Infolinia czynna:
pon-pt: 8.00 - 18.00 sob: 9.00 - 14.00
Jesteś tutaj:  
 1. Strona główna  > 
 2. Części Samochodowe  > 
 3. Filtry  > 
 4. Filtr powietrza

< Powrót do: Filtry
Kategorie  


Filtry powietrza do samochodu

Filtry powietrza to jedne z najważniejszych części eksploatacyjnych wykorzystywanych w pojazdach silnikowych. Obok filtrów oleju i filtrów paliwa, stanowią podstawowy element mający znaczny wpływ na poprawną pracę jednostki napędowej. To niewielkie podzespoły, których głównym zadaniem jest oczyszczenie powietrza dostarczanego do silnika. To jednocześnie jedne z najpopularniejszych części samochodowych na rynku aftermarket. Wytwarzane są przez takich gigantów branży jak Bosch, Filtron, Mann Filter, Knecht/Mahle. Stanowią one jeden z ich najczęściej wybieranych przez klientów produktów.

Szukasz odpowiedniego filtra powietrza do samochodu? Nie wiesz jaki filtr powietrzny jest najlepszy? Koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą produktową!


Wybierz markę dla Filtr powietrza

Co to jest filtr powietrza?

Samochodowy filtr powietrza jest podzespołem, który obok filtra oleju stanowi jedną z podstawowych części eksploatacyjnych silnika. Odpowiada on za oczyszczanie zasysanego przez układ dolotowy powietrza z wszelkich zanieczyszczeń. Szczególnie tych, które mogłyby zakłócić pracę silnika. Z powodzeniem wychwytuje zatem drobiny piasku, kurz, wilgoć i zanieczyszczenia drogowe. Po dostaniu do wnętrza jednostki mogłyby one spowodować uszkodzenie cylindrów lub łożysk korbowodów. Budowa samochodowego filtra powietrza nie jest przesadnie skomplikowana. Najczęściej przyjmuje on kształt prostokątnego panelu, w którym element filtrujący stanowi specjalna włóknina. Jest ona złożona w harmonijkę, w celu zwiększenia powierzchni oczyszczającej powietrze. Harmonijka ta zamknięta jest w wykonanej z gumy ramce, która jednocześnie tworzy uszczelkę obudowy filtra. Zdarza się, choć nie jest to regułą, że panel wzmocniony jest jednostronnie przez metalową siatkę, która zapobiega odkształcaniu filtra.

 

Rodzaje samochodowych filtrów powietrza

Ze względu na różnorodną konstrukcję jednostek napędowych stosowanych przez producentów samochodów, filtry powietrza mogą przyjmować różną formę. Pośród nich wyróżnić możemy między innymi:

 

Samochodowe filtry powietrza standardowe — są to takie filtry, które stosowane są fabrycznie w samochodach osobowych, dostawczych i ciężarowych. Ze względu na kształt możemy je podzielić na:

 

  • Filtry powietrza panelowe (np. Bosch 1 987 429 404) - są to płaskie media filtracyjne, które posiadają najczęściej kształt prostopadłościanu. Zdarza się, że filtry te doposażane są w specjalną dodatkową włókninę filtrującą. Takie filtry wykorzystywane są w samochodach, które użytkowane są w dużych aglomeracjach, gdzie panuje duże zapylenie powietrza.

  • Filtry powietrza cylindryczne (np. Knecht LX 2790) - to filtry, które kształtem przypominają walec. W tym przypadku medium filtracyjne również stanowi harmonijkowa włóknina, jest ona jednak zawinięta w wyżej wymieniony walec. Filtr ten od dwóch stron zakończony jest okrągłym gumowym wzmocnieniem, a jego wnętrze wzmocnione jest przy pomocy metalowej siatki. Pozwala ona zachować regularny kształt filtra i poprawia jego sztywność.

