Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Staramy się aby ten czas nie był dłuższy niż 24h.
Masz problem ze znalezieniem swojego samochodu???
Zapytaj konsultanta: 512 802 277 lub napisz [email protected]
- Strona główna >
- Poradnik >
- Porady Motoryzacyjne >
- Co zrobić, gdy styki zaśniedzieją? Niezawodny preparat do styków
Co zrobić, gdy styki zaśniedzieją? Niezawodny preparat do styków
Instalacja elektryczna samochodu to wyjątkowo obszerna sieć połączeń, którą z powodzeniem porównać można do układu nerwowego człowieka. To dzięki niej możliwe jest dostarczenie napięcia do wielu urządzeń i podzespołów znajdujących się na pokładzie samochodu: od cewki zapłonowej po najmniejsze żarówki oświetlenia. Niestety wraz z użytkowaniem pojazdu, który narażony jest przecież każdego dnia na działanie różnych szkodliwych czynników zewnętrznych, drobnym uszkodzeniom, a nawet naturalnemu zużyciu, ulec mogą także poszczególne elementy tej instalacji. Jej stosunkowo słabym punktem są przede wszystkim styki elektryczne. Z czasem może dojść bowiem do ich korozji lub utlenienia, w wyniku której na ich powierzchni może pojawić się tzw. śniedź. Lekarstwem na tę dolegliwość jest między innymi specjalny preparat do styków elektrycznych. Dlaczego jednak styki śniedzieją? Jak je wyczyścić? Do czego dokładnie służy popularny contact spray? O tym wszystkim w dzisiejszym wpisie!
Spis treści:
Czym są styki elektryczne? Gdzie się znajdują?
Dlaczego styki w samochodzie przestają przewodzić prąd?
Czym wyczyścić zaśniedziałe styki w samochodzie?
Jak wyczyścić zaśniedziałe styki elektryczne przy pomocy Contact Cleanera?
Najpopularniejsze preparaty do czyszczenia styków elektrycznych
Czym są styki elektryczne? Gdzie się znajdują?
Styki elektryczne należą do jednych z elementów instalacji elektrycznej samochodu. Wykonane są one z dobrze przewodzących prąd metali lub ich stopów, a jednym z najczęściej wykorzystywanych do tego celu metali jest oczywiście miedź. Głównym zadaniem styków elektrycznych jest tworzenie trwałych połączeń w instalacji elektrycznej, które pozwalają na podłączenie do instalacji samochodowej różnego rodzaju podzespołów i urządzeń. Styki znajdziemy zatem we wnętrzu samochodu, we wnętrzu profili zamkniętych, w drzwiach, w bagażniku, a nawet pod maską czy pod podwoziem, czyli wszędzie tam, gdzie konieczne jest podłączenie urządzeń do instalacji elektrycznej pojazdu. Aby zapewnić im odpowiednią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, styki najczęściej umieszczone są w specjalnych plastikowych obudowach w postaci gniazd i wtyczek (czasem nawet z uszczelkami!), które w teorii powinny zapewniać skuteczną ochronę styków przed wodą i wilgocią.
Dlaczego styki w samochodzie przestają przewodzić prąd?
