Infolinia czynna:
pon-pt: 8.00 - 18.00 sob: 9.00 - 14.00
Jesteś tutaj:  
 1. Strona główna  > 
 2. Chemia  > 
 3. Płyny hamulcowe

< Powrót do: Chemia
Kategorie  


Producenci  
Zobacz wszystkie

Filtry  
Klasa
DOT 3
DOT 4
DOT 5.1
Pojemność
1 L
5 L
500 ml
Przeznaczenie
ABS
ASR
ESP
SBC
Norma
ISO 4925
Klasa 4
Klasa 6
SAE J1703
SAE J1704
US FMVSS 116
Temp. wrzenia suchego
Min. 210 st. C
Min. 230 st. C
Min. 240 st. C
Min. 260 st. C
Min. 265 st. C
Min. 270 st. C
Min. 280 st. C
Temp. wrzenia mokrego
Min. 140 st. C
Min. 155 st. C
Min. 160 st. C
Min. 165 st. C
Min. 175 st. C
Min. 180 st. C
Min. 198 st. C
Zobacz wszystkie
Ceny  

od:
do:

Płyny hamulcowe do hydraulicznego układu hamulcowego Dot3, Dot4, Dot5.1

Dla każdego kierowcy regularne serwisowanie i wymiana części zamiennych w ich samochodzie jest rzeczą oczywistą. Wymiana oleju silnikowego, filtrów, klocków hamulcowych i tarcz hamulcowych, to procedury, które powtarzają się cyklicznie. Często jednak zdarza się, że niektóre bardzo ważne podzespoły i płyny eksploatacyjne są przez użytkowników samochodów notorycznie pomijane. Jednym z takich elementów samochodu jest płyn układu hamulcowego. Płyn hamulcowy należy do jednych z najważniejszych płynów eksploatacyjnych. Znajdziemy go w samochodzie osobowym, ciężarowym, motocyklu, quadzie, a nawet rowerze. To właśnie on napędza działanie hydraulicznego układu hamowania. Wiedzą o tym producenci chemii motoryzacyjnej tacy jak ATE, TRW, Textar, i K2, którzy oferują wysokiej jakości płyny hamulcowe.

Szukasz najlepszego płynu do układu hamulcowego? Nie wiesz jaki płyn hamulcowy wybrać do swojego samochodu? Koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą:


Filtruj
Sortowanie: Popularność - malejąco
Sortuj według:

Dot4 Plyn do ukladu hamulcowego K2

Producent: K2

Dostajesz punktów: 2

Dostawa od: 13.50zł

7.95zł

Plyn hamulcowy do samochodu R3

Producent: K2

Dostajesz punktów: 2

Dostawa od: 13.50zł

7.95zł

Plyn hamulcowy Ate Dot4 SL 1L

Producent: Ate

 

Dostawa od: 13.50zł

23.51zł

Plyn do ukladu hamulcowego TRW Dot4 1L

Producent: TRW

 

Dostawa od: 13.50zł

18.70zł

Plyn Trw Dot4 5L

Producent: TRW

 

Dostawa od: 13.50zł

73.90zł


(13 znalezionych)


Płyny hamulcowe Dot3, Dot4, Dot5.1 - opis kategorii

Co to jest płyn hamulcowy?

Płyn hamulcowy (ang. brake fluid) jest płynem hydraulicznym układu hamulcowego. Przenosi on ciśnienia hydrauliczne wytworzone w tym układzie. Oznacza to, że przenosi on nacisk pedału hamulca bezpośrednio na klocki hamulcowe lub szczęki hamulcowe. W ten sposób są one dociskane do powierzchni tarczy hamulcowej lub bębna hamulcowego.

 

Podstawowe zadanie samochodowego płynu hamulcowego.

Do czego służy płyn hamulcowy? Najprościej mówiąc, służy do wprawienia układu hamulcowego w ruch. Gdyby nie on, układ hydrauliczny nie mógłby się poruszać. Niemożliwe by było zatem zatrzymanie pojazdu przy użyciu pedału hamulca. Warto zaznaczyć, że hamulec postojowy/awaryjny/ręczny działa niezależnie od układu hydraulicznego. Sterowany jest on przy pomocy specjalnych linek hamulcowych.

 

Rodzaje samochodowych płynów hamulcowych

Na rynku dostępnych jest kilka typów samochodowego płynu hamulcowego. Różnią się one pomiędzy sobą pod względem norm, które spełniają oraz właściwości. Do podstawowych różnić pomiędzy płynami zaliczymy:

 

 • Temperaturę wrzenia.

