Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Staramy się aby ten czas nie był dłuższy niż 24h.
Masz problem ze znalezieniem swojego samochodu???
Zapytaj konsultanta: 512 802 277 lub napisz sklep@motochemia.pl
- Strona główna >
- Części Samochodowe >
- Filtry
Filtry do auta - Samochodowe
Wybierz markę dla Filtry
Filtry samochodowe rodzaje
Wśród różnorodnych części do auta, znaleźć możemy elementy, które wymagają regularnego serwisowania. Mowa tu o filtrach samochodowych, które należą do kategorii części eksploatacyjnych. Są to takie elementy, które wraz z użytkowaniem samochodu tracą swoje pierwotne właściwości i dla poprawnego funkcjonowania pojazdu wymagają ich regularnej wymiany. Na pokładzie samochodu możemy wyróżnić kilka typów filtrów. Należą do nich podzespoły takie jak:
-
Filtr oleju - wkłady filtra oleju i filtry puszkowe. Odpowiedzialne za czystość oleju we wnętrzu silnika.
-
Filtr powietrza - filtry stożkowe, panelowe i cylindryczne. Odpowiadające za czystość powietrza pobieranego przez jednostkę napędową.
-
Filtr paliwa - wkłady filtra paliwa, filtry liniowe i filtry puszkowe. Ich zadaniem jest oczyszczenie paliwa znajdującego się w baku.
-
Filtr skrzyni biegów - nazywane również filtrami hydraulicznymi. Stosowane najczęściej w skrzyniach automatycznych. Odpowiedzialne za czystość oleju przekładniowego.
-
Filtr gazu - filtry fazy lotnej i fazy ciekłej gazu LPG. Odpowiadają za czystość paliwa LPG.
-
Filtr kabinowy – klasyczny papierowy, węglowy i antysmogowy. Nazywany też filtrem pyłkowym. Odpowiada za filtrowanie powietrza dostającego się do wnętrza pojazdu.
Za co odpowiadają filtry w aucie?
Filtry stosowane w samochodach osobowych, dostawczych i ciężarowych, odpowiadają przede wszystkim za oczyszczanie zasobów niezbędnych do poprawnego działania silnika. Każdy z nich posiada swoje własne indywidualne zadania.
-
Filtry paliwa (np. Filtr paliwa Bosch F 026 402 093) wykorzystywane są do oczyszczenia benzyny i oleju napędowego z wszelkich zanieczyszczeń powstałych w wyniku transportu i przechowywania paliwa.
-
Filtry gazu, które umieszczone są w instalacji, gazowej posiadają dokładnie to samo zadanie, z tą różnicą, że filtrują one paliwo LPG lub CNG.
-
Filtry oleju (np. Filtr oleju Filtron OE673) odpowiadają za zapewnienie czystości oleju silnikowego. Oczyszczają krążący po jednostce napędowej olej z wszelkich zanieczyszczeń powstałych podczas pracy silnika.
-
Filtry skrzyni biegów służą do filtrowania oleju przekładniowego z zanieczyszczeń, które powstają w trakcie pracy automatycznej skrzyni biegów. Wspomagają funkcjonowanie skrzyni, tym samym zapobiegając jej uszkodzeniu.
-
Filtry powietrzne (np. Filtr powietrza Knecht LX 735) oczyszczają zasysane przez jednostkę napędową powietrze, niezbędne do stworzenia mieszanki paliwowo-powietrznej w komorze spalania.
-
Filtry kabinowe (np. Filtr kabinowy przeciwpyłkowy Filtron K1111A) mają za zadanie oczyścić powietrze dostające się do wnętrza kabiny pasażerskiej z wszelkich zanieczyszczeń, w tym alergenów, spalin czy smogu.
Jak często wymieniać filtry w samochodzie?
Co ile wymieniać filtr powietrza, oleju i paliwa? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista. Wszystkie powyższe filtry posiadają określone przez producenta samochodu interwały wymian. Wszystko zależy oczywiście od konkretnego modelu pojazdu, jednak na podstawie różnych zaleceń możliwe jest ustalenie średniego przebiegu, po którym należy wymienić dany filtr. W przypadku filtrów powietrznych wymiana zalecana jest średnio po przejechaniu 15 – 30 tys. kilometrów. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku filtra olejowego. Tutaj zaleca się jego wymianę średnio co 10 - 30 tys. kilometrów. Niektórzy producenci dopuszczają wydłużone interwały wymiany (nawet do 60 tys km), jednak zalecamy nie przekraczać wartości 30 tys. kilometrów. Nieco inaczej szacowane wartości wymiany przedstawiają się w przypadku filtrów paliwowych. Ich wymiana może być konieczna nawet po przejechaniu 240 tys. kilometrów (w przypadku filtrów zintegrowanych z pompą paliwa). Z reguły zazwyczaj wymieniane są one profilaktycznie po przebyciu dystansu 30 – 60 tys. kilometrów. Filtry przeciwpyłkowe kabiny należy wymieniać raz w roku, na przykład podczas serwisowania klimatyzacji (jeśli samochód ją posiada).
