Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Staramy się aby ten czas nie był dłuższy niż 24h.
Masz problem ze znalezieniem swojego samochodu???
Zapytaj konsultanta: 512 802 277 lub napisz sklep@motochemia.pl
- Strona główna >
- Części Samochodowe >
- Układ hamulcowy >
- Hamulce tarczowe >
- Klocki hamulcowe
Klocki hamulcowe - Części układu hamulcowego
Wybierz markę dla Klocki hamulcowe
Co to są klocki hamulcowe?
Klocki hamulcowe stanowią jeden z podstawowych elementów układu hamulcowego, opartego o tarcze. Pełnią one funkcję czynną tego układu, bezpośrednio odpowiadając za spowolnienie i zatrzymanie pojazdu. Ich główny elementem jest specjalny materiał cierny, który ściśle współdziała z powierzchnią tarczy hamulcowej. Klocki umieszczane są w jarzmach zacisku w taki sposób, że oplatają one z dwóch stron tarczę hamulcową. Naciśnięcie pedału hamulca powoduje stopniowy docisk powierzchni roboczej klocka do tarczy. Powoduje to wytworzenie siły tarcia, która spowalnia, a następnie zatrzymuje samochód.
Klocki samochodowe – budowa
Jak zbudowany jest klocek hamulcowy? Wbrew pozorom klocki hamulcowe nie są jednym podzespołem, a składają się z kilku różnych elementów. Należą do nich:
-
Płytka nośna — to na niej umieszczone są wszystkie części klocka hamulcowego. To dzięki temu elementowi klocki pewnie trzymają się w jarzmie zacisku. Płytka nośna często pokryta jest gumą lub włóknem szklanym, w celu obniżenia poziomu hałasu podczas ich pracy.
-
Międzywarstwa — element ten umieszczony jest pomiędzy płytką nośną a materiałem ciernym i połączony przy pomocy specjalnego kleju. Tłumi wibracje i zabezpiecza zacisk przed przegrzaniem.
-
Materiał cierny — ostatnia robocza warstwa klocków hamulcowych. To właśnie ona styka się bezpośrednio z tarczą w celu zatrzymania pojazdu. Główny materiał budulcowy tego elementu stanowi grafit, wełna stalowa, włókno szklane, a także opiłki metalu. Są one połączone ze sobą przy pomocy żywic oraz poddane procesowi wypalania. W klockach ceramicznych, w mieszance ciernej umieszczony jest również materiał ceramiczny.
Kiedy wymienić klocki hamulcowe?
To pytanie, które coraz rzadziej spędza sen z powiek kierowców. To wszystko za sprawą czujników klocków hamulcowych akustycznych i elektronicznych, które informują kierowcę o konieczności ich wymiany. Czujniki elektroniczne wyświetlają stosowną informację bezpośrednio na desce rozdzielczej. Czujniki akustyczne, informują kierowcę charakterystycznym dźwiękiem wydobywającymi się z kół podczas hamowania. Wytwarza je blaszka, która przy zużyciu klocków na poziomie 80% generuje hałas w wyniku ocierania o tarczę hamulcową. Co zrobić w przypadku gdy klocki nie mają czujnika? Wtedy możemy zaczerpnąć informacji o stanie klocków w naszym samochodzie u mechanika. Możemy również zbadać ich stan samodzielnie. Jak sprawdzić klocki hamulcowe? Musimy zmierzyć grubość materiału ciernego. Jeśli jest ona mniejsza niż minimalna dopuszczana przez producenta, będzie to świadczyć o konieczności ich wymiany. Jak często następuje konieczność wymiany klocków? W zależności od producenta, klocków hamulcowych, stylu jazdy i użytkowania pojazdu, przebieg, po którym następuje wymiana, waha się w granicach 20 – 50 tys. km.
Ile kosztuje wymiana klocków hamulcowych?
Niestety koszt wymiany klocków w hamulcach może być bardzo zróżnicowany. Wszystko zależy bowiem od producenta klocków, modelu samochodu i warsztatu, który wybierzemy. Najtańsze klocki hamulcowe potrafią kosztować w granicach 50 zł, a najdroższe nawet 10 razy tyle. W przypadku usługi wymiany najczęściej mówimy o kwotach rzędu 100-300 zł, choć w nowych samochodach cena ta może być znacznie wyższa. Czy warto wymieniać klocki na własną rękę? W starszych modelach samochodu procedura ta nie jest przesadnie skomplikowana. Niestety w nowych autach do wymiany klocków coraz częściej konieczne jest podpięcie pojazdu do komputera diagnostycznego. Gdy tego nie zrobimy, możemy przysporzyć sobie znacznych problemów, dlatego też w tym wypadku warto udać się na wymianę do specjalistycznego zakładu.