 • Lepkość.

 • Ściśliwość.

 • Skład chemiczny.

Na podstawie powyższych parametrów płyny dla układu hamulcowego dzielone są na kilka głównych grup. Na rynku dostępny jest:

 

 • Płyn hamulcowy DOT 3 - przez niektórych producentów nazywany płynem hamulcowy R3 (np. K2 R3 DOT3 500ml Płyn Hamulcowy)

 • Płyn hamulcowy DOT 4 – obecnie najpopularniejszy i stosowany powszechnie (np. ATE DOT4 SL6 1L Płyn Hamulcowy)

 • Płyn hamulcowy DOT 5 – stworzony na bazie silikonów. Nie mieszalny z żadnymi innymi płynami.

 • Płyn hamulcowy DOT 5.1 – stworzony na potrzeby najnowszych wymagań producentów samochodów.

 

Jaki płyn hamulcowy wybrać do układu hamulcowego?

Płyny hamulcowe należą do płynów eksploatacyjnych, które mają istotne znaczenie dla bezpieczeństwa pasażerów pojazdu. Z tego powodu jego wybór może być istotniejszy, niż początkowo się to wydaje. Niemal wszyscy producenci samochodów zalecają do swoich aut płyny hamulcowe DOT. Oznacza to, że nasz wybór sprowadza się przede wszystkim do wyboru pomiędzy płynami DOT 3, DOT 4 (np. TRW Brake fluid DOT-4 500 ml) i DOT 5.1. Informację na temat odpowiedniego płynu do układu hamulcowego najlepiej poszukać w książce serwisowej pojazdu. Tam określone są wszystkie parametry, które płyn hamulcowy powinien spełniać dla danego samochodu. Jeśli nie mamy książki serwisowej, możemy wspomóc się jednym z katalogów online dostępnych na stronach producentów chemii motoryzacyjnej. Warto również rzucić okiem na zbiornik na płyn hamulcowy w naszym aucie. Czasem na jego zakrętce nadrukowany jest typ płynu, który powinien zostać dolany.

 

Czy można mieszać różne płyny hamulcowe?

Gdy zauważymy ubytek płynu hydraulicznego układu hamulcowego w zbiorniku lub na desce rozdzielczej zapali się kontrolka płynu hamulcowego, zazwyczaj dopada nas zakłopotanie. Nie ma żadnego problemu, jeśli mamy starą butelkę płynu. Problem zaczyna się wtedy, gdy jej nie posiadamy i nie pamiętamy jaki płyn hamulcowy został zalany. Wtedy zastanawiamy się, czy wszystkie płyny hamulcowe są mieszalne? Z uwagi na podobną formulacje płynów hamulcowych DOT 3, DOT4 i DOT 5.1, możliwe jest ich swobodne mieszanie. Oznacza to, że wszystkie płyny układu hamulcowego są ze sobą kompatybilne. Nie zaleca się jedynie dolewania płynów niższej klasy do klasy wyższej (np. DOT 3 do DOT 5.1). Całkowicie zabronione jest również mieszanie z płynów hamulcowych DOT 5.

 

Wymiana płynu hamulcowego

Jak często wymieniać płyn hamulcowy? To pytanie, na które większość kierowców nie potrafi odpowiedzieć. Płyn hydrauliczny układu hamulcowego, tak jak olej silnikowy, należy do grupy płynów eksploatacyjnych. Oznacza to, że wraz z użytkowaniem pojazdu, ulega on stopniowej degradacji. To właśnie z tego powodu należy przestrzegać pewnych interwałów serwisowych. Bezpośrednio przekładają się one na bezpieczeństwo podróżowania oraz komfort prowadzenia auta. Najbardziej wiarygodnym źródłem informacji są oczywiście zalecenia producenta pojazdu. Znajdują się one w instrukcji pojazdu lub książce serwisowej. Ogólnie przyjmuje się, że wymiana płynu hamulcowego powinna mieć miejsce po przejechaniu 40-50 tysięcy kilometrów lub co 2 lata. Dlaczego należy wymieniać płyn hamulcowy? Wynika to z jego właściwości higroskopijnych. Pochłania on wodę, która powoduje zmianę parametrów płynu, w tym temperatury wrzenia.

