Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Staramy się aby ten czas nie był dłuższy niż 24h.
Masz problem ze znalezieniem swojego samochodu???
Zapytaj konsultanta: 512 802 277 lub napisz [email protected]
- Strona główna >
- Części Samochodowe >
- Filtry >
- Filtr powietrza kabinowy
Filtry przeciwpyłkowe klimatyzacji i wentylacji samochodowej
Wybierz markę dla Filtr powietrza kabinowy
Czym jest filtr kabinowy?
Filtr kabinowy często nazywany jest również zamiennie filtrem pyłkowym lub filtrem klimatyzacji. To jedyny spośród samochodowych systemów filtracji, który nie odpowiada za czyszczenie zasobów niezbędnych do poprawnej pracy silnika. Filtr przeciwpyłkowy jest natomiast elementem, którego głównym zadaniem jest przefiltrowanie powietrza dostającego się do wnętrza kabiny pojazdu. Podzespół ten chroni zatem kierowcę i pasażerów pojazdu przed działaniem alergenów, kurzu, brudu drogowego i spalin, a także przed sadzą, grzybami, pleśnią czy innymi drobnoustrojami. Niektóre wersje filtrów kabinowych, pozwalają także na skuteczne oczyszczenie powietrza ze szkodliwych gazów, do których należą między innymi tlenki siarki i azotu, smog oraz ozon.
Rodzaje filtrów przeciwpyłkowych
Filtry kabinowe do klimatyzacji i układu wentylacji to części samochodowe, które w ostatnich latach uległy znacznemu rozwojowi. Wraz ze wzrostem zanieczyszczenia powietrza w aglomeracjach całego świata, producenci filtrów zaczęli tworzyć coraz bardziej zaawansowane wersje tych podzespołów, które cechuje większa zdolność oczyszczania powietrza. Ze względu na te właściwości i materiału użyte do ich produkcji, filtry kabiny możemy podzielić na:
-
Filtr kabinowy standardowy (np. Filtr kabinowy przeciwpyłkowy Filtron K1014) – ich główny element filtrujący wykonany jest ze specjalnej włókniny syntetycznej. Pozwala ona na bezproblemową filtrację zanieczyszczeń o wielkości kilku mikrometrów. Filtry tego typu z powodzeniem wyłapują pyłki roślinne, alergeny, drobny pył oraz sadzę.
-
Filtr kabinowy węglowy (np. Filtr kabinowy węglowy Knecht LAK 181) – podobnie jak w przypadku filtrów standard, ich główny element oczyszczający stanowi syntetyczna włóknina. Powleczona jest ona jednak dodatkową warstwą aktywnego węgla. To właśnie dzięki niej prócz wszystkich zanieczyszczeń pochłanianych przez filtry standard, ich węglowe odpowiedniki zatrzymują również przykre zapachy i szkodliwe gazy, takie jak tlenek azotu, siarki i ozon.
-
Filtr kabinowy antysmogowy (np. Filtr kabinowy anty smogowy Bosch 0 986 628 530 Plus) – oferowany między innymi przez markę Bosch. Stanowi najnowszy i najbardziej zaawansowany system filtrowania powietrza. Jego element roboczy wykonany jest z materiału z włókien syntetycznych, węgla aktywnego, a także wyjątkowo cienkiej mikrofibry. Połączenie to pozwala na zachowanie wszystkich cech filtra kabinowego z węglem aktywnym rozszerzonych o filtracje cząsteczek smogu i większej ilości alergenów.
Jak często wymieniać filtr klimatyzacji?
Wymiana filtra kabinowego powinna odbyć się przynajmniej raz w roku, przy okazji przeglądu układu klimatyzacji. Dokładnie taka sama zasada dotyczy pojazdów, które nie zostały wyposażone w popularną klimę. Najczęściej jednak wymiana filtra przeciwpyłkowego następuje po przejechaniu około 30 tysięcy kilometrów. Warto pamiętać o tym, że w przypadku użytkowania pojazdu w aglomeracjach o dużym zanieczyszczeniu powietrza, filtr klimatyzacji może ulec znacznie szybszemu zanieczyszczeniu. Dlatego też, aby skutecznie spełniał on swoje zadanie, w przy użytkowaniu auta w mieście zaleca się jego wymianę nawet dwa razy do roku.
Jak wymienić filtr kabinowy?
To wbrew pozorom proste zadanie, w niektórych pojazdach może okazać się niewykonalne w warunkach domowych. Głównie za sprawą umiejscowienia tych elementów w samochodzie. Gdzie zamontowany jest filtr kabinowy? Zazwyczaj oddziela on kabinę pasażerską od komory silnika, dlatego należy go szukać w okolicach przegrody czołowej. Tutaj montaż bywa różny. W niektórych samochodach znajdziemy go na zewnętrznej stronie podszybia (np. Renault Clio II), za tunelem środkowym (Fiat Stilo), a nawet za schowkiem pasażera (Opel Astra H). Zdarzają się sytuacje, w których montaż filtra nie jest możliwy bez odkręcenia pedałów hamulca i gazu (Ford Focus II). Jeśli filtr kabinowy umiejscowiony jest w miarę dostępnym miejscu, jego wymiana ogranicza się zazwyczaj do odkręceniu kilku śrubek, zdjęciu pokrywy filtra i jego wymiany na nowy. Przy tej procedurze trzeba zwrócić uwagę na strzałki umieszczone na boku filtra, które określają przepływ powietrza. Niestety, jeśli dostęp do filtra przeciwpyłkowego jest skomplikowany, warto zlecić jego wymianę profesjonalnemu warsztatowi.
