Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Staramy się aby ten czas nie był dłuższy niż 24h.
Masz problem ze znalezieniem swojego samochodu???
Zapytaj konsultanta: 512 802 277 lub napisz [email protected]
- Strona główna >
- Poradnik >
- Informacje Motoryzacyjne >
- Buspasy - 6 podstawowych informacji.
Buspasy - 6 podstawowych informacji.
Choć buspasy od lat stanowią stały element miejskiego krajobrazu, kierowcy w dalszym ciągu nie mogą pogodzić się z ich istnieniem. Specjalny pas drogowy wyłączony z normalnego ruchu i ułatwiający poruszanie się transportowi publicznemu jest solą w oku dla zmotoryzowanych na całym świecie, a za czołowego ich przedstawiciela możemy wymienić Jeremy'ego Clarksona. Ten wielokrotnie wyrażał swoje negatywne opinie na temat pasa przeznaczonego wyłącznie dla autobusów na łamach telewizyjnego show: Top Gear. Czy jednak buspasem mogą poruszać się tylko autobusy?
Spis treści:
Co to jest buspas?
Historia buspasów.
Kto może korzystać z buspasów?
Są wyjątki - inne pojazdy na buspasach.
Bezprawne korzystanie z buspasa – jaki mandat?
Czy rower może poruszać się po buspasie?
Co to jest buspas?
Jak powszechnie wiadomo buspas to specjalnie wydzielony pas ruchu przeznaczony dla publicznego transportu zbiorowego. Jego głównym zadaniem jest usprawnienie i upłynnienie jego ruchu w miastach, szczególnie w miejscach, które w godzinach szczytu stają się źródłem zatoru. Pasy te oznaczane są znakami poziomymi (P-22) oraz pionowymi (D-12) i w domyśle obowiązują one przez całą dobę. Odstępstwem od tej reguły jest sytuacja, w której znak pionowy D-12 posiada dodatkowe oznaczenie w postaci tabliczki umieszczonej bezpośrednio pod znakiem, na której znajduje się informacja o godzinach funkcjonowania pasa. Buspas w ruchu prawostronnym najczęściej znajduje się po prawej stronie drogi, jednak zdarzają się też wyjątki od tej reguły.
Po buspasie mogą poruszać się jedynie autobusy, chyba, że zarządca drogi ustali inaczej - fot. pixabay.com
Historia buspasów.
Za miejsce powstania pierwszego buspasa uznaje się Stany Zjednoczone Ameryki (USA). To właśnie tam według Narodowej Bazy Transportowej (National Transit Database) oraz Amerykańskiego Stowarzyszenia Transportu Publicznego (American Public Transportation Association) w 1939 roku w mieście Chicago wydzielono pierwszy na świecie buspas. W Europie, specjalny pas dla autobusów powstał dopiero w 1962 roku w niemieckim Hamburgu, a w roku 1971 pasy te doczekały się usankcjonowania w niemieckim Kodeksie Drogowym. W kolejnych latach pierwsze buspasy zaczęły się pojawiać w miastach na całym świecie, a dziś stanowią jedno z głównych rozwiązań drogowych stosowanych w większych aglomeracjach. W Polsce pierwszy buspas powstał na początku XXI wieku w Krakowie na Alei Trzech Wieszczów. Obecnie podobne rozwiązania wykorzystywane są na drogach w całym kraju.
Zobacz również: |
Kto może korzystać z buspasów?
Jak wskazuje sama nazwa z buspasów korzystać mogą przede wszystkim autobusy i trolejbusy. Warto jednak zaznaczyć, że Polskie prawo mówi o tym, iż z pasów tych korzystać mogą pojazdy, które wykonują odpłatny przewóz osób na regularnych liniach. Co to oznacza? Oznacza to, że prócz autobusów i trolejbusów do grupy tej kwalifikować mogą się również podmiejskie busy, autokary czy autobusowe linie dalekobieżne. Czy przepis ten dotyczy również taksówek? Niestety nie. Powód? Taksówki nie wykonują przewozu na regularnych liniach.
