Infolinia czynna:
Pon-pt: 8:00 - 18:00 Sob: 9:00 - 14:00
Mój koszyk
Pusty
wybierz pojazd
szukaj także w numerach OEM
wybierz pojazd

Jesteś tutaj:  
 1. Strona główna  > 
 2. Poradnik  > 
 3. Informacje Motoryzacyjne  > 
 4. Aktywny tempomat - 5 podstawowych informacji.

Aktywny tempomat - 5 podstawowych informacji.

Data aktualizacji: poniedziałek, 28 grudzień 2020

Tempomat to przyjazne kierowcy rozwiązanie, które stosowane jest w coraz większej liczbie samochodów. Luksus ten zarezerwowany niegdyś dla aut klasy premium i ciężarówek, dziś znajduje zastosowanie również w samochodach kompaktowych oraz miejskich. Rozwinięciem klasycznego tempomatu jest jego niemal autonomiczny następca, zwany tempomatem aktywnym. Czym jest tego typu rozwiązanie? O tym opowiemy w poniższym artykule.Spis treści:

Co to jest aktywny tempomat?
Jak to działa?
Czy aktywny tempomat to tylko radar?
Jakie dodatkowe funkcje posiada tempomat aktywny?
Czy aktywny tempomat jest bezpieczny dla użytkownika?

 

Co to jest aktywny tempomat?

Aktywny tempomat (ang. Active Cruise Control - ACC), nazywany również adaptacyjnym, stanowi rozwinięcie klasycznego tempomatu, którego zadaniem jest utrzymanie stałej prędkości pojazdu podczas przemieszczania się. Ten elektroniczny system wspomagający jazdę, został doposażony w radar, odpowiadający za utrzymanie bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego. To innowacyjne rozwiązanie opracowywane i testowane było na całym świecie z wykorzystaniem różnych technologii. W tym miejscu warto zaznaczyć, że nie zawsze w tego typu systemach stosowano radary. W Japonii, w przeciwieństwie do Europy, w tempomatach aktywnych zamiast radaru stosowano lasery. Ich zadaniem, tak jak w przypadku radarów, był oczywiście pomiar odległości od pojazdu poprzedzającego. Obecnie radar całkiem wyparł laser i w systemach tego typu stał się on standardem.

 

Jak to działa?

 W praktyce użycie ACC oznacza, że tak jak w przypadku klasycznego tempomatu:

  

 • Najpierw sami osiągamy interesującą nas prędkość,

 • Włączamy tempomat,

 • Wciskamy przycisk „set” lub „+” (w zależności od stosowanego rozwiązania danego producenta samochodu),

 • Puszczamy gaz i jedziemy z zakodowaną prędkością.

 • Tempomat sam utrzymuje wybraną przez nas prędkość do momentu, aż przed naszym samochodem pojawi się wolniejszy pojazd.

  

W tym miejscu zaczynają się różnice pomiędzy tempomatem aktywnym, a klasycznym. W powyższym przypadku używając klasycznego tempomatu zmuszeni bylibyśmy do samodzielnego zahamowania. W przypadku ACC, system sam wyhamowuje nasz pojazd, zachowując przy tym bezpieczną odległość od pojazdu poprzedzającego, a gdy ten przyśpieszy lub zjedzie nam z drogi, samochód sam rozpędzi się do ustawionej wcześniej prędkości. Pamiętajmy, że odległość tę najczęściej ustalamy sami przed uruchomieniem naszego „wspomagacza”.

 

Tempomat aktywny

ACC uruchamiamy tak jak klasyczny tempomat. Różnice zaczynają się gdy dogonimy inny pojazd - fot.pixabay.com

 

Czy aktywny tempomat to tylko radar?

Tak jak wspomnieliśmy w pierwszym akapicie, aktywny tempomat swego czasu współpracował również z laserami. Niestety to rozwiązanie bardzo czułe na wszelkie zanieczyszczenia odeszło do lamusa, a pewnym standardem stało się wykorzystanie w tym systemie radaru. Czy ACC to jednak tylko radar? ACC bardzo często do swej pracy wykorzystuje również kamery rozpoznające znaki lub nawigację. Jaki ma to wpływ na jazdę? Przede wszystkim odczujemy to w przypadku ograniczeń prędkości. Gdy kamery lub nawigacja wykryją ograniczenie, samochód automatycznie zwolni do obowiązującej prędkości, nawet w wypadku, gdy wartość którą ustawiliśmy jest wyższa. Z dziennikarskiego obowiązku należy wspomnieć, że ACC współpracuje również z systemami ABS, ESP i ASR, dzięki którym z powodzeniem może kontrolować prędkość pojazdu.

 

Jakie dodatkowe funkcje posiada tempomat aktywny?

Do dodatkowych funkcji tempomatu aktywnego zaliczyć możemy przede wszystkim:

 

 • Tryb Eco – pozwalający na ograniczenie zużycia paliwa,
 • System rozpoznawania znaków – pozwalający na automatyczne dostosowanie prędkości do ograniczeń,
 • System dostosowania prędkości w zakrętach – niektórzy producenci oferują tzw. inteligentne tempomaty, które same dostosowują prędkość w zakrętach,
 • System dostosowania prędkości przy zjazdach i rondach - niektórzy producenci oferują tzw. inteligentne tempomaty, które same dostosowują prędkość przy zjazdach i rondach.

