Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Staramy się aby ten czas nie był dłuższy niż 24h.
Masz problem ze znalezieniem swojego samochodu???
Zapytaj konsultanta: 512 802 277 lub napisz [email protected]
- Strona główna >
- Części Samochodowe >
- Zawieszenie osi i prowadzenie kół >
- Elementy mocujące stabilizator >
- Łącznik stabilizatora
Łączniki stabilizatora układu zawieszenia
Wybierz markę dla Łącznik stabilizatora
Co to jest łącznik stabilizatora?
Łącznik stabilizatora to jeden z podstawowych elementów układu zawieszenia. Budowa łącznika stabilizatora nie jest przesadnie skomplikowana. Składa się on z metalowego, aluminiowego, a nawet plastikowego pręta. Na jego końcach umieszczone są dwa przeguby kulowe. Każdy z nich wyposażony jest dodatkowo w gumowe odbojniki. Przeguby kulowe stanowią ruchome połączenie wahacza i stabilizatora. Gumowe odbojniki na nich umieszczone pozwalają na tłumienie drgań i hałasów podczas pokonywania nierówności. Należy wspomnieć, że w samochodach łączniki umieszczane są na przedniej i tylnej osi. Mogą się od siebie różnić długością, a także sztywnością. Wszystko zależy od modelu samochodu i konstrukcji jego zawieszenia.
Do czego służy łącznik stabilizatora?
Łącznik stabilizatora tworzy bezpośrednie połączenie stabilizatora samochodu z jego wahaczem lub całą kolumną zawieszenia. Odpowiada on za zapewnienie sztywności zawieszenia podczas pokonywania zakrętów. Gwarantuje on, że podczas tego manewru każde z kół przylegać będzie do nawierzchni drogi. Innymi słowy, łączniki stabilizatora zapobiegają nadmiernemu przechyłowi nadwozia podczas pokonywania zakrętów. Jest to szczególnie przydatne podczas przemierzania krętych dróg ze znaczną prędkością.
Objawy zużycia łącznika stabilizatora
Niestety łączniki, tak jak większość części samochodowych, ulega stopniowemu zużyciu podczas codziennej eksploatacji. Jakie są objawy uszkodzenia łączników stabilizatora? Do najpopularniejszych sygnałów ich zbliżającej się wymiany zaliczymy:
-
Odgłosy stukania, piszczenia i skrzypienia. Najczęściej dobiegające z okolic koła podczas jazdy po nierównościach.
-
Pogorszenie właściwości jezdnych samochodu, szczególnie w zakrętach.
Pogorszenie właściwości jezdnych charakteryzuje się typowym dla tego uszkodzenia myszkowaniem samochodu na drodze. Jest ono wyczuwalne w pierwszej kolejności, jeszcze zanim uszkodzone elementy zaczną piszczeć czy stukać na nierównościach. Z czego wynikają powyższe objawy? Przede wszystkim ze zużycia poszczególnych elementów łącznika, takich jak wyrobione przeguby kulowe, czy popękane i sparciałe elementy gumowe.
Trwałość łączników stabilizatora
Łączniki stabilizatora zawieszenia to elementy, które należą do jednych z podstawowych części eksploatacyjnych pojazdu. Niestety na naszych rodzimych drogach, podzespoły te każdego dnia poddawane są próbie wytrzymałości. Jak nietrudno się domyślić, nie zawsze wychodzą one obronną ręką z tego starcia. Konstrukcja łączników stabilizatora zapewnia niespotykaną precyzję. Niestety okupuje to delikatną konstrukcją. Przy codziennych spotkaniach ze studzienkami, remontami drogowymi czy po prostu dziurami, łączniki potrafią ulec uszkodzeniu już po 10-15 tys. kilometrów. To naprawdę niewiele, niestety przy obecnym stanie dróg nie jesteśmy w stanie za wiele z tym zrobić.
Koszty wymiany łączników stabilizatora
Na szczęście łączniki stabilizatora swoją niewielką żywotność rekompensują stosunkowo niską ceną zakupu i wymiany. Przykładowo w naszych sklepie internetowym motochemia.pl dostępne są łączniki w cenach wahających się w granicach od 35 do 70 zł za sztukę. Koszt wymiany zależy oczywiście od warsztatu, który wybierzemy oraz od trudności wymiany tego elementu. Zazwyczaj serwisy pobierają opłatę w granicach 50 – 100 zł za wymianę jednego łącznika. Jest to cena szacunkowa, ponieważ ta może być wyższa, bądź niższa. Wszystko zależy od modelu naszego samochodu, dostępu do łącznika stabilizatora oraz stopnia jego skorodowania. Duża korozja może spowodować większe trudności w jego odkręceniu, co automatycznie podniesie koszt jego wymiany.
Czy łączniki stabilizatora należy wymieniać parami?