Niestety, jak pokazuje praktyka, choć przez pewien czas ochrona w postaci wtyczek wydaje się skuteczna, w rzeczywistości do większości z nich bardzo często dostaje się wilgoć, która z uwagi na niewielką cyrkulację powietrza bardzo długo się w nich utrzymuje. Dotyczy to w szczególności tych wtyczek, które narażone są na działanie czynników atmosferycznych lub znajdują się w miejscach trudno dostępnych. Długotrwały dostęp wody i wilgoci do wtyczek, a co za tym idzie również styków elektrycznych, powoduje powstanie na ich powierzchni szkodliwych nalotów. W skutek utlenienia metali lub ich stopów, na stykach zaczyna pojawiać się rdza lub śniedź, zwana potocznie patyną. Jak nietrudno zgadnąć, pojawienie się na powierzchni styków instalacji elektrycznej śniedzi lub rdzy przyczynia się do znacznego pogorszenia ich właściwości przewodzących. Powoduje to spadki napięcia w instalacji elektrycznej samochodu, powstawanie krótkich przerw w dostawie napięcia do elektrycznych części samochodowych, a nawet całkowite przerwanie obwodu. Powstała na stykach elektrycznych śniedź i rdza spowodować może także ich nadmierne nagrzewanie się, co w prosty sposób doprowadzić może do stopienia się plastikowych wtyczek, a nawet pożaru. Co sprzyja śniedzeniu styków? Przede wszystkim dostęp wilgoci do wtyczek ze stykami, który znacznie ułatwiony jest w przypadku:
- Złego zabezpieczenia wtyczek instalacji elektrycznej
- Uszkodzenia wtyczek instalacji samochodowej
- Korozji nadwozia
- Nieszczelności uszczelek szyb i drzwi
- Niepoprawnego działania układu ogrzewania i klimatyzacji
- Źle wykonanych napraw blacharskich
- Zbyt rzadkiego czyszczenia wnętrza auta
- Zbyt rzadkiej wymiany filtra kabinowego
Kluczowy wpływ na stan styków elektrycznych ma oczywiście stan samych wtyczek. Niestety we współczesnych pojazdach znajduje się ich tak wiele, że nie sposób regularnie kontrolować ich kondycji. Dlatego też warto przygotować się na ewentualną konieczność ich wyczyszczenia w celu przywrócenia stykom elektrycznym pierwotnych właściwości.
Zaśniedziałe styki mogą przyczynić się do znacznych problemów w funkcjonowaniu pojazdu – fot. Motochemia.pl
Czym wyczyścić zaśniedziałe styki w samochodzie?
Czyszczenie styków elektrycznych to jeden ze sposobów na przywrócenie im pierwotnych właściwości przewodzących. Do tego celu wykorzystywane są najczęściej specjalne preparaty czyszczące, które pozwalają z powodzeniem usunąć z ich powierzchni wszelkie zabrudzenia, a nawet znajdującą się na nich śniedź oraz rdzę. Wybór odpowiedniego narzędzia lub preparatu do czyszczenia styków elektrycznych zależeć będzie oczywiście od rodzaju i stopnia ich zanieczyszczenia. Wśród środków i preparatów do styków, które pozwalają na przywrócenie im odpowiednich właściwości przewodzących wyróżnić można między innymi:
- Sprężone powietrze w sprayu (np. Tecmaxx Sprężone Powietrze 400 ml) - pozwala usunąć ze styków i wnętrza wtyczki luźne zanieczyszczenia.
- Alkohol izopropylowy IPA (np. K2 IPA 99 Cleaner 400 ml) - pomaga usunąć zanieczyszczenia oleiste i chemiczne zarówno ze styków, jak i samych wtyczek.
- Papier ścierny (np. Indasa Rhynowet Sheet Red Line P2000) - najczęściej drobnoziarnisty, pozwala przetrzeć styki i usunąć z nich zanieczyszczenia w sposób mechaniczny. Po jego użyciu we wnętrzu wtyczki powstać mogą pojawić się zanieczyszczenia stałe, które usunąć można przy pomocy sprężonego powietrza lub IPY.
- Contact Cleaner (np. WD-40 Specialist Contact Cleaner 250 ml) - profesjonalny preparat do czyszczenia styków elektrycznych, który w sposób chemiczny pozwala wyczyścić, zabezpieczyć i przywrócić właściwości przewodzące styków w instalacji elektrycznej samochodu. Wypiera on również wilgoć, a dzięki doskonałym właściwościom penetrującym, dociera do nawet najbardziej niedostępnych styków elektrycznych.
Zdecydowanie najczęściej wybieranym środkiem do czyszczenia styków elektrycznych jest Contact Cleaner, nazywany również Kontakt Sprayem lub po prostu środkiem do styków elektrycznych. Jest to niezwykle uniwersalny i wszechstronny preparat, który w prosty, szybki i przystępny sposób pozwala usunąć śniedź, przywrócić właściwe połączenie elektryczne, a także zabezpieczyć styki przed dalszymi skutkami utleniania.