Z dziennikarskiego obowiązku należy wspomnieć również o tym, że na mocy ustawy z dnia 11 stycznia 2018r o elektromobilności i paliwach alternatywnych, do korzystania z buspasów upoważnione są również tzw. pojazdy zeroemisyjne, czyli np. coraz popularniejsze samochody elektryczne, choć zarządcy dróg mogą nałożyć na nie pewne ograniczenia.
Trolejbus również może poruszać się po buspasie - fot. pixabay.com
Są wyjątki - inne pojazdy na buspasach.
Prócz wymienionych wyżej, po specjalnie wydzielonych pasach ruchu mogą poruszać się również inne pojazdy. Jaki jest warunek? Muszą być one wymienione na lub pod znakiem (D-12). Pojazdy, które najczęściej są dopuszczane do ruchu po buspasach to:
-
Taksówki – Choć prawo nie dopuszcza taksówek do ruchu po buspasie, zarządca drogi może to zmienić poprzez umieszczenie ich na znaku D-12.
-
Motocykle – tutaj sytuacja jest analogiczna jak w przypadku taksówek. Motocykle mogą korzystać z buspasa za zgodą zarządcy drogi, pod warunkiem umieszczenia odpowiedniego oznaczenia na drodze. Rozwiązanie to jest często stosowane ze względów bezpieczeństwa.
Polskie prawo dopuszcza ograniczenie czasu funkcjonowania buspasa. Oznacza to, że poza godzinami jego działania, z pasa korzystać mogą wszystkie pojazdy bez żadnych ograniczeń. Ramy czasowe obowiązywania znaku D-12 umieszczane są na tabliczce tuż pod nim.
Taksówki mogą korzystać z buspasa tylko pod warunkiem, że zarządca drogi dopuszcza taką możliwość - fot. pixabay.com
Bezprawne korzystanie z buspasa – jaki mandat?
Często zdarza się, że kierowcy nie chcąc stać w korku korzystają z buspasa, aby wyminąć zator na drodze. W ten sposób często skracają sobie dojazd do prawoskrętu lub do posesji, tym samym przecinając linię ciągłą wydzielonego pasa. Bezprawna jazda buspasem jest nagminnym wykroczeniem, które często jest karane przez policję, chociażby z tego względu, że jest łatwo egzekwowane – kierowca najczęściej zostaje złapany na gorącym uczynku. Podstawą prawną dla tego wykroczenia jest art. 90 lub art. 97 Kodeksu wykroczeń, za którego przewinienie grozi nam mandat karny w wysokości 100zł oraz 1 punkt karny.
PODSTAWA PRAWNA
Art. 90 Kodeksu wykroczeń Kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, podlega karze grzywny albo karze nagany.
Art. 97 Kodeksu wykroczeń Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3.000 złotych albo karze nagany.
Dz.U.2019.0.821 t.j. – Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń |
Czy rower może poruszać się po buspasie?
W przypadku rowerów i motorowerów sprawa buspasa wyglada tak samo jak w przypadku motorów czy taksówek. Według polskiego prawa nie mogą one poruszać się po wyznaczonym dla autobusów pasie, a wyjątkiem od tej reguły jest ich wyszczególnienie na znaku przez zarządcę drogi. Gdzie zatem mają poruszać się rowery w przypadku, gdy na drodze znajduje się również buspas? Na takiej drodze rowerzysta powinien poruszać się najbliższym sąsiednim pasem, przy prawej krawędzi pasa, oczywiście pod warunkiem, że przy drodze nie ma wyznaczonej ścieżki rowerowej.
A jakie jest wasze zdanie na temat buspasów? Czy są one potrzebne? Czy faktycznie aż tak bardzo uprzykrzają one życie kierowcom? Podzielcie się z nami opiniami w komentarzach.
Ostatnie opinie o tym artykule
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright © 2024 https://www.motochemia.pl