Infolinia czynna:
pon-pt: 8.00 - 18.00 sob: 9.00 - 14.00
Jesteś tutaj:  
 1. Strona główna  > 
 2. Części Samochodowe  > 
 3. Zawieszenie osi i prowadzenie kół  > 
 4. Łożysko piasty koła  > 
 5. Łożysko koła

< Powrót do: Łożysko piasty koła
Kategorie  


Łożysko w kole samochodowym

Podczas jazdy samochodem często zapominamy o tym, że jedynymi elementami samochodu, które stykają się z powierzchnią drogi, są jego koła. To właśnie dzięki nim możliwe jest poruszanie się autem. Jednak nawet i to nie mogłoby się odbyć, gdyby koła nie były w stanie się swobodnie obracać. Na szczęście jest to możliwe dzięki podstawowym elementom układu jezdnego, do których należą łożyska koła. Dlatego właśnie ich sprawne funkcjonowanie jest niezwykle istotne i bezpośrednio odbija się na naszym komforcie jazdy i bezpieczeństwie. Wiedzą o tym producenci części samochodowych tacy jak Febi, Kamoka, Sachs, SKF, czy SNR, którzy oferują wysokiej klasy łożyska kół samochodowych oraz piasty koła.

Szukasz najlepszego łożyska koła do swojego samochodu? Nie wiesz gdzie kupić łożyska koła do auta z systemem ABS? Sprawdź naszą ofertę samochodowych łożysk koła.


Wybierz markę dla Łożysko koła

Co to jest łożysko koła?

Łożyska to wyjątkowe podzespoły, które łączą ze sobą dwa elementy w taki sposób, aby jedno z nich mogło bez przeszkód wykonywać ruch obrotowy. Przykładem takiej części jest między innymi łożysko koła. Łożysko koła to jeden z podstawowych elementów układu jezdnego, nie tylko samochodów, ale również innych pojazdów. Umieszczone na nieruchomej osi zawieszenia, pozwala na swobodny ruch obrotowy przymocowanej do niego piasty koła. W ten sposób łożysko zapewnia swobodny ruch koła, niwelując opory toczenia pojazdu.

 

Rodzaje łożysk koła

W samochodach osobowych i dostawczych znaleźć możemy kilka rodzajów łożysk kół. Wśród nich wymienić możemy takie typy jak:

 

 • Toczne łożyska stożkowe — stosowane głównie w starszych modelach samochodów. Nie posiadają zamkniętej budowy. Pozwalają na swobodne rozłączanie ich poszczególnych elementów. Ich wadą jest konieczność serwisowania. Polega ono na okresowym smarowaniu oraz regulacji luzów.

 • Kulkowe łożyska skośne — bardziej współczesna wersja łożysk. Obecnie stosowana jest w większości samochodów. Złożone z kilku nierozbieralnych elementów, nie wymagają obsługi i serwisowania. Stanowią element eksploatacyjny, który w przypadku awarii wymieniany jest w całości. Łożyska tego typu możemy podzielić również na łożyska kulkowe jednorzędowe i łożyska kulkowe dwurzędowe.

 

Rodzaje kulkowych łożysk skośnych

Pierwszym typem kulkowych łożysk skośnych kół samochodowych są łożyska jednorzędowe. Najprościej mówiąc, jednorzędowe łożyska kulkowe to łożyska, w których znajdziemy tylko jeden rząd kulek. Dzięki temu łożyska tego typu są w stanie z powodzeniem przenosić obciążenia osiowe tylko w jednym kierunku. Łożyska kulkowe dwurzędowe posiadają oczywiście dwa rzędy kulek. Mają one postać dwóch łożysk kulkowych skośnych, które zabudowane są w układzie rozbieżnym. Dzięki tej właściwości z powodzeniem przenoszą one obciążenia promieniowe i osiowe. W przypadku tego typu łożysk kół samochodowych możemy mówić o ich różnych generacjach.

 

 • Łożyska koła dwurzędowe pierwszej generacji — są to jedyne w zestawieniu łożyska wymienne. Wprasowywane są one bezpośrednio w piastę koła przy pomocy specjalnej prasy. Stanowią one zespół dwóch łożysk, które zamknięte są w jednej obudowie. Wyposażone są w fabryczny smar i posiadają ustawione napięcie wstępne.

 • Łożysko koła dwurzędowe drugiej generacji — to łożysko dwurzędowe, które stanowi zintegrowany element piasty koła. Podzespół ten jest nierozbieralny. Z tego powodu, w przypadku jego awarii podlega on całościowej wymianie.

