Infolinia czynna:
pon-pt: 8.00 - 18.00 sob: 9.00 - 14.00

< Powrót do: Recyrkulacja spalin
Kategorie  


EGR

Ekologia coraz bardziej zaczyna wpływać na świat motoryzacji. Niemal każdego roku pojawiają się coraz nowsze systemy, które mają ograniczyć powstawanie szkodliwych spalin podczas pracy silnika samochodowego. Między innymi z tego powodu swój renesans przeżywają samochody elektryczne oraz pojazdy z silnikiem hybrydowym. Także samochody wyposażone w klasyczny silnik spalinowy doposażane zostają o podzespoły mające za zadanie chronić środowisko naturalne. Jednym z takich systemów jest zawór EGR. Zawór recyrkulacji spalin to element układu wydechowego i dolotowego, który pozwala w znacznym stopniu ograniczyć emisję szkodliwych zanieczyszczeń do powietrza. Elementy te wytwarzają znani na całym świecie producenci części samochodowych, do których należą marki Wahler, Delphi, Febi oraz Pierburg.

Nie wiesz, co to jest zawór EGR? Zastanawiasz się, jakie są objawy jego zużycia? Nie wiesz, jak wyczyścić zawór recyrkulacji spalin? Koniecznie sprawdź naszą ofertę części zamiennych!


Wybierz markę dla EGR

Co to jest zawór EGR?

Zawór EGR jest jednym z podstawowych podzespołów należących do układu recyrkulacji spalin. Stanowi specjalny zawór otwierany w ściśle określonych warunkach pracy silnika. Połączony jest on bezpośrednio z kolektorem ssącym i kolektorem dolotowym. Do czego służy EGR? Głównym zadaniem zaworu recyrkulacji spalin, nazywanego też zaworem EGR lub AGR, jest obniżenie temperatury w komorze spalania. Następstwem tego działania jest redukcja emisji szkodliwych gazów do atmosfery, nawet o 70%. W jaki sposób EGR obniża emisję spalin? Kontroluje on ilość spalin, które powtórnie trafiają z układu wydechowego do komory spalania. W ten sposób zubażana jest procentowa zawartość tlenu w układzie dolotowym, co powoduje obniżenie temperatury spalania. Same spaliny nie biorą udziału w procesie spalania, wypełniają jedynie pustą przestrzeń w komorze cylindra.

 

Najczęstsze usterki zaworu EGR

Awaria zaworu recyrkulacji spalin, czyli EGR, zwykle sprowadza się do jego zablokowania. Może on ulec unieruchomieniu w pozycji otwartej lub zamkniętej. Za blokadę zaworu recyrkulacji spalin odpowiadają spaliny. Powodują one nagromadzenie na jego powierzchni zanieczyszczeń w postaci sadzy, oleju i innych substancji tłustych. Powstanie nagarów jest niestety naturalnym skutkiem pracy silnika, choć niesprawność takich elementów jednostki jak turbosprężarka, czy układ wtrysku paliwa w znacznym stopniu mogą przyśpieszyć ten proces. Oczywiście nagromadzona sadza to nie jedyny czynnik, który może doprowadzić do zablokowania EGR-u. Spaliny same w sobie tworzą agresywne środowisko. Jest ono niebezpieczne dla delikatnych elementów mechanizmu zaworu i powodować mogą ich powolną degradację. Degradacja w postaci rdzy czy oksydacji również może doprowadzić do zablokowania zaworu. Zawór EGR może także zostać zablokowany elektronicznie, przez niesprawne podzespoły sterujące jego pracą.

 

Objawy awarii zaworu EGR

EGR może ulec awarii poprzez zablokowanie w pozycji zamkniętej lub otwartej. Zablokowanie zaworu EGR w pozycji zamkniętej w zasadzie w żaden sposób nie wpłynie negatywnie na pracę jednostki napędowej. Prawdopodobnie kierowca w ogóle nie odczuje, że doszło do awarii. Jedynym symptomem będzie podwyższony poziom emisji spalin. Jest to efekt dokładnie taki sam jak w przypadku zaślepienia zaworu EGR. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku zablokowania w pozycji otwartej. Unieruchomienie zaworu recyrkulacji spowoduje, że spaliny przez cały czas przedostawać się będą do komory spalania. Wpłynie to negatywnie na pracę jednostki, szczególnie w dolnym zakresie obrotów. Kierujący odczuje tę awarię za sprawą:

 

 • Nierównej pracy silnika, szczególnie na biegu jałowym i przy niskich obrotach;

 • Podwyższonego zużycia paliwa;

 • Zauważalnego spadku osiągów silnika;

 • Mocno utrudnionego rozruchu silnika.