  • Filtry powietrza pierścieniowe (np. Filtron AR214) - są to filtry coraz rzadziej spotykane we współczesnych samochodach. Kojarzone są między innymi z amerykańskimi samochodami muscle cars, a także poczciwym polskim Polonezem. Filtry tego typu posiadają kształt pierścienia, na którego brzegach umieszczone jest zwinięte w harmonijkę medium filtracyjne. Całość usztywniona jest od góry i od dołu dwoma gumowymi pierścieniami, a od wewnątrz metalową siatką.Sportowe filtry powietrza – to specjalne samochodowe filtry powietrzne o podwyższonej przepustowości powietrza. Pozwalają na zasysanie większej ilości powietrza przez jednostkę napędową, co gwarantuje zwiększenie wydajności silnika. Cechą charakterystyczną tego typu filtrów jest ich wielosezonowość. Nie podlegają one corocznej wymianie, a jedynie czyszczeniu i nasączeniu specjalnym płynem do filtrów sportowych. Sportowe filtry także możemy podzielić ze względu na kształt na:

 

  • Sportowe filtry powietrza panelowe – to panelowy odpowiednik standardowego filtra powietrza w kształcie płaskiego prostopadłościanu. Medium filtracyjne stanowi w nim specjalna włóknina o zwiększonej przepustowości powietrza.

  • Sportowe filtry powietrza stożkowe (np. CarCommerce Filtr Powietrza Stożkowy Sportowy z Adapterami Niebieski) – to filtry powietrza w kształcie ściętego stożka, w których medium filtracyjne stanowi specjalna, włóknina o podwyższonej przepustowości, która zwinięta została w harmonijkę. Od strony wewnętrznej cała konstrukcja wzmocniona jest przy pomocy metalowej siatki. Węższa strona stożka, zakończona jest ozdobnym metalowym wzmocnieniem. Szersza strona jest również podpięciem filtra do układu dolotowego. Zakończona jest kawałkiem gumowej rury, którą zaciskamy na dolocie przy pomocy metalowej opaski zaciskowej. Założenie tego typu filtra sportowego wymaga zazwyczaj również wymiany układu dolotowego.

  • Sportowe filtry powietrza pierścieniowe – to po prostu pierścieniowy odpowiednik klasycznego filtra powietrza wyposażony w medium filtracyjne o podwyższonej przepustowości.

 

Jak często wymieniać silnikowe filtry powietrza?

Co ile wymieniać filtr powietrzny w samochodzie? To pytanie, które bardzo często pojawia się na ustach właścicieli samochodów. Najbezpieczniej i najrozsądniej kierować się zaleceniami producenta samochodu, które są dostępne w instrukcji naszego pojazdu. Jeśli nie mamy do niej dostępu, możemy kierować się uśrednionymi interwałami wymiany, które najczęściej mieszczą się w granicach 10 – 20 tys. kilometrów. Takie wartości podają również sami mechanicy. Nawet jeśli nie przebędziemy przez rok takiej ilości kilometrów, warto po tym czasie dokonać jego profilaktycznej wymiany.

 

Dlaczego wymiana filtra powietrza jest tak bardzo istotna?

Oczywiste jest, że filtr powietrza jest ważny dla silnika, ponieważ zatrzymuje zanieczyszczenia, które mogłyby dostać się do jego wnętrza. Dlaczego jednak jego regularna wymiana jest tak istotna? Zanieczyszczony filtr powietrza może spowodować zauważalne obniżenie mocy i wydajności silnika, a także zwiększyć zużycie paliwa. To jednak nie wszystko. Zaburzony przepływ powietrza doprowadzić może do zubożenia mieszanki paliwowo-powietrznej w komorze spalania. Doprowadzi to do szybszego zużycia elementów ciernych silnika, a w konsekwencji ich całkowitej awarii. Niedostatek oczyszczonego powietrza to także spore zagrożenie dla poprawnego działania turbosprężarki.