Filtr kabinowy węglowy czy zwykły?
Jeśli producenci samochodów dopuszczają możliwość montażu filtrów standardowych i węglowych, wybór tego podzespołu filtrującego spoczywa na naszych rękach. Warto zainwestować w dobry filtr węglowy, który pozwoli na wyłapanie większej ilości zanieczyszczeń. Jest to istotne szczególnie w przypadku użytkowania pojazdu w mieście. Niestety podzespoły te są zazwyczaj droższe niż filtry zwykłe, jednak rekompensują to wyższą skutecznością. Pamiętajmy również, że nie dla wszystkich pojazdów dostępne są obok siebie filtry zwykłe i filtry węglowe. Dla niektórych modeli samochodów ich producenci przewidzieli bowiem jedynie filtr kabinowy standardowy lub tylko filtr kabinowy z węglem aktywnym.
Wymiana filtra kabiny – warto pamiętać
Przy okazji wymiany filtra klimatyzacji samochodowej, warto pamiętać także o wyczyszczeniu układu wentylacji z wszelkich zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Ile kosztuje odgrzybienie i wyczyszczenie klimatyzacji? Wszystko zależy od metody, którą wybierzemy. Na rynku dostępnych jest wiele środków czyszczących, wśród których wymienić możemy:
-
Preparaty do czyszczenia klimatyzacji w piance z rurką (np. K2 Klima Doktor 500 ml)
-
Samo aplikujące środki do odświeżania klimatyzacji w aerozolu (np. Moje Auto Clean Air Arctic 150 ml)
Kosmetyków tych możemy użyć samodzielnie, a ich koszt najczęściej waha się w granicach 10 – 60 złotych. Innym sposobem jest użycie maszyny ozonującej. Ozonator to specjalne urządzenie do dezynfekcji, które najczęściej znajduje się na wyposażeniu zakładów serwisujących klimatyzację. Ceny usługi ozonowania bywają różne, w zależności od zakładu, który je wykonuje i mogą się wahać od 30 do 300 złotych. Usługa ozonowania dostępna jest także w naszym sklepie: Usługa Ozonowania - Odgrzybiania Klimatyzacji Samochodowej Profesjonalną Maszyną.
Popularność filtrów przeciwpyłkowych w sklepie motochemia.pl
Filtry przedziału pasażerskiego to jedne z najczęściej kupowanych filtrów samochodowych w naszym sklepie internetowym i stacjonarnym. Największą popularnością wśród naszych klientów cieszą się stosunkowo tanie standardowe filtry kabinowe (np. Filtr przeciwpyłkowy Mann-Filter CU 2149). Mimo to w ostatnich latach zauważalny jest trend wzrostu popytu na droższe filtry kabinowe węglowe (np. Filtr przeciwpyłkowy węglowy Knecht LAK 241), które plasują się na drugim miejscu w tym zestawieniu. Ostatnie miejsce w rankingu popularności zajmują filtry antysmogowe, które oferuje marka Bosch (np. Filtr kabinowy anty smogowy Bosch 0 986 628 522 Plus). Biorąc pod uwagę producentów filtrów kabiny dostępnych w naszym sklepie, największą popularnością niezależnie od typu filtra cieszą się marki:
-
Filtron;
-
Mann;
-
Bosch;
-
Knecht/Mahle.
Filtr kabinowy: hit czy kit? Jak często wymieniać?
24/06/2020Wymiana filtra kabinowego powinna być dla kierowcy tak samo istotna, jak wymiana filtra oleju czy powietrza. Niestety...więcej
Jak często wymieniać filtry w samochodzie?
09/07/2021Użytkowanie samochodu to nie tylko codzienna jazda, mycie karoserii, czy tankowanie paliwa na stacji benzynowej. To także...więcej
Do jednych z najczęściej wybieranych barw w nowych samochodach należą obecnie kolory srebrny, szary, czarny oraz biały. Jest to na tyle zauważalne zjawisko, że na naszych drogach rzeczywiście powoli zaczynają królować auta posiadające różne odcienie szarości. Nic więc dziwnego, że entuzjaści motoryzacji, którzy często utożsamiają się ze swoim samochodem, coraz częściej szukają sposobu na to, aby ich wymarzone cztery kółka wyróżniały się na drodze. Jednym ze sposobów, aby tego dokonać, jest Car Wrapping, czyli oklejenie samochodu folią. Czym dokładnie jest Car Wrapping? Na czym polega? Dla kogo jest przeznaczony? O tym w dzisiejszym wpisie.
Czytaj więcejZima to trudny okres zarówno dla kierowców, jak i ich samochodów. Śnieg, lód oraz niskie temperatury skutecznie utrudniają jazdę samochodem, a bardzo często uniemożliwiają nawet jej rozpoczęcie. To właśnie w takich sytuacjach niezastąpione okazują się zimowe akcesoria samochodowe. To dzięki nim możliwe jest nie tylko odśnieżenie karoserii samochodu przed jazdą, ale także otwarcie drzwi czy uruchomienie silnika. Jakie są najbardziej przydatne akcesoria samochodowe na zimę? Oto przegląd popularnych akcesoriów zimowych do samochodu.
Czytaj więcejKolejne zakupy i kolejne udane oraz szybko dostarczona przesyłka....
Szybko, ładnie zabezpieczone do wysyłki. Artykuły się zgadzały....
DODAJ OPINIĘ Zobacz więcej >>
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright © 2024 https://www.motochemia.pl