Infolinia czynna:
pon-pt: 8.00 - 18.00 sob: 9.00 - 14.00
Jesteś tutaj:  
 1. Strona główna  > 
 2. Poradnik  > 
 3. Porady Motoryzacyjne  > 
 4. Ceramizery i moto doktory, czyli dodatki do oleju silnikowego
< Powrót do: Porady Motoryzacyjne

Ceramizery i moto doktory, czyli dodatki do oleju silnikowego

Data aktualizacji: piątek, 14 Styczeń 2022
Ilość komentarzy: 3
Ceramizery i moto doktory, czyli dodatki do oleju silnikowego

Coraz surowsze normy emisji spalin, downsizing silników, a także natężony ruch na drogach miast, stawiają przed silnikiem samochodu coraz trudniejsze zadania. Oleje silnikowe już dawno przestały być jedynie środkiem smarnym, stając się wielozadaniowym środkiem chroniącym jednostkę napędową. Niestety, w skrajnych warunkach użytkowania, nawet najlepszy olej nie radzi sobie z powierzonymi mu zadaniami. To właśnie w tym celu powstały dodatki do oleju silnikowego. Czym są? Do czego służą? Jakie są ich zadania? O tym w dzisiejszym artykule.Spis treści:

Czemu olej silnikowy to czasem za mało?

Co to są dodatki do oleju silnikowego?

Ceramizery, motodoktory, uszlachetniacze – rodzaje dodatków do oleju

Czy dodatki do oleju są bezpieczne dla silnika?

Czy warto stosować dodatki dla silnika?

 

Czemu olej silnikowy to czasem za mało?

Współczesny olej silnikowy to już nie tylko środek smarny. Oczywiście jego podstawowym zadaniem nadal jest zapewnienie odpowiedniego smarowania i chłodzenia wszystkim elementom jednostki napędowej, to już jednak nie wystarczy. Dzięki coraz nowocześniejszym dodatkom zawartym w oleju silnikowym spełnia on coraz więcej różnorodnych zadań. To właśnie dzięki nim możliwe jest zapewnienie czystości silnika, jego szczelności, obniżenie zużycia paliwa, emisji szkodliwych spalin, a także wydłużenie żywotności jednostki napędowej. Zastosowane w olejach silnikowych modyfikatory gwarantują również wysokie właściwości ochronne, antykorozyjne, trwały film olejowy, a także stabilizację lepkości oleju w możliwie jak najszerszym zakresie temperatur. To nadal nie wszystkie wyzwania stawiane przed współczesnym olejem silnikowym, a już samo pogodzenie jedynie tych wymienionych jest nie lada wyzwaniem. Szczególnie gdy doliczymy do tego wydłużone okresy pomiędzy wymianami oleju. Z tego powodu coraz częściej producenci olejów i chemii motoryzacyjnej oferują różnego typu dodatki uszlachetniające. Ich użycie w celu poprawienia właściwości oleju silnikowego coraz częściej zalecają również specjaliści. Czym dokładnie są zatem dodatki do oleju silnikowego?

 

Co to są dodatki do oleju silnikowego?

Dodatek do oleju silnikowego jest zwykle substancją, która ma nadać olejowi silnikowemu konkretnych właściwości. Dodatki te mają zastosowanie przede wszystkim wtedy, gdy pewne cechy oleju silnikowego są niewystarczające dla wymagań przed nim stawianych. Mogą one na przykład pomóc w dostosowaniu oleju do bardziej wymagających jednostek napędowych. Mowa tu zarówno o wysilonych jednostkach sportowych lub silnikach wiekowych i nieco wyeksploatowanych. Dolane do oleju silnikowego dodatki, najczęściej powodują:

 

 • Poprawienie smarowania silnika, nawet w niskich temperaturach;
 • Zabezpieczenie wewnętrznych elementów silnika przed zużyciem;
 • Zabezpieczenie silnika przed korozją;
 • Poprawienie szczelności silnika;
 • Zachowanie czystości wewnątrz silnika;
 • Ograniczenie zużycia oleju;
 • Ograniczenie emisji spalin.

 

Oczywiście jeden dodatek, nie spełni wszystkich powyższych właściwości samodzielnie, dlatego też na rynku znajdziemy kilka różnych typów dodatków do oleju silnikowego.