 • Łożysko dwurzędowe koła trzeciej generacji — to kompletny zespół łożyska, piasty, a także zwrotnicy koła. Najczęściej stanowi element nierozbieralny. Poszczególne modele tego łożyska mogą być wyposażone w różne czujniki bezpieczeństwa takie jak ABS, ASR czy ESP. Zdecydowanie najdroższe łożyska koła w całym zestawieniu.

 

Budowa łożyska koła samochodowego

Z jakich elementów zbudowane jest łożysko koła samochodowego? Wbrew pozorom budowa łożyska nie jest przesadnie skomplikowana, a jego podstawowa wersja składa się dosłownie z kilku elementów. Na przykładzie kulkowego łożyska skośnego wyróżnić możemy jego następujące elementy:

 

 • Pierścień zewnętrzny (bieżnię zewnętrzną);

 • Pierścień wewnętrznych (bieżnię wewnętrzną);

 • Rząd lub rzędy wykonanych ze stali kulek tocznych;

 • Separatory stalowych kulek;

 • Osłony przeciwpyłowe;

 • Smar litowy we wnętrzu łożyska.

 

Objawy awarii łożyska koła

Objawy wyeksploatowania łożyska w jednym z kół są bardzo charakterystyczne. Dzięki temu z łatwością możemy rozpoznać jego uszkodzenie. Jest to niezwykle istotne dla bezpieczeństwa naszego i naszych pasażerów podczas podróżowania samochodem. Awaria łożyska może w najgorszym przypadku doprowadzić do zablokowania lub oderwania koła od samochodu. Do najczęstszych objawów awarii łożyska koła zaliczymy:

 

 • Charakterystyczne buczenie dochodzące z okolicy koła podczas jazdy.

 • Metaliczny dźwięk tarcia podczas ruszania.

 • Głośne piski lub wycie dobiegające z okolic koła.

 • Grzechotanie oraz szub dochodzący z jednego z kół.

 

Wszystkie powyższe objawy mogą świadczyć o zużyciu kulek we wnętrzu łożyska, braku smaru w jego wnętrzu, zatarciu, pęknięciu lub o pojawieniu się luzów w skutek wyeksploatowania.

 

Przyczyny uszkodzeń łożyska koła

Łożysko koła tak jak większość części samochodowych, podczas codziennej jazdy ulega stopniowemu wyeksploatowaniu. Podzespół ten w czasie użytkowania auta ulega naturalnemu zużyciu najczęściej po przejechaniu 150 - 200 tys. km. Wyjątkiem od tej reguły są zamienniki niskiej jakości, które mogą nie wytrzymać nawet przebiegu 50 tys. km. Oczywiście w niesprzyjających warunkach może także dojść do dużo wcześniejszego uszkodzenia tego elementu. Do najczęstszych przyczyn uszkodzenia łożyska koła zaliczyć możemy:

 

 • Zły montaż łożyska;

 • Zły dobór łożyska do konkretnego modelu samochodu;

 • Korozję łożyska;

 • Wyciek smaru z łożyska;

 • Uszkodzenie mechaniczne łożyska;

 • Przegrzanie łożyska;

 • Użytkowanie samochodu ze skrzywionymi tarczami hamulcowymi;

 • Użytkowanie samochodu z krzywymi felgami lub niewyważonymi kołami.

 

Koszty zakupu i wymiany łożyska koła

Ile kosztuje łożysko koła? Ile kosztuje wymiana łożyska koła? Wszystko zależy oczywiście od modelu samochodu, warsztatu oraz rodzaju łożyska, które zostało użyte w naszym samochodzie. Ceny usługi wymiany bywają różne. W przypadku łożysk pierwszej generacji, gdzie do wymiany konieczne jest użycie prasy, koszt robocizny nie jest niższy niż 150 zł. Do tej ceny należy doliczyć zakup łożyska w cenie około 50 – 250 zł. Niestety bardzo często zdarza się, że podczas wyciągania łożyska uszkodzeniu ulegnie również piasta koła. Wtedy należy dodatkowo doliczyć koszt jej ewentualnego zakupu. W przypadku łożysk drugiej i trzeciej generacji koszt wymiany plasuje się w granicach 100 – 150 zł. Ceny zakupu dla obu są nieco różne w przypadku przedniej i tylnej osi. Zintegrowane z piastą łożysko koła dla osi przedniej kosztować będzie w granicach 250 – 650 zł. Zintegrowane z piastą łożysko koła osi tylnej to koszt rzędu 150 – 450 zł.

