Infolinia czynna:
Pon-pt: 8:00 - 18:00 Sob: 9:00 - 14:00
Mój koszyk
Pusty
wybierz pojazd
szukaj także w numerach OEM
wybierz pojazd

Jesteś tutaj:  
  1. Strona główna  > 
  2. Poradnik  > 
  3. Informacje Motoryzacyjne  > 
  4. Buspasy - 6 podstawowych informacji.

Buspasy - 6 podstawowych informacji.

Data aktualizacji: poniedziałek, 04 styczeń 2021

Choć buspasy od lat stanowią stały element miejskiego krajobrazu, kierowcy w dalszym ciągu nie mogą pogodzić się z ich istnieniem. Specjalny pas drogowy wyłączony z normalnego ruchu i ułatwiający poruszanie się transportowi publicznemu jest solą w oku dla zmotoryzowanych na całym świecie, a za czołowego ich przedstawiciela możemy wymienić Jeremy'ego Clarksona. Ten wielokrotnie wyrażał swoje negatywne opinie na temat pasa przeznaczonego wyłącznie dla autobusów na łamach telewizyjnego show: Top Gear. Czy jednak buspasem mogą poruszać się tylko autobusy?Spis treści:

Co to jest buspas?
Historia buspasów.
Kto może korzystać z buspasów?
Są wyjątki - inne pojazdy na buspasach.
Bezprawne korzystanie z buspasa – jaki mandat?
Czy rower może poruszać się po buspasie?

  

Co to jest buspas? 

Jak powszechnie wiadomo buspas to specjalnie wydzielony pas ruchu przeznaczony dla publicznego transportu zbiorowego. Jego głównym zadaniem jest usprawnienie i upłynnienie jego ruchu w miastach, szczególnie w miejscach, które w godzinach szczytu stają się źródłem zatoru. Pasy te oznaczane są znakami poziomymi (P-22) oraz pionowymi (D-12) i w domyśle obowiązują one przez całą dobę. Odstępstwem od tej reguły jest sytuacja, w której znak pionowy D-12 posiada dodatkowe oznaczenie w postaci tabliczki umieszczonej bezpośrednio pod znakiem, na której znajduje się informacja o godzinach funkcjonowania pasa. Buspas w ruchu prawostronnym najczęściej znajduje się po prawej stronie drogi, jednak zdarzają się też wyjątki od tej reguły.

 

 Buspas w Londynie

Po buspasie mogą poruszać się jedynie autobusy, chyba, że zarządca drogi ustali inaczej - fot. pixabay.com

 

Historia buspasów. 

Za miejsce powstania pierwszego buspasa uznaje się Stany Zjednoczone Ameryki (USA). To właśnie tam według Narodowej Bazy Transportowej (National Transit Database) oraz Amerykańskiego Stowarzyszenia Transportu Publicznego (American Public Transportation Associationw 1939 roku w mieście Chicago wydzielono pierwszy na świecie buspas. W Europie, specjalny pas dla autobusów powstał dopiero w 1962 roku w niemieckim Hamburgu, a w roku 1971 pasy te doczekały się usankcjonowania w niemieckim Kodeksie Drogowym. W kolejnych latach pierwsze buspasy zaczęły się pojawiać w miastach na całym świecie, a dziś stanowią jedno z głównych rozwiązań drogowych stosowanych w większych aglomeracjach. W Polsce pierwszy buspas powstał na początku XXI wieku w Krakowie na Alei Trzech Wieszczów. Obecnie podobne rozwiązania wykorzystywane są na drogach w całym kraju.

 

 

Zobacz również:

 

 

Kto może korzystać z buspasów?

Jak wskazuje sama nazwa z buspasów korzystać mogą przede wszystkim autobusy i trolejbusy. Warto jednak zaznaczyć, że Polskie prawo mówi o tym, iż z pasów tych korzystać mogą pojazdy, które wykonują odpłatny przewóz osób na regularnych liniach. Co to oznacza? Oznacza to, że prócz autobusów i trolejbusów do grupy tej kwalifikować mogą się również podmiejskie busy, autokary czy autobusowe linie dalekobieżne. Czy przepis ten dotyczy również taksówek? Niestety nie. Powód? Taksówki nie wykonują przewozu na regularnych liniach.

Z dziennikarskiego obowiązku należy wspomnieć również o tym, że na mocy ustawy z dnia 11 stycznia 2018r o elektromobilności i paliwach alternatywnych, do korzystania z buspasów upoważnione są również tzw. pojazdy zeroemisyjne, czyli np. coraz popularniejsze samochody elektryczne, choć zarządcy dróg mogą nałożyć na nie pewne ograniczenia.

 

Trolejbus

Trolejbus również może poruszać się po buspasie - fot. pixabay.com

 

Są wyjątki - inne pojazdy na buspasach. 

Prócz wymienionych wyżej, po specjalnie wydzielonych pasach ruchu mogą poruszać się również inne pojazdy. Jaki jest warunek? Muszą być one wymienione na lub pod znakiem (D-12). Pojazdy, które najczęściej są dopuszczane do ruchu po buspasach to:

 

  • Taksówki – Choć prawo nie dopuszcza taksówek do ruchu po buspasie, zarządca drogi może to zmienić poprzez umieszczenie ich na znaku D-12.

  • Motocykle – tutaj sytuacja jest analogiczna jak w przypadku taksówek. Motocykle mogą korzystać z buspasa za zgodą zarządcy drogi, pod warunkiem umieszczenia odpowiedniego oznaczenia na drodze. Rozwiązanie to jest często stosowane ze względów bezpieczeństwa.