Jak wyczyścić zaśniedziałe styki elektryczne przy pomocy Contact Cleanera?
Wiemy już czym wyczyścić zaśniedziałe styki, warto zatem rozważyć jak to zrobić. Ponieważ najczęściej wykorzystywanym do tego celu preparatem jest preparat do czyszczenia styków w sprayu, czyli tzw. Contact Cleaner, postaramy się opisać ten proces na jego przykładzie. Aby dokładnie wyczyścić styki, należy przygotować jeden z dostępnych w naszym sklepie kontakt sprayów (np. K2 Kontakt Spray 400 ml), suchą ściereczkę, a także drobnoziarnisty papier ścierny (np. Indasa Rhynowet Sheet Red Line P1500). Czyszczenie zaśniedziałych styków rozpoczynamy od:
- Odłączenia zasilania instalacji elektrycznej.
- Rozłączenia niedziałających styków elektrycznych i sprawdzenia przy pomocy miernika czy nie są one nadal pod napięciem.
- Weryfikacji obecnego stanu styków, zarówno męskiej, jak i żeńskiej końcówki wtyczki.
Jeśli oględziny nie wykażą konieczności wymiany styków i wtyczek, można przystąpić do ich czyszczenia w celu przywrócenia prawidłowego przewodnictwa. Aby tego dokonać należy:
- Dokładnie przetrzeć styki wtyczki męskiej i żeńskiej na sucho przy pomocy czystej szmatki.
- Usunąć powstały na stykach nalot w postaci śniedzi lub rdzy przy pomocy papieru ściernego.
- Spryskać wnętrze wtyczki dedykowanym preparatem do czyszczenia styków.
- Środek do czyszczenia styków pozwoli na ich dokładne wyczyszczenie, a także zabezpieczenie przed ponownym utlenieniem.
- Usunąć nadmiar preparaty i pozostałości rozpuszczonych zabrudzeń przy pomocy czystej ściereczki.
Po zakończonym czyszczeniu pozostaje ponownie złączyć ze sobą styki elektryczne poprzez wsunięcie męskiego złącza do końcówki żeńskiej, a następnie podłączyć zasilanie w celu sprawdzenia poprawnego działania czyszczonego elementu instalacji elektrycznej. Właściwie przeprowadzone czyszczenie styków powinno przywrócić płynność połączenia elektrycznego i na długi czas wyeliminować problem zaśniedziałych styków elektrycznych.
Na rynku istnieje wiele rozmaitych preparatów do czyszczenia styków – fot. Motochemia.pl
Najpopularniejsze preparaty do czyszczenia styków elektrycznych
Jak widać czyszczenie wtyczek i złącz elektrycznych w samochodzie, przy pomocy odpowiedniego preparatu do styków nie jest wcale takie trudne. Oczywiście trudność wykonania tej operacji zależeć będzie przede wszystkim od rodzaju czyszczonego złącza, stopnia zaśniedzenia styków, a także odpowiedniego dostępu zarówno do wtyczki, jak i samych styków. Warto również mieć na uwadze wybór dobrego spraya do styków elektrycznych w postaci popularnego Contact Cleanera. Oferta naszego sklepu zawiera kilka rodzajów preparat do styków, a do najpopularniejszych wśród nich należą między innymi:
- WD-40 Specialist Contact Cleaner 250 ml
- MA Professional Contact Cleaner 250 ml
- K2 Kontakt Spray 400 ml
- Chema Elektrosol S-PM 150 ml
- Boll Kontakt Spray 400 ml
Wszystkie powyższe preparaty cechuje podobna skuteczność, a także niemal identyczny sposób użycia. Mimo to, przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu typu Kontact Spray, zalecamy w pierwszej kolejności dokładne zapoznać się z instrukcją ich użycia.
A jak wy radzicie sobie z zardzewiałymi lub zaśniedziałymi stykami? A może znacie jakieś domowe sposoby na zaśniedziałe styki, o których nie napisaliśmy? Piszcie w komentarzach!
Ostatnie opinie o tym artykule
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright © 2024 https://www.motochemia.pl