 

W niektórych pojazdach pojawić się mogą także stosowne komunikaty komputera pokładowego widoczne na desce rozdzielczej lub po prostu załączona zostanie kontrolka „check engine”.

 

Czyszczenie EGR

Jednym ze sposobów na naprawę zaworu recyrkulacji spalin jest jego dokładne wyczyszczenie. Służą do tego specjalne środki do czyszczenia zaworów EGR. Oferują je popularne marki chemii i kosmetyków samochodowych, takie jak K2, Moje Auto, czy Liqui Moly. Jak wyczyścić zawór EGR? W przypadku całkowitego zatkania zaworu polecamy jego wcześniejszy demontaż. Według instrukcji większości producentów środków do mycia zaworów EGR w sprayu (np. MA Professional EGR Cleaner 400 ml), czyszczenie wygląda następująco:

 

 • Przed użyciem należy wstrząsnąć pojemnikiem z preparatem myjącym.

 • Należy nanieść preparat bezpośrednio na czyszczoną powierzchnię z odległości ok. 20 cm.

 • Odczekać kilka minut do całkowitego rozpuszczenia zanieczyszczeń.

 • Usunąć pozostałości zanieczyszczeń przy pomocy czystej szmatki lub pędzelka.

 • W razie potrzeby powtórzyć czynność.

 

Gdy decydujemy się pozostawić zawór EGR nie zdemontowany, warto przed czyszczeniem zabezpieczyć wszelkie podzespoły elektryczne i lakierowane.

 

Nieco inaczej przedstawia się aplikacja środków do mycia EGR w formie płynnej (np. MA Professional EGR Cleaner 650 ml). W tym przypadku instrukcja użycia przedstawia się następująco:

 

 • Przed użyciem wstrząsnąć opakowanie w celu wymieszania środka myjącego.

 • Sprawdzić działanie preparatu w niewidocznym miejscu.

 • Nanieść preparat bezpośrednio na zanieczyszczenie.

 • Odczekać kilkanaście sekund.

 • Spłukać preparat wraz z zanieczyszczeniami silnym strumieniem wody.

 • Nie należy dopuścić do wyschnięcia preparatu na czyszczonej powierzchni.

 

Ponieważ preparaty tego typu wymagają użycia wody do dokładnego jego wypłukania, w tym przypadku zalecamy każdorazowy demontaż zaworu EGR przed czyszczeniem.

 

Zaślepienie lub usunięcie zaworu EGR

Nadspodziewanie częstą praktyką stosowaną przez mechaników i kierowców jest zaślepianie lub całkowite usuwanie zaworu recyrkulacji spalin z jednostki napędowej. Teoretycznie zawór EGR nie wpływa w żaden sposób na pracę silnika. Nie licząc oczywiście kierowania części spalin ponownie do komory spalania. Mimo to osoby, które zdecydowały się na demontaż tego elementu, zauważają w swoich autach obniżenie spalania, lepsze osiągi, a nawet wyższą kulturę pracy silnika. Osobom, które planują przeprowadzenie takiego zabiegu we własnym samochodzie, warto zwrócić uwagę, że bezproblemowy demontaż EGR-u możliwy jest jedynie w starszych modelach samochodów. W obecnie produkowanych pojazdach, sterowanie zaworem recyrkulacji spalin odbywa się elektronicznie. Jego demontaż nie tylko spowoduje wystąpienie błędów na desce rozdzielczej, ale może również zaburzyć pracę całej jednostki napędowej.