 

Najpopularniejsze płyny hamulcowe w sklepie motochemia.pl

Sklep motochemia.pl oferuje płyny hamulcowe znanych producentów części zamiennych takich jak ATE, Textar i TRW oraz preparaty producentów chemii dla motoryzacji. Do tej drugiej grupy należą płyny marek K2 oraz Moje Auto. Popularność danego produktu wśród naszych klientów zależna jest od tego, czy kupują oni płyn na wymianę, czy na tzw. dolewkę. W celu uzupełnienia płynu w zbiorniczku nasi klienci najczęściej wybierają K2 DOT-4 Płyn hamulcowy 500 ml oraz TRW Brake Fluid DOT4 500 ml. W celu wymiany płynu nasi klienci najczęściej wybierają ATE Płyn hamulcowy DOT4 SL1LATE Płyn hamulcowy DOT4 SL-6 1L oraz TRW Brake Fluid DOT4 1L.

 

Dlaczego my? Sprawdź opinie naszych klientów!

Wszystkie oferowane przez nas produkty pochodzą z legalnego źródła, wprost od dystrybutorów na terenie Polski. Jest to gwarancja, że zakupione w naszym sklepie płyny hamulcowe cenionych na całym świecie producentów takich jak ATE, TRW czy Textar, będą spełniały najwyższe wymagania. Potwierdzają to opinie naszych klientów, którzy bardzo chętnie umieszczają swoją opinię pod każdym zamówionym u nas produktem. Oto kilka z nich:

 

Bardzo dobry plyn, w takiej cenie?? Super!! - opinia klienta Jeeck po zakupie płynu K2 Dot4 500ml Płyn hamulcowy samochodowy Dot 4

 

Od lat stosuje płyn z tej firmy. sprawdzony, godny polecenia - wpis użytkownika lukas na temat produktu ATE DOT4 SL6 1L Płyn Hamulcowy Samochodowy DOT 4 do Układów ABS ASR ESP

 

Dobra cena co do jakości. sprawna wysyłka, dobry kontakt. polecam ten sklep - zdanie klienta mamut po zakupieniu TRW DOT4 500ml Płyn Hamulcowy Samochodowy DOT 4

Polecane artykuły
Brak artykulów.
Inni producenci

       
Porady i testy motoryzacyjne
Zobacz więcej
Retrofity LED - oświetlenie wydajne, lecz nielegalne
poniedziałek, 17 Styczeń 2022Komentarze: 2

Ostatnie lata doprowadziły do znacznego rozwoju technologii oświetlenia. Dotyczy to niemal każdej gałęzi przemysłu, w tym również motoryzacji. W nowych modelach samochodów coraz częściej spotykamy wysoko wydajne lampy wyładowcze, zwane potocznie ksenonami. Niezwykle popularne stało się również oświetlenie LED. Obecnie jest ono regularnie stosowane w niemal wszystkich współczesnych samochodach. Nic więc dziwnego, że właściciele starszych aut również zapragnęli nowego, dużo wydajniejszego typu oświetlenia w swoich samochodach. To właśnie w odpowiedzi na to zapotrzebowanie powstały tak zwane retrofity LED. Czym są retrofity LED? Co daje ich użycie? Czy są legalne? O tym w dzisiejszym artykule!

Czytaj więcej
Ceramizery i moto doktory, czyli dodatki do oleju silnikowego
piątek, 14 Styczeń 2022Komentarze: 3

Coraz surowsze normy emisji spalin, downsizing silników, a także natężony ruch na drogach miast, stawiają przed silnikiem samochodu coraz trudniejsze zadania. Oleje silnikowe już dawno przestały być jedynie środkiem smarnym, stając się wielozadaniowym środkiem chroniącym jednostkę napędową. Niestety, w skrajnych warunkach użytkowania, nawet najlepszy olej nie radzi sobie z powierzonymi mu zadaniami. To właśnie w tym celu powstały dodatki do oleju silnikowego. Czym są? Do czego służą? Jakie są ich zadania? O tym w dzisiejszym artykule.

Czytaj więcej

Ostatnie opinie o sklepie
Ewelina A.

Szybki czas realizacji, dywaniki spełniły oczekiwania.

Ocena ogólna:
Zgodność przedmiotu z opisem:
Kontakt ze Sprzedającym:
Czas realizacji zamówienia:
Ceny:
Wtorek, 04 Styczeń 2022

Marcin Renault Megane 3 1.6 110km

Wszystko na tak. Jestem zadowolony a samochód tym bardziej.

Ocena ogólna:
Zgodność przedmiotu z opisem:
Kontakt ze Sprzedającym:
Czas realizacji zamówienia:
Ceny:
Poniedziałek, 03 Styczeń 2022

DODAJ OPINIĘ Zobacz więcej >>

Certyfikaty Motochemia


Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Copyright © 2022 https://www.motochemia.pl