 

Ceramizery, motodoktory, uszlachetniacze – rodzaje dodatków do oleju

Dodatki do olejów to substancje, które od lat sukcesywnie stosowane są w branży motoryzacyjnej. Produkty te, cechują zazwyczaj unikalne właściwości, które wspomagają działanie oleju silnikowego. Ponieważ jeden środek nie jest w stanie spełnić wszystkich wymagań stawianych przed olejem silnikowym, na rynku znajdziemy różne typy dodatków do jednostek spalinowych. Wśród nich najczęściej spotykanymi są:

 

 • Ceramizery do silnika (np. Ceramizer CS do Regeneracji Silników 4 g). Ceramizery to ogólna nazwa dodatków do oleju, które mają za zadanie zregenerować metalowe powierzchnie we wnętrzu jednostki napędowej. Dotyczy to w szczególności elementów silnika, które narażone są na ciągłe tarcie. Jest to możliwe dzięki wypełnianiu ubytków w metalowej powierzchni przez cząsteczki ceramizera. Proces ten nazywany jest ceramizacją i polega na utworzeniu na powierzchni metalu ceramicznej warstwy ochronnej. Pozwala ona w znacznym stopniu zredukować współczynnik tarcia metal o metal oraz przywrócić jednostce napędowej pierwotne właściwości. Do niewątpliwych zalet ceramizera, nazywanego również ceramizatorem, należy zmniejszenie zużycia oleju i paliwa, poprawienie kultury pracy silnika, łatwiejszy rozruch jednostki, ograniczenie tarcia we wnętrzu silnika oraz wydłużenie jego żywotności. Ceramizer ogranicza również emisję spalin, co sprzyja ochronie środowiska naturalnego. Wadą ceramizera jest dość specyficzny sposób jego aplikacji, dlatego warto dokładnie zapoznać się z instrukcją danego produktu przed jego użyciem.

 

 • Uszczelniacze do silnika (moto doktory); (np. K2 Moto Doktor 444 ml). Motodoktor to według różnych źródeł uszczelniacz silnika lub zagęszczacz oleju. Jest to tak zwana ostatnia deska ratunku przed remontem silnika, która czasowo poprawia właściwości silnika spalinowego. Dzięki specjalnym wiązaniom polimerowym moto doktor w znacznym stopniu ogranicza skutki zużycia jednostki napędowej. Tym samym skutecznie uszczelnia wszelkie wycieki, przywraca elastyczność uszczelkom, uszczelnia pierścienie tłokowe oraz poprawia kompresję silnika. Środek ten redukuje również tarcie we wnętrzu silnika, a także ogranicza ilość osadów we wnętrzu jednostki. Niewątpliwą zaletą motodoktora jest zatem możliwość stosunkowo szybkiego i taniego podratowania silnika, a także odroczenia w czasie kosztownego remontu. Jego aplikacja nie należy do skomplikowanych i można wykonać ją w każdej chwili. Największym minusem tego preparatu, jest jego nadużywanie przez nieuczciwych handlarzy oraz stosunkowo krótki czas działania.

 

 • Uszlachetniacze do oleju silnikowego (np. Liqui Moly 8342 Oil Additiv MoS2 300 ml). Uszlachetniacze do oleju silnikowego to stosunkowo szeroka grupa produktów, do której zaliczyć możemy nawet ceramizery. To specjalne preparaty, których zadaniem jest poprawienie właściwości oleju silnikowego. Produkty tego typu najczęściej przywracają równą pracę jednostki napędowej, obniżają zużycie oleju i paliwa, oraz wytwarzają wysokiej klasy film olejowy, chroniąc tym samym elementy silnika przed zużyciem. Zastosowanie tego typu preparatów, sprzyjać może również poprawnej pracy systemów katalitycznych i turbosprężarki. Do niewątpliwych zalet tego typu produktu jest prostota ich aplikacji, możliwa do wykonania niemal w każdej chwili. Warto wspomnieć, że popularnym składnikiem uszlachetniaczy jest m.in. dwusiarczek molibdenu (MoS2).

 

 • Płukanki do silnika (np. Liqui Moly 2640 Engine Flush 300 ml) Płukanka do silnika to produkt, który stosujemy jedynie przed wymianą oleju silnikowego na nowy. Jest to środek, który ma za zadanie rozpuścić wszelkie nagromadzone zanieczyszczenia wynikające z eksploatacji silnika. Mowa tu o osadach i nagarach, które powstały w wyniku pracy silnika czy spalania mieszanki paliwowo powietrznej. Płukanka poprzez wyczyszczenie wnętrza silnika bardzo często jest w stanie poprawić jego kompresję oraz pracę samej jednostki.

  


Dodatki do paliw - moda czy konieczność??

W sprzedaży znaleźć można wiele różnorodnych dodatków do oleju silnikowego – fot. motochemia.pl

 

Czy dodatki do oleju są bezpieczne dla silnika?