Dlaczego wymiana filtrów jest ważna?
Regularna wymiana wszystkich filtrów znajdujących się na wyposażeniu samochodu jest niezwykle istotna dla jego długotrwałego i sprawnego funkcjonowania. Filtry paliwa, powietrza i oleju oczyszczają kluczowe dla działania jednostki napędowej zasoby. Ich czystość oraz właściwa ilość w procesie tworzenia mieszanki paliwowo-powietrznej czy smarowania jednostki podczas pracy sprawia, że wydajność silnika wzrasta, a jego zużycie maleje. W przypadku rzadkiej wymiany tych elementów, wnętrze jednostki ulega coraz większemu zabrudzeniu. Nie tylko zmniejsza to sprawność silnika, ale także może prowadzić do jego trwałego uszkodzenia i kosztownych napraw. Filtr kabinowy nie odpowiada co prawda za sprawną pracę jednostki, ale w znacznym stopniu wpływa na nasze bezpieczeństwo podróżowania. Poprzez filtracje alergenów, pyłów, zanieczyszczeń drogowych, a nawet spalin czy smogu, realnie wpływa na samopoczucie kierowcy i pasażerów. W połączeniu z przeciwdziałaniem parowaniu szyb zwiększa koncentrację kierowcy, co przekłada się na jego znacznie szybszą reakcję w przypadku zagrożenia na drodze.
Najpopularniejsze filtry samochodowe
Popularność filtrów w sklepie motochemia.pl możemy rozpatrzeć na podstawie ich marki lub typu filtra wybieranego najczęściej przez naszych klientów. Biorąc pod uwagę rodzaj filtra, tym najczęściej wybieranym jest filtr oleju, kupowany przy okazji corocznej wymiany oleju silnikowego. Zaraz za nim plasuje się filtr powietrza, który kupowany jest zazwyczaj w parze z filtrem olejowym. Trzecie miejsce w tym zestawieniu zajmuje filtr kabinowy, a ostatnie filtr paliwa. Wśród marek filtrów samochodowych wyróżnić możemy trzech liderów:
-
Filtron.
-
Bosch.
Zaraz po nich, nasi klienci wybierają tańsze filtry marek Kamoka i Denckerman, oraz wysokiej jakości filtry Knecht/Mahle.
Jak prawidłowo zadbać o filtry w naszym samochodzie?
05/03/2014We współczesnych samochodach posiadamy kilka podstawowych filtrów, które dbają o dobrą kondycję...więcej
Sprzedaż nowych samochodów w pierwszym kwartale 2022 roku znacznie spadła. Jest to szczególnie widoczne w porównaniu z podobnym okresem poprzedniego roku, a nawet z grudniem 2021 roku. Jest to oczywiście pokłosie pandemii Covid-19, a także trwającej od lutego wojny na Ukrainie. Jakie marki samochodów najchętniej wybierali Polacy w pierwszym kwartale tego roku? Jakie są najpopularniejsze modele aut? Jakie auta kupimy obecnie najtaniej? O tym w dzisiejszym artykule!
Czytaj więcejOpony samochodowe, choć często niedoceniane, stanowią jeden z najważniejszych elementów samochodu. W końcu są one jedynym jego elementem, który bezpośrednio łączy nadwozie z nawierzchnią drogi, po której się porusza. Dlatego też zakup odpowiednich opon jest decyzją niezwykle poważną, która nie tylko wpłynie na nasz komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo - przynajmniej na kilka lat. Z tego powodu warto wiedzieć jakie informacje na temat opony znajdują się na etykiecie opon. Jakie dokładnie oznaczenia opon widnieją na etykiecie? Jakie informacje są na niej zawarte? O tym w dzisiejszym artykule!
Czytaj więcejZakupione przedmioty dotarły szybko i bez uszkodzeń.
Wszystko super! Jak najbardziej polecam i na pewno wroce ponownie!...
DODAJ OPINIĘ Zobacz więcej >>
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright © 2022 https://www.motochemia.pl