O czym pamiętać przy serwisie klocków hamulcowych?
Podczas napraw serwisowych klocków hamulcowych, warto również zbadać stan innych elementów układu hamulcowego. Mowa tu między innymi o przewodach hamulcowych, tarczach hamulcowych, a także zaciskach. Umieszczone we wnętrzu zacisków tłoczki mogą ulegać drobnym uszkodzeniom i zanieczyszczeniom, co doprowadzić może w konsekwencji do ich zablokowania. Problem ten dotyczy także samych zacisków, a właściwie ich prowadnic. Z tego powodu warto przy okazji wymiany klocków przeczyścić te elementy i zabezpieczyć przy pomocy odpowiednich smarów. Jaki smar do prowadnic i tłoczków hamulcowych wybrać? Najlepiej taki, który dedykowany jest do tego celu. Należą do nich między innymi produkty ATE Plastilube 75ml Smar układu hamulcowego oraz Malwa pasta do tłoczków i cylinderków 5 ml.
Najpopularniejsze klocki hamulcowe w sklepie motochemia.pl
Klocki do hamulców to po filtrach jedne z najpopularniejszych części samochodowych sprzedawanych w naszym sklepie. Wśród naszych klientów największą popularnością cieszą się produkty ze średniej i wyższej półki cenowej. Mowa tu o częściach sygnowanych logiem znanych i cenionych producentów takich jak TRW, Textrar, Brembo oraz Delphi. Nieco rzadziej nasi klienci sięgają również po klocki Ferodo oraz ATE. Najmniejszą popularnością cieszą się klocki mieszczące się w najniższym pułapie cenowym. Należą do nich produkty marek Denckermann oraz Kamoka. Wszystkie klocki hamulcowe oferowane w naszym sklepie, cieszą się dobrą opinią wśród naszych klientów. Niestety wraz z ceną klocków, spada również ich jakość. Z tego powodu często spotykamy się między innymi z opiniami, że tańsze zamienniki wytrzymały znacznie krócej niż droższe. Mieści się to w normie określającej stosunek jakości do ceny.
Części układu hamulcowego TRW
28/08/2015Układ hamulcowy to jeden z najważniejszych systemów montowanych w każdym aucie. To on odpowiada za hamowanie...więcej
Kiedy wymieniać klocki hamulcowe?
30/06/2016Układ hamulcowy to jeden z najważniejszych podzespołów, wchodzących w skład całego pojazdu. Ma ogromny wpływ...więcej
Wymiana tarcz hamulcowych
08/07/2016Tarcze hamulcowe to jeden z podstawowych elementów wchodzących w skład całego układu hamulcowego. Ich zużycie...więcej
Opony samochodowe, choć często niedoceniane, stanowią jeden z najważniejszych elementów samochodu. W końcu są one jedynym jego elementem, który bezpośrednio łączy nadwozie z nawierzchnią drogi, po której się porusza. Dlatego też zakup odpowiednich opon jest decyzją niezwykle poważną, która nie tylko wpłynie na nasz komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo - przynajmniej na kilka lat. Z tego powodu warto wiedzieć jakie informacje na temat opony znajdują się na etykiecie opon. Jakie dokładnie oznaczenia opon widnieją na etykiecie? Jakie informacje są na niej zawarte? O tym w dzisiejszym artykule!
Czytaj więcejNaprawa samochodu niemal zawsze wiąże się z uszczupleniem portfela jego właściciela. Szczególnie w przypadku, gdy serwisowane są elementy, do których mechanik ma trudny dostęp lub, których naprawa jest szczególnie skomplikowana. W takim przypadku liczy się każda oszczędność. Taką możliwość daje nam samodzielny zakup części samochodowych. Mało kto wie, że części zakupione "u mechanika" potrafią być sporo droższe niż te zakupione samodzielnie w sklepie motoryzacyjnym lub w sklepie online. Jak znaleźć części samochodowe w internecie? Co jest nam potrzebne, aby zakupić poprawne podzespoły? O tym w dzisiejszym artykule.
Czytaj więcejZakupione przedmioty dotarły szybko i bez uszkodzeń.
Wszystko super! Jak najbardziej polecam i na pewno wroce ponownie!...
DODAJ OPINIĘ Zobacz więcej >>
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright © 2022 https://www.motochemia.pl