 

Tempomat aktywny

Niektóre tempomaty aktywne ściśle współpracują z nawigacją czy kamerami - fot.pixabay.com

 


Czy aktywny tempomat jest bezpieczny dla użytkownika?

Active Cruise Control jest w 100% bezpieczny dla użytkownika co potwierdzają liczne homologacje i certyfikacje, które pozwoliły na dopuszczenie go do ruchu ulicznego. Niestety systemy te stanowią jedynie urządzenia wspomagające jazdę, o czym zdaje się bardzo często zapominają ich użytkownicy. Żaden, nawet najbardziej zaawansowany system wspomagający jazdę, nie zastąpi zdrowego rozsądku. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby podczas korzystania z ACC zachować czujność i skupić się na tym co dzieje się dookoła nas. Czasem na drodze zdarzają się bowiem takie sytuacje, w których aktywny tempomat nie zdąży zareagować, co może bezpośrednio doprowadzić do kolizji. Producenci samochodów co prawda pracują już nad rozszerzeniem funkcjonowania ACC o możliwość przewidywania niebezpiecznych sytuacji na drogach, niestety na jego wprowadzenie do pojazdów musimy jeszcze trochę poczekać.

 

 

Zobacz również:

 

 

A czy wy korzystacie z aktywnego tempomatu? Czy zawsze działał on prawidłowo? A może spotkaliście się z niebezpieczną sytuacją wywołaną przez ten system? Podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami w komentarzach.
Aktywny tempomat - 5 podstawowych informacji.

Marcin

Wieloletni członek zespołu Motochemii dysponujący sporą wiedzą na temat oferowanych przez nas kosmetyków.Większość z nich udało mu się już przetestować . Raczej praktyk niż teoretyk, który woli dokładnie zgłębić pewne zagadnienia zanim zacznie wypowiadać się na ich temat. Prywatnie fan motoryzacji czasów PRL i niepoprawny sympatyk Fiata.Ilość komentarzy: 13, Średnia ocena: 4,92

   Data dodania: poniedziałek, 28 grudzień 2020
Ocena: 5

Ja w samochodzie mam aktywny tempomat, wcześniej miałem zwykły, owszem ten jest duże lepszy, a ogólnie uważam, że jest to super sprawa szczególnie w dłuższych trasach po autostradach!


   Data dodania: wtorek, 22 grudzień 2020
Ocena: 5

Mam zwykły tempomat, polecam


   Data dodania: piątek, 11 grudzień 2020
Ocena: 5

Bardzo fajny tempomat na autostradach, ale w mieście nie korzystam, bo to bez sensu


   Data dodania: wtorek, 08 grudzień 2020
Ocena: 5

Dokładnie, to tylko wspomaga jazdę, nie zastępuje myślenia na drodze.


   Data dodania: środa, 02 grudzień 2020
Ocena: 5

Świetna sprawa auto z tempomatem, ktoś kto to wymyslił powinien dostać jakąś nagrodę w dziedzinie innowacyjne rozwiązania teczhnicze :D


   Data dodania: środa, 25 listopad 2020
Ocena: 5

Tempomat w trasy bardzo fajna sprawa, po mieście nie ma sensu. A że w trasy mało jeżdzę to nie używam .


   Data dodania: poniedziałek, 23 listopad 2020
Ocena: 5

Ja tam nie lubię tempomatu, mam ale nie korzystam, może jestem kierowcą starej daty.


   Data dodania: czwartek, 12 listopad 2020
Ocena: 5

Zgadzam się z Waldi. Niektórzy to by chcieli tylko wsiadać i zeby ich samochód sam wiózł. Niech sobie taksówkę zamówią.


   Data dodania: wtorek, 03 listopad 2020
Ocena: 4

Wszystko to tak ładnie wygląda w opisie, ale tak jak jest w podsumowaniu, nie zapominajmy, że to tylko ma wspomagać jazdę, bo niektórym ludziom to się mózg wyłącza jak mają takie bajery


   Data dodania: czwartek, 29 październik 2020
Ocena: 5

Codziennie mam doczynienia z samochodem w pracy. Tempomat to znakomite rozwiązanie. Cyk pyk i jazda autostradą czy ekspresówką jest znacznie przyjemniejsza.


   Data dodania: piątek, 23 październik 2020
Ocena: 5

Jako kierowca zawodowy mam w swoim samochodzie klasyczny tempomat. Jazda w trasę to sama przyjemność, oczywiście musimy być cały czas skupieni na drodze i otoczeniu, ale jadąc autostradą odcinek 200KM tempomat jest znakomitym rozwiązaniem.


   Data dodania: piątek, 09 październik 2020
Ocena: 5

To naprawdę dobre rozwiązanie - jeździłem zastępczym A6 z tym systemem - super rozwiązanie.


   Data dodania: poniedziałek, 14 wrzesień 2020
Ocena: 5

Robię kilka tras w miesiącu. W sumie ok 5tys km miesięcznie. Od kilku miesięcy mam x5 z aktywnym tempomatem. Naprawdę polecam - wszystk działa poprawnie - dokładnie tak jak opisane w tym artykule. Polecam piszącego :)
 
 


Napisz Recenzję Wróć