.

 

Jakie jest zadanie łożyska oporowego?

Podstawowym zadaniem łożyska wyciskowego sprzęgła jest nacisk na sprężynę talerzową, który powoduje rozłączenie silnika od skrzyni biegów. Innymi słowy, łożysko sprzęgła bezpośrednio odpowiada za odłączenie i podłączenie napędu, czyli momentu obrotowego z silnika na skrzynię biegów. Nacisk na pedał sprzęgła przez kierowcę rozpoczyna działanie łożyska wyciskowego, umożliwiając między innymi zmianę biegu podczas jazdy.

 

Objawy uszkodzonego łożyska oporowego sprzęgła

Objawy zużycia łożyska wyciskowego sprzęgła niestety nie są charakterystyczne. Ich wystąpienie zwiastuje jednak zbliżającą się poważną awarię sprzęgła. Łożysko wyciskowe stanowi najczęściej łożysko kulowe. Części tego typu, jak powszechnie wiadomo, podczas ciągłej pracy powoli tracą swoje pierwotne właściwości. Pierwszym symptomem awarii łożyska oporowego jest jego coraz głośniejsza praca. Szumy, charakterystyczny dla łożysk huk lub terkotanie zaczynają dobiegać do wnętrza kabiny z okolic sprzęgła i skrzyni biegów. Dźwięki te z czasem stają się coraz głośniejsze, co świadczy o postępującym zużyciu łożyska sprzęgła. Wraz z coraz głośniejszymi odgłosami łożyska, mogą również pojawić się coraz większe problemy ze zmianą biegów. Jak zdiagnozować uszkodzone łożysko oporowe? Niestety nie jest to takie proste. Aby sprawdzić stan łożyska sprzęgła, konieczne jest zdemontowanie całej skrzyni biegów, aby uzyskać dostęp do sprzęgła.

 

Przyczyny uszkodzenia łożyska sprzęgła

Powodem zużycia łożyska oporowego sprzęgła jest po prostu jego ciągła praca. Element ten należy do części eksploatacyjnych pojazdu. Oznacza to, że wraz z codziennym użytkowaniem samochodu, podzespół ten traci swoje pierwotne właściwości. Żywotności łożyska wyciskowego nie sprzyja również jego praca pod dużym obciążeniem. Oddziałujące na łożysko siły, w znacznym stopniu przyczyniają się do jego postępującego zużycia. Każdego dnia łożysko nawet kilkaset razy rozłącza i załącza napęd, przekazując moment obrotowy z silnika na skrzynię biegów. Powodem szybszego zużycia łożyska oporowego może być również błędny montaż sprzęgła, lecz zdarza się to bardzo rzadko.

 

Wymiana łożyska oporowego

Kiedy wymienić łożysko oporowe sprzęgła? Łożysko sprzęgła powinno zostać wymienione podczas serwisu, a w zasadzie wymiany całego sprzęgła. Jest to element, którego żywotność jest bardzo zbliżona do trwałości pozostałych elementów sprzęgła. Oczywiście można również wymienić łożysko wyciskowe osobno. Możemy tego dokonać w przypadku, gdy zauważymy objawy jego uszkodzenia, a po demontażu skrzyni mechanik stwierdzi, że pozostałe elementy sprzęgła są w porządku. Musimy mieć jednak świadomość, że koszt robocizny za taki serwis jest bardzo zbliżony do kosztu wymiany zestawu sprzęgła. Z tego powodu, warto zastanowić się nad wymianą kompletnego mechanizmu wysprzęglającego wraz z łożyskiem. Pozwoli nam to w niedalekiej przyszłości uniknąć kosztów ponownego rozebrania skrzyni biegów. Ile kosztuje wymiana łożyska oporowego? W przypadku wymiany samego łożyska lwią część stanowi robocizna. Zazwyczaj warsztaty za taką usługę liczą sobie od 300 do 700 złotych, w zależności od modelu serwisowanego samochodu. Samo łożysko to koszt w granicach 50 – 400 złotych. Taka rozbieżność wynika z różnych typów łożyska, wśród których znajdziemy również łożyska zespolone z wysprzęglikiem centralnym.