Łączniki stabilizatora, podobnie jak amortyzatory, wymieniamy tylko i wyłącznie parami. Po pierwsze są to elementy zawieszenia, które bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo podróżowania. Po drugie, łączniki to podzespoły, których żywotność jest bardzo zbliżona. Dlatego też ze względów ekonomicznych lepiej jest wymienić oba łączniki w tym samym czasie. Czy wymiana łączników stabilizatora wymaga ustawienia zbieżności? To pytanie, które bardzo często zadają sobie właściciele aut po wymianie tych elementów. Na szczęście ustawienie geometrii kół nie jest obowiązkowe przy tego typu naprawie.
Jakie łączniki stabilizatora wybrać?
Przede wszystkim należy wybierać wyłącznie części nowe i markowe. Łączniki stabilizatora to podzespoły układu zawieszenia, które bezpośrednio wpływają na nasze bezpieczeństwo podróżowania. Z tego powodu nie należy montować w ich zastępstwie części używanych i tanich podróbek bez atestu. Wybierajmy jedynie oryginalne markowe części o oznaczeniach OEM. Oferują je autoryzowanie sieci sprzedaży, w tym sklep motochemia.pl. Wybierając łączniki stabilizatora takich marek jak Lemforder, TRW, czy Febi mamy pewność, że serwis zawieszenia w naszym samochodzie przebiegnie pomyślnie. To także gwarancja, że zakupione części spełniają wszystkie międzynarodowe normy i atesty, które pozwoliły je dopuścić na rynek aftermarket.
Najpopularniejsze łączniki w sklepie motochemia.pl
Oferta naszych sklepów stacjonarnych na terenie Krakowa oraz sklepu internetowego motochemia.pl obejmuje również części układu zawieszenia samochodowego. Należą do nich między innymi łączniki stabilizatora. Nasi klienci najczęściej sięgają po komplety łączników dedykowane na jedną oś. Zdecydowanie rzadziej wybierają oni pojedyncze elementy. Nie bez powodu. Zaleca się bowiem wymianę obu łączników stabilizatora na jednej osi jednocześnie. Wpływa to nie tylko na właściwości jezdne pojazdu, ale także bezpieczeństwo podróżowania. Nasza oferta obejmuje łączniki najpopularniejszych marek części samochodowych. Należą do nich między innymi producenci tacy jak Delphi, Lemforder, Kraft, Denckermann, TRW czy Febi. Od lat tworzą oni części samochodowe, które cieszą się dobrą opinią na całym świecie.
Citroen C5 I - Awarie, usterki, eksploatacja
08/01/2020Citroen jest francuskim producentem aut, który dawniej kojarzony był z wdrażaniem do produkcji nietuzinkowych, a...więcej
Używany Nissan Qashqai I. Przyczyny stuków w zawieszeniu.
13/01/2020Nissan Qashqai uznawany jest za samochód, który rozpoczął trwającą do dziś modę na samochody z nadwoziem...więcej
Używany Peugeot 206 - Awarie, usterki, eksploatacja
17/01/2020Będący następca legendarnej 205-tki, model 206 miał nie łatwe zadanie. Jego celem nie było tylko zastąpienie swojego...więcej
Do jednych z najczęściej wybieranych barw w nowych samochodach należą obecnie kolory srebrny, szary, czarny oraz biały. Jest to na tyle zauważalne zjawisko, że na naszych drogach rzeczywiście powoli zaczynają królować auta posiadające różne odcienie szarości. Nic więc dziwnego, że entuzjaści motoryzacji, którzy często utożsamiają się ze swoim samochodem, coraz częściej szukają sposobu na to, aby ich wymarzone cztery kółka wyróżniały się na drodze. Jednym ze sposobów, aby tego dokonać, jest Car Wrapping, czyli oklejenie samochodu folią. Czym dokładnie jest Car Wrapping? Na czym polega? Dla kogo jest przeznaczony? O tym w dzisiejszym wpisie.
Czytaj więcejZima to trudny okres zarówno dla kierowców, jak i ich samochodów. Śnieg, lód oraz niskie temperatury skutecznie utrudniają jazdę samochodem, a bardzo często uniemożliwiają nawet jej rozpoczęcie. To właśnie w takich sytuacjach niezastąpione okazują się zimowe akcesoria samochodowe. To dzięki nim możliwe jest nie tylko odśnieżenie karoserii samochodu przed jazdą, ale także otwarcie drzwi czy uruchomienie silnika. Jakie są najbardziej przydatne akcesoria samochodowe na zimę? Oto przegląd popularnych akcesoriów zimowych do samochodu.
Czytaj więcejSuper , polecam. 100 % satysfakcji.
Bardzo dobre ceny polecam
DODAJ OPINIĘ Zobacz więcej >>
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright © 2024 https://www.motochemia.pl