Prawidłowo użyty dodatek do oleju silnikowego nie powinien przynieść żadnych negatywnych skutków. Niestety silnik samochodowy jest na tyle skomplikowaną konstrukcją, że zawsze istnieje ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń po aplikacji danego środka. W naszej opinii najbardziej ryzykowne jest użycie uszczelniaczy i moto doktorów. Zbytnie zagęszczenie oleju może doprowadzić do zamknięcia kanałów olejowych lub nadmiernego przeciążenia pompy oleju, co w konsekwencji doprowadzi do trwałego uszkodzenia jednostki. Dlatego też produkt ten należy używać z rozwagą i dawkować dokładnie według zaleceń producenta. Obarczona pewnym ryzykiem użycia jest również płukanka do silnika. Produkt ten podczas procesu czyszczenia może usunąć stare nagary i osady, które z kolei "uszczelniały" zmęczony życiem silnik. Może to ostatecznie doprowadzić do powstania wycieków z silnika. Jedynym ryzykiem ze strony ceramizerów jest natomiast możliwość ich nieprawidłowej aplikacji. W większości przypadków spowoduje to po prostu nieosiągnięcie optymalnych właściwości preparatu we wnętrzu jednostki. Najbezpieczniejsze w tej kwestii wydają się zatem klasyczne uszlachetniacze do oleju, które w teorii nie niosą żadnego zagrożenia ze strony ich użytkowania i aplikacji.

 

Czy warto stosować dodatki do oleju silnikowego?

Oczywiście na to pytanie każdy użytkownik samochodu musi odpowiedzieć sobie sam. Naszym zdaniem nie ma absolutnie żadnych przeciwwskazań, aby stosować jakiekolwiek dodatki do oleju silnikowego. Co więcej, użycie uszlachetniaczy, ceramizerów, płukanki czy moto doktorów może przynieść zadowalające skutki. Oczywiście środki te należy stosować z umiarem oraz zawsze ściśle według zaleceń producenta. Aplikacja i dawkowanie powinno przebiegać dokładnie w taki sposób, jak jest to opisane w instrukcji. Niestety samochód jest dość skomplikowanym urządzeniem. Dotyczy to w szczególności pojazdów współczesnych, wyposażonych w nowoczesne silniki spalinowe. Dlatego też, pomimo że są to jedynie skrajne przypadki, zawsze musimy się liczyć z tym, że aplikacja danego środka może nie wyjść naszemu autu na dobre.

 

A co wy myślicie o dodatkach do oleju silnikowego? Czy stosujecie jakieś ceramizery lub inne dodatki uszlachetniające? Dajcie nam znać w komentarzach! Podzielcie się swoimi opiniami!Autor: Marcin

Wieloletni członek zespołu Motochemii dysponujący sporą wiedzą na temat oferowanych przez nas kosmetyków.Większość z nich udało mu się już przetestować . Raczej praktyk niż teoretyk, który woli dokładnie zgłębić pewne zagadnienia zanim zacznie wypowiadać się na ich temat. Prywatnie fan motoryzacji czasów PRL i niepoprawny sympatyk Fiata.


Ostatnie opinie o tym artykule


Dodaj opinię

Kulfon
Też mam Mos2 co wymianę. Chwalę sobie i polecam innym.
Ocena artykułu:
piątek, 14 styczeń 2022
Pawka
Wlewam Mos2 z Liqui Moly co wymianę oleju. W moim odczuciu silnik pracuje bardzo dobrze, dodatkowa ochrona zauważalna. Nic się nie poci, nie grzeje, nie ma błędów.
Ocena artykułu:
wtorek, 11 styczeń 2022
Darek
Osobiscie nie stosuję żadnych ceramizerów, jedynie płukanka silnika co 10k kilometrów i wymiana wraz z filtrami. Silnik działa wzorowo.
Ocena artykułu:
poniedziałek, 10 styczeń 2022

HOT - Promocje
Zobacz wszystkie promocje
Promocja
Dr. Marcus Ecolo Coffee 4.5ml Odświeżacz Powietrza Zawieszka Kawa

Dr. Marcus

Dostajesz punktów: 4

Dostawa od: 13.50zł

5.81zł5.46zł


Promocja
Work Stuff King Drying Towel Ręcznik do Osuszania 90x73cm

Work Stuff

Dostajesz punktów: 50

Dostawa od: 13.50zł

99.80zł74.86zł


Promocja
Castrol Edge Titanium 0W30 A5/B5 4L Olej Silnikowy Syntetyczny

Castrol

Dostajesz punktów: 32

Dostawa od: 13.50zł

160.20zł154.71zł


Promocja
Shiny Garage Base Car Shampoo 5L Wiśniowy Szampon Samochodowy

Shiny Garage

Dostajesz punktów: 55

Dostawa od: 13.50zł

69.00zł58.66zł


Promocja
Dr. Marcus Senso Luxury Oriental Flower 10ml Zapach do Auta

Dr. Marcus

Dostajesz punktów: 7

Dostawa od: 13.50zł

10.00zł6.95zł


Promocja
Liqui Moly Top Tec 4100 5W40 1L Olej Silnikowy Syntetyczny

Liqui Moly

Dostajesz punktów: 21

Dostawa od: 13.50zł

52.50zł49.88zł
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Copyright © 2022 https://www.motochemia.pl