Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Staramy się aby ten czas nie był dłuższy niż 24h.
Masz problem ze znalezieniem swojego samochodu???
Zapytaj konsultanta: 512 802 277 lub napisz sklep@motochemia.pl
- Strona główna >
- Poradnik >
- Porady Motoryzacyjne >
- Awaria kierunkowskazów, co robić?

Awaria kierunkowskazów, co robić?

Awaria oświetlenia samochodowego est usterką, która może przytrafić się w niemal każdym momencie. Wystarczy niewielkie przepięcie lub zużycie jednego z elementów układu elektrycznego, aby światła przestały działać. Jeśli nasz samochód nie posiada rozbudowanego komputera pokładowego, usterka świateł w trakcie jazdy jest niemal nie do wykrycia. Istnieje jednak wyjątek od tej reguły. Chodzi oczywiście o światła kierunkowskazów, które w przypadku awarii zaczynają zdecydowanie szybciej migać. Dlaczego tak się dzieje?
Spis treści:
Awaria oświetlenia – niewielka usterka, spory problem
Przyczyny awarii kierunkowskazu
Jakie żarówki do kierunkowskazów?
Awaria oświetlenia – niewielka usterka, spory problem
Uszkodzenie świateł w samochodzie jest stosunkowo drobną usterką. Niestety, niemal zawsze przysparza ona właścicielowi pojazdu nie lada problemów. Szczególnie gdy o wystąpieniu usterki nie poinformuje nas komputer pokładowy. Za brak sprawnego oświetlenia zewnętrznego, kierowca może otrzymać mandat. W najgorszym przypadku zabrany może zostać nawet dowód rejestracyjny pojazdu. Problem polega na tym, że bardzo często kierowca dowiaduje się o awarii światła dopiero podczas kontroli drogowej. O ile usterkę przedniego oświetlenia łatwo zauważymy podczas jazdy, o tyle skontrolowanie takiej awarii z tyłu, bez zatrzymania pojazdu, jest niemal niemożliwe. Co więcej, kontroli świateł stopu nie jesteśmy w stanie dokonać samodzielnie nawet po zatrzymaniu pojazdu. Wyjątek od powyższych stanowi uszkodzenie światła kierunkowskazu. W przypadku tego typu oświetlenia, niezapalenie się jednej z żarówek spowoduje przyśpieszenie tzw. przerywacza. W konsekwencji spowoduje to przyśpieszenie migania pozostałych żarówek. Brak oporu jednej z żarówek w układzie powoduje zmianę trybu pracy przekaźnika kierunkowskazu, który po prostu przyśpiesza.
Objawy awarii kierunkowskazu
Tak jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, objaw awarii świateł kierunkowskazów jest wyjątkowo charakterystyczny. Gdy jedna z żarówek kierunków przestanie działać, pozostałe żarówki zaczną zdecydowanie szybciej mrugać. Ta szczególna zależność pozwala nam zdiagnozować nie tylko uszkodzenie, ale także określić, po której stronie pojazdu światło przestało działać. Przykładowo, w przypadku awarii lewej przedniej żarówki kierunkowskazu, przyśpieszone miganie zauważymy po załączeniu lewego kierunkowskazu. Gdy załączymy kierunkowskaz prawy, będzie on działał, tak jak powinien. Analogicznie, jeśli uszkodzona zostanie żarówka z prawej strony, szybciej migać będą żarówki prawego kierunkowskazu, podczas gdy z lewej strony będą działać prawidłowo.
Awarie popularnych migaczy zdarzają się rzadko, warto jednak wiedzieć, co może być ich przyczyną – fot. Pexels.com
Przyczyny awarii kierunkowskazu
Przyczyn przyśpieszonego mrugania żarówki kierunkowskazu może być kilka. Wśród nich wyróżnić możemy:
- Przepaloną żarówkę;
- Uszkodzone gniazdo żarówki;
- Uszkodzony przekaźnik kierunkowskazów.
Pierwsza awaria jest wręcz banalna, a jej naprawa w większości pojazdów nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Jest to też pierwsza do zdiagnozowania przyczyna zbyt szybkiego migania kierunków. Wystarczy załączyć kierunkowskaz, którego uszkodzenie podejrzewamy, a następnie obejść samochód i skontrolować sprawność lamp. Jeśli jedno ze świateł ostrzegawczych nie świeci, wymieniamy uszkodzoną żarówkę na nową.
Drugą awarię diagnozujemy wtedy, gdy wymiana żarówki okazała się nieskuteczna. Bardzo często zdarza się, że styki w gnieździe z czasem korodują lub po prostu śniedzieją. Utrudnia to, a czasem nawet uniemożliwia przepływ prądu, nie pozwalając zapalić się żarówce. W tym wypadku warto skorzystać z pomocy papieru ściernego i popularnego preparatu do czyszczenia styków (np. K2 Kontakt Spray 400 ml). Jeśli zabiegi "odmładzające" nie pomogą, a miernik elektryczny (np. multimetr) pokazuje, że do kostki dochodzi napięcie, warto rozważyć wymianę gniazda żarówki na nowe.
Kosztowniejszą, ale nadal stosunkowo tanią awarią jest uszkodzenie przekaźnika kierunkowskazów. Odpowiada on za przemianę prądu stałego w impulsy, które powodują miganie żarówek kierunków. Jeśli ulegnie on uszkodzeniu, kierunkowskazy po załączeniu mogą migać szybciej, świecić się stale lub nie świecić wcale. Przed kupnem nowego przekaźnika, warto w pierwszej kolejności wyjąć i włożyć go z powrotem. Często zdarza się, że przerywacz po prostu się przywiesi, a taki zabieg powoduje jego odblokowanie. Jeśli to nie pomoże, należy kupić nowy przekaźnik i zamontować go w miejscu uszkodzonego.
Jakie żarówki do kierunkowskazów?
Jeśli przyczyną awarii świateł kierunkowskazów jest przepalona żarówka, pozostaje nam wymienić najsłabsze ogniwo tego układu. Niestety producenci pojazdów stosują w swoich modelach aut bardzo różne rozwiązania. Z tego powodu w światłach wskazujących kierunek jazdy najczęściej znaleźć możemy:
-
Żarówki samochodowe bańki P21W z cokołem (np. Bosma P21W 12V Ba15s 1 szt.);
-
Żarówki bańki PY21W (pomarańczowe) z cokołem (np. Tungsram PY21W 12V BAU15s 10 szt.);
-
Żarówki samochodowe całoszklane W5W wciskane (np. Bosma W5W 12V T10 5W 1 szt.);
-
Żarówki całoszklane WY5W (pomarańczowe) wciskane (np. Osram Diadem Chrome WY5W 12V T10 5W 2 szt.);
-
Żarówki samochodowe całoszklane W21W wciskane (np. Tungsram W21W 12V 21W W3x16d 1 szt.);
-
Żarówki całoszklane WY21W (pomarańczowe) wciskane.
Duże zróżnicowanie wśród występujących w tym oświetleniu żarówek sprawia, że ich prawidłowy dobór może być nieco utrudniony. Dlatego też, przy zakupie nowej żarówki warto posiłkować się informacjami dostępnymi w instrukcji pojazdu lub oznaczeniami znajdującymi się na wymontowanej żarówce.
A czy wam przytrafiła się już kiedyś awaria świateł kierunkowskazów? Czy mieliście okazję zobaczyć i usłyszeć przyśpieszone mruganie kierunków? Dajcie znać w komentarzach!
Ostatnie opinie o tym artykule
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright © 2022 https://www.motochemia.pl