 

Gdzie kupić łożysko sprzęgła?

Łożyska oporowe zakupić możemy w sklepach specjalizujących się w sprzedaży części samochodowych. To właśnie w nich dostaniemy oryginalne podzespoły wysokiej jakości, dedykowane do konkretnych modeli samochodów. Jednym z takich sklepów jest oczywiście sklep motochemia.pl. To właśnie u nas z powodzeniem zakupić można części zamienne, w tym łożyska wyciskowe, znanych i cenionych w świecie marek. Należą do nich między innymi producenci LUK, Sachs oraz Valeo. Części samochodowe z powodzeniem zakupić można w naszym sklepie online oraz w naszych sklepach stacjonarnych na terenie Krakowa.

Polecane artykuły
Jazda w terenie. Co sprawdzić po wyprawie? Suzuki Jimny.

Jazda w terenie. Co sprawdzić po wyprawie? Suzuki Jimny.

15/01/2020

Jimny to niewielki samochodzik ze stajni Suzuki, który nie jest zwykłym SUVem, jak większość dzisiejszych...więcejPorady i testy motoryzacyjne
Zobacz więcej
Klucz dynamometryczny, niezbędnik mechanika i majsterkowicza
wtorek, 25 Styczeń 2022Komentarze: 3

Według wielu entuzjastów motoryzacji każdy kierowca powinien posiadać swoją własną skrzynkę narzędziową. Nawet podstawowe narzędzia takie jak wkrętaki, kombinerki czy zestawy płaskich kluczy w pewnych sytuacjach potrafią być nieocenione. Wiedzą o tym przede wszystkim garażowi majsterkowicze oraz mechanicy. Bardzo często, jako jedno z obowiązkowych narzędzi do napraw, podają oni klucz dynamometryczny. Ten szczególny typ klucza jest niezbędny do przeprowadzenia nie tylko napraw, ale również rutynowych czynności, takich jak, chociażby dokręcenie koła. Czym dokładnie jest klucz dynamometryczny? Gdzie należy go używać?

Czytaj więcej
Retrofity LED - oświetlenie wydajne, lecz nielegalne
wtorek, 25 Styczeń 2022Komentarze: 5

Ostatnie lata doprowadziły do znacznego rozwoju technologii oświetlenia. Dotyczy to niemal każdej gałęzi przemysłu, w tym również motoryzacji. W nowych modelach samochodów coraz częściej spotykamy wysoko wydajne lampy wyładowcze, zwane potocznie ksenonami. Niezwykle popularne stało się również oświetlenie LED. Obecnie jest ono regularnie stosowane w niemal wszystkich współczesnych samochodach. Nic więc dziwnego, że właściciele starszych aut również zapragnęli nowego, dużo wydajniejszego typu oświetlenia w swoich samochodach. To właśnie w odpowiedzi na to zapotrzebowanie powstały tak zwane retrofity LED. Czym są retrofity LED? Co daje ich użycie? Czy są legalne? O tym w dzisiejszym artykule!

Czytaj więcej

Ostatnie opinie o sklepie
Andrzej

Fajny przyjemny aromat w aucie

Ocena ogólna:
Zgodność przedmiotu z opisem:
Kontakt ze Sprzedającym:
Czas realizacji zamówienia:
Ceny:
Piątek, 21 Styczeń 2022

Zibi

Mogłem zrealizowac całe zamówienie potrzebnych towarów w jednym...

Ocena ogólna:
Zgodność przedmiotu z opisem:
Kontakt ze Sprzedającym:
Czas realizacji zamówienia:
Ceny:
Wtorek, 18 Styczeń 2022

DODAJ OPINIĘ Zobacz więcej >>

Certyfikaty Motochemia


Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Copyright © 2022 https://www.motochemia.pl