Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Staramy się aby ten czas nie był dłuższy niż 24h.
Masz problem ze znalezieniem swojego samochodu???
Zapytaj konsultanta: 512 802 277 lub napisz [email protected]
- Strona główna >
- Części Samochodowe >
- Tłumienie/Zawieszenie >
- Amortyzator
Amortyzatory układu zawieszenia
Wybierz markę dla Amortyzator
Co to jest amortyzator samochodowy?
Amortyzator w samochodzie jest jednym z głównych podzespołów układu zawieszenia. Wraz ze sprężynami zawieszenia odpowiada za resorowanie nadwozia podczas codziennego użytkowania samochodu. Amortyzatory samochodowe pełnią także funkcję bezpieczeństwa. Ich sprawne działanie pozwala zapewnić wszystkim kołom optymalną przyczepność do powierzchni drogi. Gwarantuje to skuteczne hamowanie oraz pełną sprawność układów ABS, ASR i ESP. To jednak nie wszystko. Właściwe funkcjonowanie amortyzatorów pozwala na zapobieżenie nadmiernemu przechylaniu się nadwozia podczas jazdy w zakrętach.
Zatem do podstawowych funkcji amortyzatora zaliczyć możemy:
- Resorowanie nadwozia na nierównościach;
- Zapewnienie odpowiedniej przyczepności kół;
- Kontrolowanie przechyłów nadwozia w zakrętach;
- Zapewnienie pełnej sprawności hamulcom i systemom wspomagania jazdy.
Rodzaje amortyzatorów samochodowych
Amortyzatory do auta to podzespoły, które na przestrzeni lat ulegały znacznym modernizacjom. Ich konstrukcja wielokrotnie dostosowywana była do różnego typu zawieszeń. Istota ich działania pozostawała jednak niezmienna. Choć bardzo często różnią się one pomiędzy sobą kształtem, mocowaniem i zastosowaniem, możemy rozróżnić ich trzy podstawowe typy. Wśród amortyzatorów dla branży motoryzacyjnej wyróżnimy:
- amortyzatory olejowe;
- amortyzatory gazowe;
- amortyzatory gazowo-olejowe.
Każdy z powyższych typów amortyzatorów ma swoje wady i zalety. Amortyzatory olejowe są obecnie coraz rzadziej stosowanie. Zapewniają one przede wszystkim bardzo wysoki komfort podróżowania. Niestety ze względu na niskie właściwości tłumiące, nie zapewniają odpowiedniej przyczepności podczas jazdy. Amortyzatory gazowe są w zasadzie tożsame z amortyzatorami gazowo-olejowymi. W swoim wnętrzu posiadają zarówno gaz, jak i olej, który pozwala na dużo skuteczniejsze tłumienie nierówności drogi. Takie połączenie pozwala zapewnić optymalną przyczepność kół podczas jazdy.
Objawy zużycia amortyzatorów
Amortyzatory to części samochodowe, które ulegają stopniowemu zużyciu podczas eksploatacji pojazdu. Jak rozpoznać, że amortyzator nadaje się do wymiany? Uszkodzenie tych elementów zawieszenia zazwyczaj niesie ze sobą charakterystyczne objawy. Należą do nich między innymi stuki z okolicy amortyzatorów. Zazwyczaj docierają one do wnętrza kabiny podczas pokonywania nierówności. Równie charakterystyczne jest bujanie nadwozia na nierównościach, czy wysoka wrażliwość pojazdu na boczne podmuchy wiatru. Do myślenia powinno dać również tzw. nurkowanie przodu w czasie hamowania. O długotrwałym uszkodzeniu amortyzatora świadczyć może również uszkodzenie innych części samochodu. Najczęściej dochodzi do przedwczesnego zużycia tulei wahacza, tulei belki, a także innych metalowo-gumowych elementów zawieszenia. Charakterystyczne jest także nierównomierne ścieranie się opon.
Jak sprawdzić stan amortyzatora?
Kiedy amortyzator nadaje się do wymiany? Jego stan można spróbować skontrolować samodzielnie. Jednym z symptomów uszkodzenia amortyzatora jest jego rozszczelnienie. Wtedy też na jego powierzchni widoczny jest wyciek oleju. Wtedy też zazwyczaj pogarszają się jego właściwości resorujące. Gdy „pobujamy” samochodem, a ten zacznie nadmiernie się kołysać, może to świadczyć o wyeksploatowaniu tego elementu. Potwierdzenie tej tezy możemy otrzymać u mechanika lub diagnosty. Ten ostatni wykona test amortyzatorów, który dokona pomiaru ich sprawności.
Czy amortyzatory wymienia się parami?