 

Zakup zaworu recyrkulacji spalin EGR

Co zrobić, gdy czyszczenie zaworu EGR nie pomaga? Niestety pozostaje nam jedynie zakup nowego podzespołu. Zawór EGR z powodzeniem można nabyć w jednym z naszych sklepów stacjonarnych na terenie Krakowa. Nasi sprzedawcy przy pomocy danych samochodu lub numeru VIN, z powodzeniem dobiorą odpowiednią część zamienną. Zakupu części można dokonać także przez naszą stronę internetową www.motochemia.pl. Za sprawą wyszukiwarki dobór odpowiedniej części będzie bajecznie prosty. Jaką markę zaworu EGR wybrać? Nasza oferta produktowa obejmuje zawory recyrkulacji spalin najpopularniejszych producentów części samochodowych. Wśród nich znajdziemy zawory EGR sygnowane logami marek Wahler, Delphi, Febi oraz Pierburg. Kupujący najczęściej sięgają po produkty firmy Wahler oraz Pierburg, które specjalizują się w produkcji tych elementów i cieszą się dobrą opinią wśród specjalistów.

Polecane artykuły
Używany Volkswagen Passat B5. Czy warto jeszcze go kupić?

Używany Volkswagen Passat B5. Czy warto jeszcze go kupić?

16/01/2020

Nie da się ukryć, że to właśnie Volkswagen Passat jest jednym z najpopularniejszych samochodów na naszym rynku....więcej

Używany Peugeot 206 - Awarie, usterki, eksploatacja

Używany Peugeot 206 - Awarie, usterki, eksploatacja

17/01/2020

Będący następca legendarnej 205-tki, model 206 miał nie łatwe zadanie. Jego celem nie było tylko zastąpienie swojego...więcej

Zawór EGR - Czym jest? Do czego służy? Awarie i Usterki

Zawór EGR - Czym jest? Do czego służy? Awarie i Usterki

20/02/2020

Zawór EGR to podzespół jednostki napędowej odpowiedzialny za zmniejszenie emisji szkodliwych gazów do...więcejPorady i testy motoryzacyjne
Zobacz więcej
Klucz dynamometryczny, niezbędnik mechanika i majsterkowicza
wtorek, 25 Styczeń 2022Komentarze: 3

Według wielu entuzjastów motoryzacji każdy kierowca powinien posiadać swoją własną skrzynkę narzędziową. Nawet podstawowe narzędzia takie jak wkrętaki, kombinerki czy zestawy płaskich kluczy w pewnych sytuacjach potrafią być nieocenione. Wiedzą o tym przede wszystkim garażowi majsterkowicze oraz mechanicy. Bardzo często, jako jedno z obowiązkowych narzędzi do napraw, podają oni klucz dynamometryczny. Ten szczególny typ klucza jest niezbędny do przeprowadzenia nie tylko napraw, ale również rutynowych czynności, takich jak, chociażby dokręcenie koła. Czym dokładnie jest klucz dynamometryczny? Gdzie należy go używać?

Czytaj więcej
Retrofity LED - oświetlenie wydajne, lecz nielegalne
wtorek, 25 Styczeń 2022Komentarze: 5

Ostatnie lata doprowadziły do znacznego rozwoju technologii oświetlenia. Dotyczy to niemal każdej gałęzi przemysłu, w tym również motoryzacji. W nowych modelach samochodów coraz częściej spotykamy wysoko wydajne lampy wyładowcze, zwane potocznie ksenonami. Niezwykle popularne stało się również oświetlenie LED. Obecnie jest ono regularnie stosowane w niemal wszystkich współczesnych samochodach. Nic więc dziwnego, że właściciele starszych aut również zapragnęli nowego, dużo wydajniejszego typu oświetlenia w swoich samochodach. To właśnie w odpowiedzi na to zapotrzebowanie powstały tak zwane retrofity LED. Czym są retrofity LED? Co daje ich użycie? Czy są legalne? O tym w dzisiejszym artykule!

Czytaj więcej

Ostatnie opinie o sklepie
Andrzej

Fajny przyjemny aromat w aucie

Ocena ogólna:
Zgodność przedmiotu z opisem:
Kontakt ze Sprzedającym:
Czas realizacji zamówienia:
Ceny:
Piątek, 21 Styczeń 2022

Zibi

Mogłem zrealizowac całe zamówienie potrzebnych towarów w jednym...

Ocena ogólna:
Zgodność przedmiotu z opisem:
Kontakt ze Sprzedającym:
Czas realizacji zamówienia:
Ceny:
Wtorek, 18 Styczeń 2022

DODAJ OPINIĘ Zobacz więcej >>

Certyfikaty Motochemia


Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Copyright © 2022 https://www.motochemia.pl