 

Gdzie znaleźć silnikowy filtr powietrza?

Filtr powietrzny jednostki napędowej znajdziemy oczywiście pod maską silnika. Zazwyczaj umieszczony jest on mniej więcej pośrodku układu dolotowego, w specjalnej plastikowej obudowie. Niestety w zależności od konstrukcji, rodzaju i umieszczenia jednostki napędowej, układ dolotowy może zostać poprowadzony w bardzo różnorodny sposób. Przykładowo w większości pojazdów z silnikiem JTD (np. Alfa Romeo 159, Fiat Stilo), obudowa filtra umieszczona jest z przodu pojazdu, niemal pod samym silnikiem. W większości aut jednak filtr powietrza znajdziemy tuż pod maską, w przedniej części nadwozia (np. po lewej stronie w Oplu Insignia 2.0). Nie zapominajmy jednak, że niektóre samochody posiadają silnik umieszczony z tyłu. W przypadku takich aut jak poczciwy fiat 126p czy Smart Fortwo filtr powietrza znajdziemy zatem nad silnikiem, jednak umieszczony pod tylną klapą.

 

Sportowe filtry powietrza, czy filtry standardowe?

Który filtr wybrać? Sportowy czy standardowy? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Choć większość profesjonalnych sportowych filtrów powietrza oferuje znacznie lepszą trwałość czy przepustowość, nie zawsze jest ona jednoznaczna ze zwiększeniem mocy jednostki napędowej. Sportowe wkłady filtrów powietrza oferowane przez markę K&N, są filtrami wielosezonowymi, które nie wymagają wymiany, a jedynie czyszczenia i konserwacji. Umieszczane są one w miejsce standardowych filtrów i oferują dużo lepsze właściwości niż ich klasyczne odpowiedniki. Dodatkowo nie wymagają one wymiany. Sam producent nie podaje jednak informacji o znacznym zwiększeniu mocy silnika po zastosowaniu wkładów sportowych, a zwraca przede wszystkim uwagę na ich ponad przeciętną trwałość. Inaczej sprawa wygląda w przypadku sportowych filtrów stożkowych (np. CarCommerce Filtr Powietrza Stożkowy Sportowy z Adapterami Czerwony). Te oprócz zdecydowanego uatrakcyjnienia wyglądu komory silnika, mogą zauważalnie przyczynić się do zwiększenia mocy silnika. Niestety, nie wystarczy jedynie kupno samego filtra. Aby jego montaż przyniósł pożądane efekty, konieczne jest skonstruowanie i założenie odpowiednio zmodyfikowanego układu dolotowego, który pozwoli na pełne rozwinięcie możliwości sportowego filtra stożkowego. Czy zatem warto wybrać sportowy filtr powietrza zamiast standardowego? Zakup sportowego wkładu filtra w miejsce klasycznego ma sens, gdy posiadamy samochód, do którego filtry są trudno dostępne lub bardzo drogie. Zakup filtra stożkowego jest opłacalny, gdy planujemy dopasować do niego specjalnie opracowany układ dolotowy. Tylko w tym przypadku pozwoli on na zauważalne podniesienie mocy jednostki napędowej.

 

