Infolinia czynna:
Pon-pt: 8:00 - 18:00 Sob: 9:00 - 14:00
Mój koszyk
Pusty
wybierz pojazd
szukaj także w numerach OEM
wybierz pojazd

Jesteś tutaj:  
  1. Strona główna  > 
  2. Poradnik  > 
  3. Porady Motoryzacyjne  > 
  4. Awaryjne odpalanie samochodu ? jakie kable rozruchowe kupi

Awaryjne odpalanie samochodu ? jakie kable rozruchowe kupi

Data aktualizacji: środa, 17 luty 2021

Kable rozruchowe, czyli kawałek izolowanego kabla miedzianego, który czasem może uratować nam życie. Jeszcze na początku lat dwutysięcznych stanowił obowiązkowe wyposażenie samochodu. Dziś za sprawą nowych aut powoli odchodzi do lamusa. Ale czy na pewno? Czy warto jeszcze zaopatrzyć się w porządne kable rozruchowe?Spis treści

Kable rozruchowe, czy należy się w nie zaopatrzyć?
Jak wybrać kable rozruchowe?

  

Kable rozruchowe, czy należy się w nie zaopatrzyć?

Samochody ze starszymi, słabszymi akumulatorami narażone są wielokrotnie na ich osłabienie lub całkowite rozładowanie. Procesowi temu sprzyja również pora roku i aura, przez co w mroźne, zimowe poranki niezwykle łatwo jest spotkać kierowców, którzy po wielu bezskutecznych próbach uruchomienia swojego pojazdu stają w obliczu konieczności naładowania akumulatora.

  

Wszystko o kablach rozruchowych

 Przy awaryjnym rozruchu nie liczą się tylko kable, ale też ich odpowiednie podłączenie - fot. pixabay.com

  

Kiedy jednak nie mamy na to czasu, a samochód potrzebny jest nam w tym momencie, ostatnią deską ratunku stają się przewody rozruchowe. Warto więc, aby stanowiły wyposażenie naszego samochodu, bo nawet jeśli nie przydadzą się nam, zawsze mogą przydać się innemu kierowcy w potrzebie. To właśnie dzięki takim przewodom z łatwością uruchomimy nasz samochód przez przesłanie do rozładowanego akumulatora prądu z akumulatora sprawnego.  

  

Jak wybrać kable rozruchowe?

Przy wyborze samochodowych przewodów rozruchowych warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

  1. Do jakich pojazdów są one dedykowane. Warto pamiętać, że kable, których używamy na co dzień do samochodu osobowego nie nadadzą się do TIR-a, ani odwrotnie. Każdy rodzaj pojazdu jest inny i wymaga innych kabli rozruchowych do swego rozruchu.

  2. Jaki jest przekrój miedzianego przewodu, który znajduje się pod gumową osłoną. Im jest grubszy, tym większe natężenie prądu wytrzyma. Do niektórych akumulatorów wystarczy zastosować kable rozruchowe do samochodu 400A, do innych zaś niezbędne będą kable rozruchowe do akumulatora samochodowego 600 A.

  3. Miejsce zakupu. W rozruchowe kable warto zaopatrzyć się w profesjonalnych motoryzacyjnych sklepach, ewentualnie na stacjach benzynowych. Przewody dostępne w hipermarketach są często słabszej jakości, a pracownicy takich sklepów nie potrafią doradzić tak samo kompetentnie, jak sprzedawcy w sklepach branżowych.

  4. Solidność wykonania. Warto zwrócić uwagę na to, jak solidnie wykonane są rozruchowe kable. Czy guma jest odpowiednio gruba i w żadnym miejscu nie odsłania elementów miedzianych, czy „krokodylki”, czyli zaczepy do akumulatora są trwałe i solidne, bo to od nich w dużej mierze zależy przewodzenie prądu.

  5. Długość kabli. Rozważyć warto również długość kabli, którą będziemy mogli potrzebować. Niekiedy wystarczy mieć kable o długości 2,5 metra, a czasem niezbędne okażą się kable rozruchowe 900A do akumulatora o długości 6 metrów.

 

A czy wy używacie kabli samochodowych do rozruchu? A może macie na wyposażeniu tzw. bostery czy jump startery? Podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami w komentarzu!
Awaryjne odpalanie samochodu ? jakie kable rozruchowe kupi

Marcin

Wieloletni członek zespołu Motochemii dysponujący sporą wiedzą na temat oferowanych przez nas kosmetyków.Większość z nich udało mu się już przetestować . Raczej praktyk niż teoretyk, który woli dokładnie zgłębić pewne zagadnienia zanim zacznie wypowiadać się na ich temat. Prywatnie fan motoryzacji czasów PRL i niepoprawny sympatyk Fiata.Ilość komentarzy: 4, Średnia ocena: 4,75

   Data dodania: środa, 20 styczeń 2021
Ocena: 5

Wziąłem od was te 600A 4.5M, mnie nie były jeszcze potrzebne ale sąsiadowi z bloku juz ze trzy razy pomagałem odpalić. Polecam


   Data dodania: poniedziałek, 28 grudzień 2020
Ocena: 5

Przemyślcie sobie długość kabli, bo ja kupiłem za krótkie i był zonk!


   Data dodania: wtorek, 22 wrzesień 2020
Ocena: 5

Ja mam kable ze stefpola. Miedzi kupa w nich i super odpalają (mamy w firmie kilka busów) i w zimie nieraz trzeba pomóc :)


   Data dodania: piątek, 15 maj 2020
Ocena: 4

Najlepsze kable to kable DIY. Kabel spawalniczy miękki o odpowiednim aperażu, zaciski i gotowe. Mamy długość jaką chcemy i rzeczywisty przekrój. Nic się nie grzeje i działa jak trzeba.
 
 


Napisz Recenzję Wróć Kontynuuj