Amortyzatory samochodowe powinno się zawsze wymieniać parami. Co to oznacza? To znaczy, że w przypadku serwisu zawieszenia powinno się wymienić oba amortyzatory na jednej osi w tym samym czasie. Wymiana tylko jednego amortyzatora w znacznym stopniu zaburzy pracę zawieszenia. Wpłynie także na żywotność pozostałych podzespołów tego układu. Warto zaznaczyć, że ta sama zasada dotyczy także sprężyn zawieszenia. Wyjątkiem od tej reguły może być awaria jednego z amortyzatorów niedługo po ich wymianie.
Jakie amortyzatory samochodowe wybrać?
Podczas zakupu amortyzatorów do samochodu najlepiej kierować się ich jakością. Tę zapewnić mogą jedynie renomowani dostawcy części samochodowych. Ich podzespoły przed trafieniem na rynek poddane zostały różnorodnym testom. Pozytywny wynik tych testów pozwolił na otrzymanie wymaganych certyfikacji i homologacji. To właśnie one gwarantują wysoką jakość amortyzatorów. Dopuszczają one montaż i użytkowanie amortyzatorów danego producenta w pojazdach na terenie UE. Do najbardziej cenionych w branży motoryzacyjnej producentów amortyzatorów samochodowych zaliczymy marki:
- KYB;
- Monroe;
- TRW;
- Sachs;
- Delphi;
- Denckermann.
Gdzie kupić amortyzatory samochodowe?
Amortyzatory do samochodu zakupić można w większości sklepów z częściami samochodowymi. Dotyczy to także sklepów motochemia.pl. Nasza oferta obejmuje szereg najpopularniejszych elementów układu zawieszenia. Amortyzatory, Sprężyny i inne części tego układu zamówić można w jednym z naszych sklepów. Zakupów można dokonać stacjonarnie lub internetowo. W przypadku problemów z doborem odpowiednich amortyzatorów chętnie służymy pomocą.
Najpopularniejsze amortyzatory w sklepie motochemia.pl
Amortyzatory samochodowe obok sprężyn zawieszenia, należą do jednych z najpopularniejszych części układu resorowania. W naszej ofercie dostępne są amortyzatory jedynie renomowanych marek. Wśród nich znajdziemy podzespoły do niemal wszystkich współczesnych modeli samochodów. Największą popularnością cieszą się części marek o wieloletniej renomie. Wśród najczęściej wybieranych amortyzatorów wymienimy między innymi te oferowane przez markę KYB oraz TRW. Nieco rzadziej kupujący sięgają po amortyzatory Sachs oraz Monroe. Zdecydowanie najmniejszą popularnością wśród naszych klientów cieszą się zamienniki amortyzatorów marek Kamoka, czy Denckermann.
Amortyzatory - Podstawowe informacje
26/07/2018Za komfort w czasie podróży samochodem oprócz całego dodatkowego wyposażenia typu klimatyzacja czy...więcej
Używany Nissan Qashqai I. Przyczyny stuków w zawieszeniu.
13/01/2020Nissan Qashqai uznawany jest za samochód, który rozpoczął trwającą do dziś modę na samochody z nadwoziem...więcej
Używana Dacia Logan z drugiej ręki. Czy warto kupić?
14/01/2020Dacia Logan jest pierwszym samochodem stworzonym wspólnie przez rumuńską Dacie i francuskie Renault. Od samego...więcej
Do jednych z najczęściej wybieranych barw w nowych samochodach należą obecnie kolory srebrny, szary, czarny oraz biały. Jest to na tyle zauważalne zjawisko, że na naszych drogach rzeczywiście powoli zaczynają królować auta posiadające różne odcienie szarości. Nic więc dziwnego, że entuzjaści motoryzacji, którzy często utożsamiają się ze swoim samochodem, coraz częściej szukają sposobu na to, aby ich wymarzone cztery kółka wyróżniały się na drodze. Jednym ze sposobów, aby tego dokonać, jest Car Wrapping, czyli oklejenie samochodu folią. Czym dokładnie jest Car Wrapping? Na czym polega? Dla kogo jest przeznaczony? O tym w dzisiejszym wpisie.
Czytaj więcejZima to trudny okres zarówno dla kierowców, jak i ich samochodów. Śnieg, lód oraz niskie temperatury skutecznie utrudniają jazdę samochodem, a bardzo często uniemożliwiają nawet jej rozpoczęcie. To właśnie w takich sytuacjach niezastąpione okazują się zimowe akcesoria samochodowe. To dzięki nim możliwe jest nie tylko odśnieżenie karoserii samochodu przed jazdą, ale także otwarcie drzwi czy uruchomienie silnika. Jakie są najbardziej przydatne akcesoria samochodowe na zimę? Oto przegląd popularnych akcesoriów zimowych do samochodu.
Czytaj więcejKolejne zakupy i kolejne udane oraz szybko dostarczona przesyłka....
Szybko, ładnie zabezpieczone do wysyłki. Artykuły się zgadzały....
DODAJ OPINIĘ Zobacz więcej >>
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright © 2024 https://www.motochemia.pl