Najpopularniejsze filtry powietrza w sklepie motochemia.pl

Silnikowe filtry powietrza należą do jednych z najpopularniejszych filtrów samochodowych, zaraz po filtrach olejowych. Ich zakup zazwyczaj towarzyszy corocznej wymianie oleju silnikowego, wynikającej ze zbliżającego się interwału wymiany. W większości przypadków nasi klienci sięgają po filtry ze średniej lub wyższej półki cenowej. Oczywiście zdarzają się pojedyncze przypadki, wyboru najtańszych zamienników. Te ostatnie najczęściej wybierane są do samochodów mocno wyeksploatowanych. Wśród filtrów powietrza największym zainteresowaniem w naszym sklepie cieszą się produkty marek Filtron, Mann Filter oraz Knecht/Mahle. Nieco rzadziej klienci sięgają po filtry oferowane przez markę Bosch. Zdecydowanie najrzadziej wybierane są najtańsze zamienniki filtrów od producentów części zamiennych Kamoka i Denckermann. Ponieważ silnikowe filtry powietrza wymieniane są dość często, przez cały okres pomiędzy kolejnymi serwisami zachowują one wszystkie swoje podstawowe właściwości. Z tego powodu każdy markowy filtr odpowiedzialny za oczyszczenia powietrza dostającego się do silnika, cieszy się wśród jego użytkowników dobrą opinią. Między innymi z tego powodu nie należy oszczędzać na tak ważnych częściach silnika, jakim są filtry powietrza i wybierać jedynie podzespoły cenionych na rynku producentów podzespołów na rynek aftermarket.

Polecane artykuły
Eco Driving czyli jak jeździć taniej

Eco Driving czyli jak jeździć taniej

02/06/2015

W erze galopujących cen paliw i rosnących norm emisji spalin, coraz popularniejsza staje się umiejętność jazdy...więcej

Jak często wymieniać filtry w samochodzie?

Jak często wymieniać filtry w samochodzie?

09/07/2021

Użytkowanie samochodu to nie tylko codzienna jazda, mycie karoserii, czy tankowanie paliwa na stacji benzynowej. To także...więcejPorady i testy motoryzacyjne
Zobacz więcej
Jak wyczyścić podsufitkę w samochodzie
poniedziałek, 18 Październik 2021Komentarze: 4

Każdy z nas lubi jak jego samochód błyszczy i prezentuje się niemal jak nowy. Często jednak przy okazji pielęgnacji karoserii zapominamy o wnętrzu auta. Czyszczenie wnętrza jest czynnością, którą niestety od czasu do czasu każdy kierowca musi wykonać. O ile zwykłe odkurzenie wnętrza i przetarcie plastików możemy nazwać zadaniem niemal rutynowym, o tyle pranie tapicerki samochodowej wykonujemy sporadycznie. Z tego powodu niekiedy ta czynność staje się poważnym wyzwaniem. Dotyczy to szczególnie podsufitki samochodowej, którą bardzo łatwo uszkodzić podczas mycia. Jak bezpiecznie wyczyścić podsufitkę? Jakiego preparatu użyć do jej prania? O tym w dzisiejszym artykule.

Czytaj więcej
3 Sposoby na naładowanie telefonu w samochodzie
poniedziałek, 18 Październik 2021Komentarze: 5

Smartfon to obecnie dla wielu osób nierozłączny kompan dnia codziennego. Zastąpił on tradycyjny telefon komórkowy, którym smartfon jest teraz domyślnie nazywany. Smartfon w przeciwieństwie do klasycznego telefonu nie służy jednak jedynie do dzwonienia i pisania SMS-ów. Dzięki niemu możemy wykonywać wiele skomplikowanych operacji. Niestety bardzo często generuje to problemy z trwałością jego baterii. Problem ten jest szczególnie dokuczliwy, gdy przez większość dnia podróżujemy samochodem. Jak naładować telefon w samochodzie? O tym w dzisiejszym artykule.

Czytaj więcej

Ostatnie opinie o sklepie
Kris

Wszystkie części ok polecam

Ocena ogólna:
Zgodność przedmiotu z opisem:
Kontakt ze Sprzedającym:
Czas realizacji zamówienia:
Ceny:
Sobota, 18 Wrzesien 2021

Andrzej

Opis towaru i jego jakość OK.

Ocena ogólna:
Zgodność przedmiotu z opisem:
Kontakt ze Sprzedającym:
Czas realizacji zamówienia:
Ceny:
Czwartek, 16 Wrzesien 2021

DODAJ OPINIĘ Zobacz więcej >>

Certyfikaty Motochemia


Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Copyright © 2021 https://www.motochemia.pl