 

Polskie prawo dopuszcza ograniczenie czasu funkcjonowania buspasa. Oznacza to, że poza godzinami jego działania, z pasa korzystać mogą wszystkie pojazdy bez żadnych ograniczeń. Ramy czasowe obowiązywania znaku D-12 umieszczane są na tabliczce tuż pod nim.

 

Taxi

Taksówki mogą korzystać z buspasa tylko pod warunkiem, że zarządca drogi dopuszcza taką możliwość - fot. pixabay.com

 

Bezprawne korzystanie z buspasa – jaki mandat? 

Często zdarza się, że kierowcy nie chcąc stać w korku korzystają z buspasa, aby wyminąć zator na drodze. W ten sposób często skracają sobie dojazd do prawoskrętu lub do posesji, tym samym przecinając linię ciągłą wydzielonego pasa. Bezprawna jazda buspasem jest nagminnym wykroczeniem, które często jest karane przez policję, chociażby z tego względu, że jest łatwo egzekwowane – kierowca najczęściej zostaje złapany na gorącym uczynku. Podstawą prawną dla tego wykroczenia jest art. 90 lub art. 97 Kodeksu wykroczeń, za którego przewinienie grozi nam mandat karny w wysokości 100zł oraz 1 punkt karny.

 

PODSTAWA PRAWNA

 

Art. 90 Kodeksu wykroczeń

Kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, podlega karze grzywny albo karze nagany.

 

Art. 97 Kodeksu wykroczeń

Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie,

podlega karze grzywny do 3.000 złotych albo karze nagany.

 

Dz.U.2019.0.821 t.j. – Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

 

Czy rower może poruszać się po buspasie?

W przypadku rowerów i motorowerów sprawa buspasa wyglada tak samo jak w przypadku motorów czy taksówek. Według polskiego prawa nie mogą one poruszać się po wyznaczonym dla autobusów pasie, a wyjątkiem od tej reguły jest ich wyszczególnienie na znaku przez zarządcę drogi. Gdzie zatem mają poruszać się rowery w przypadku, gdy na drodze znajduje się również buspas? Na takiej drodze rowerzysta powinien poruszać się najbliższym sąsiednim pasem, przy prawej krawędzi pasa, oczywiście pod warunkiem, że przy drodze nie ma wyznaczonej ścieżki rowerowej.

 

A jakie jest wasze zdanie na temat buspasów? Czy są one potrzebne? Czy faktycznie aż tak bardzo uprzykrzają one życie kierowcom? Podzielcie się z nami opiniami w komentarzach.
Buspasy - 6 podstawowych informacji.

Marcin

Wieloletni członek zespołu Motochemii dysponujący sporą wiedzą na temat oferowanych przez nas kosmetyków.Większość z nich udało mu się już przetestować . Raczej praktyk niż teoretyk, który woli dokładnie zgłębić pewne zagadnienia zanim zacznie wypowiadać się na ich temat. Prywatnie fan motoryzacji czasów PRL i niepoprawny sympatyk Fiata.Ilość komentarzy: 9, Średnia ocena: 5

   Data dodania: poniedziałek, 04 styczeń 2021
Ocena: 5

Różnie z tymi buspasami bywa, ale pomyślcie co by było, gdyby wszystkie autobusy i taksówki znalazły się na normalnych pasach...


   Data dodania: poniedziałek, 28 grudzień 2020
Ocena: 5

Ja na dojeżdżam do pracy autobusem, bo strefa przed robotą i parking drogo wychodzi. Więc jak jadę do pracy, kiedy ruch jest dość duży i jak wracam, gdzie wtedy przeważnie wszystko stoi to jestem wdzięczny za buspasy. Teraz w pandemii ruch jest dużo mniejszy, więc tak tego nie odczuwam.


   Data dodania: czwartek, 10 grudzień 2020
Ocena: 5

Też uważam, że w niektórych miejscach są one bezsensowne i tylko przeszkadzają i utrudniają normalnym kierowcom jazdę np. na estakadzie przed Nowym Kleparzem w Krakowie w stronę matecznego


   Data dodania: piątek, 27 listopad 2020
Ocena: 5

Wszystko ok, ale szkoda że w niektórych miejscach zarządca drogi te buspasy robi całkowicie bez sensu.


   Data dodania: poniedziałek, 23 listopad 2020
Ocena: 5

Do Franek, cały czas to funkcjonuje. Elektrykiem możesz jeździć Buspasem.


   Data dodania: poniedziałek, 23 listopad 2020
Ocena: 5

Punk widzenia zależy od puntu siedzenia - czy jakoś tak... jak jadę autobusem to cieszę się, że są buspasy, a jak jadę autem to klnę w niebogłosy na korki i zazdroszczę tym co śmigają po buspasach - no ale cóż takie życie


   Data dodania: środa, 04 listopad 2020
Ocena: 5

Bardzo dobrze że są buspasy, chcesz jechać szybciej przez miasto? Jedź autobusem lub tramwajem. Jak chcesz wygodę jedź autem i stój w korkach :)


   Data dodania: piątek, 23 październik 2020
Ocena: 5

Kiedyś w Krakowie było mówione że jeśli jedziesz samochodem osobowym, w którym znajdują się co najmniej 4 osoby możesz jechać buspasem. Orientuje się ktoś czy nadal tak jest?


   Data dodania: piątek, 09 październik 2020
Ocena: 5

Buspasy są jak najbardziej potrzebne, tylko dlaczego mogą po nich jedzić elektryki a zwykłe auta nie? Kabaret.
 
 


Napisz Recenzję Wróć