 

Gdzie kupić łożysko koła do samochodu?

Części samochodowe takie jak łożyska koła, czy piasty koła z powodzeniem zakupimy w większości profesjonalnych sklepów motoryzacyjnych. Podzespoły te dostępne są także na naszej stronie internetowej www.motochemia.pl, gdzie z łatwością możemy je dobrać do konkretnego modelu samochodu przy pomocy wyszukiwarki. Łożyska koła dostępne są również w naszych sklepach stacjonarnych, które zlokalizowane są w Krakowie na ul. Centralnej 51 oraz Wincentego Danka 10/U3.

 

Najpopularniejsze łożyska koła w sklepie motochemia.pl

Oferta sklepu motochemia obejmuje szereg wysokiej klasy łożysk koła. Znajdziemy pomiędzy nimi produkty znanych i cenionych w branży motoryzacyjnej producentów części samochodowych. Pośród naszych klientów najczęściej wybieranymi łożyskami, są te oferowane przez marki Febi, SNR, SKF. Produkty tych marek cechuje dobry stosunek jakości do ceny oraz wysoka trwałość. Nieco rzadziej wybierane są łożyska oferowane przez marki GSP, SKV oraz FAG, które razem stanowią mix tańszych i droższych zamienników. Mimo to są one pozytywnie oceniane przez samych użytkowników. Zdecydowanie najmniejszą popularnością cieszą się najtańsze łożyska oferowane przez marki takie jak Kamoka czy Denckermann, choć te również mogą pochwalić się nienaganną opinią.

Polecane artykuły
Używana Dacia Logan z drugiej ręki. Czy warto kupić?

Używana Dacia Logan z drugiej ręki. Czy warto kupić?

14/01/2020

Dacia Logan jest pierwszym samochodem stworzonym wspólnie przez rumuńską Dacie i francuskie Renault. Od samego...więcejPorady i testy motoryzacyjne
Zobacz więcej
Retrofity LED - oświetlenie wydajne, lecz nielegalne
poniedziałek, 17 Styczeń 2022Komentarze: 2

Ostatnie lata doprowadziły do znacznego rozwoju technologii oświetlenia. Dotyczy to niemal każdej gałęzi przemysłu, w tym również motoryzacji. W nowych modelach samochodów coraz częściej spotykamy wysoko wydajne lampy wyładowcze, zwane potocznie ksenonami. Niezwykle popularne stało się również oświetlenie LED. Obecnie jest ono regularnie stosowane w niemal wszystkich współczesnych samochodach. Nic więc dziwnego, że właściciele starszych aut również zapragnęli nowego, dużo wydajniejszego typu oświetlenia w swoich samochodach. To właśnie w odpowiedzi na to zapotrzebowanie powstały tak zwane retrofity LED. Czym są retrofity LED? Co daje ich użycie? Czy są legalne? O tym w dzisiejszym artykule!

Czytaj więcej
Ceramizery i moto doktory, czyli dodatki do oleju silnikowego
piątek, 14 Styczeń 2022Komentarze: 3

Coraz surowsze normy emisji spalin, downsizing silników, a także natężony ruch na drogach miast, stawiają przed silnikiem samochodu coraz trudniejsze zadania. Oleje silnikowe już dawno przestały być jedynie środkiem smarnym, stając się wielozadaniowym środkiem chroniącym jednostkę napędową. Niestety, w skrajnych warunkach użytkowania, nawet najlepszy olej nie radzi sobie z powierzonymi mu zadaniami. To właśnie w tym celu powstały dodatki do oleju silnikowego. Czym są? Do czego służą? Jakie są ich zadania? O tym w dzisiejszym artykule.

Czytaj więcej

Ostatnie opinie o sklepie
Ewelina A.

Szybki czas realizacji, dywaniki spełniły oczekiwania.

Ocena ogólna:
Zgodność przedmiotu z opisem:
Kontakt ze Sprzedającym:
Czas realizacji zamówienia:
Ceny:
Wtorek, 04 Styczeń 2022

Marcin Renault Megane 3 1.6 110km

Wszystko na tak. Jestem zadowolony a samochód tym bardziej.

Ocena ogólna:
Zgodność przedmiotu z opisem:
Kontakt ze Sprzedającym:
Czas realizacji zamówienia:
Ceny:
Poniedziałek, 03 Styczeń 2022

DODAJ OPINIĘ Zobacz więcej >>

Certyfikaty Motochemia


Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Copyright © 2022 https://www.motochemia.pl