Infolinia czynna:
pon-pt: 8.00 - 18.00 sob: 9.00 - 14.00
Jesteś tutaj:  
  1. Strona główna  > 
  2. Akcesoria  > 
  3. Tarcze tachografu

Wykresówki i tarczki Tacho dla kierowców do ciężarówek

Każdy kierowca zawodowy wie, że jego czas pracy jest normowany. Dokładnie określone jest to nie tylko w Polskich przepisach, ale także w przepisach całej Unii Europejskiej. Czas ten kontrolowany jest przez odpowiednie służby, przy pomocy urządzeń zainstalowanych na pokładzie pojazdu. Urządzenia te nazywają się tachografami i stanowią obowiązkowe wyposażenie większości samochodów ciężarowych. W zależności od tego, z jakim typem urządzenia mamy do czynienia, wymagać może ono użycia specjalnych tarcz. Wykresówki, bo tak nazywane są tarcze do tachografów, to specjalne akcesoria, a w zasadzie dokumenty. Pozwalają one na udokumentowanie czasu pracy kierowcy oraz innych parametrów związanych z jego poruszaniem się po drogach w ramach wykonywanej pracy.

Szukasz odpowiedniej wykresówki do tachografu? Zastanawiasz się, ile tarcz do tachografu powinieneś posiadać? Sprawdź ofertę naszego sklepu w zakresie wykresówek do tachografu!


Filtruj
Sortowanie: Popularność - malejąco
Sortuj według:


(5 znalezionych)


Tarcze tachografu dla kierowców do ciężarówek - opis kategorii

Co to jest tachograf?

Tachograf jest specjalnym urządzeniem pomiarowym stosowanym w pojazdach używanych przez kierowców zawodowych. Jego zadaniem jest kontrolowanie różnych parametrów pracy kierowcy, takich jak:

 

  • Czas pracy.

  • Aktywność kierowcy.

  • Przejechaną drogę.

  • Prędkość pojazdu.

 

Tachograf wymagany jest przez prawo w wielu krajach. Jego podstawowym założeniem jest powszechne unormowanie czasu pracy kierowców autobusów i pojazdów ciężarowych. Do zapisu danych sporządzonych przez tachograf, w zależności od jego typu, stosuje się specjalne tarcze do tachografu (np. Tarczki do tachografu 125 km/h 100 szt. wykresówki) lub papiery termiczne do tachografu (np. Hegard Papier Termiczny 3 szt. do tachografu cyfrowego).

 

Co to jest tarcza tachografu?

Jest to specjalny wkład do tachografu, na którego powierzchni zapisywane są parametry pracy kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu. Na tarczy tachografu zapisywana jest zatem przejechana przez pojazd droga, prędkość pojazdu, czas pracy kierowcy, a także jego aktywność. Według prawa tarcza tachografu (np. Tarczki do tachografu 140 km/h 100szt wykresówki) jest dokumentem stanowiącym dowód prawa. Dlatego też jego fałszowanie lub ingerowanie w jego zapisy uznawane jest za przestępstwo.

 

Zakup wykresówki, czyli jak wybrać tarczę do tachografu?

Zanim zaczniemy poszukiwać tarczy tachografu (np. Tarczki do tachografu 180 km/h 100 szt. wykresówki), warto zapoznać się ze specyfikacją samego tachografu, który zainstalowany jest w naszym pojeździe. Powodem tego jest fakt, że typ tachografu nie jest dopasowany do żadnej marki czy modelu autobusu i ciężarówki. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to mniej więcej tyle, że w tym samych modelach pojazdów, zamontowane mogą być różne tachografy. W Polsce montowane są najczęściej:

 

  • Tachografy zachodnioeuropejskie.

  • Polskie tachografy elektroniczne o oznaczeniu 026,028.

  • Polskie tachografy mechaniczne o symbolu 025.

 

Jak często trzeba wymieniać tarcze w tachografie?

Według przepisów prawa tarcze do tachografu należy wymienić przed upływem 24h, wtedy kiedy pojazd jest używany. W pewnym sensie reguluje to także praca samego tachografu. Co się stanie, jeśli zapomnimy wymienić tarczę w tachografie? Przede wszystkim wykres na tarczy zostanie nadpisany i stanie się on nieczytelny. W przypadku kontroli może to przysporzyć problemów kierowcy. Policjant może uznać incydent za przekroczenie czasu pracy i wypisać wysoki mandat.

 

Kiedy stosujemy żółtą tarczę do tachografu?

Zgodnie z nowelizacją Ustawy o czasie pracy kierowców, z dnia 16 sierpnia 2011 roku, Dz.U nr 168 Poz. 1005, odpoczynki i przerwy w pracy kierowców, muszą być poświadczone przy pomocy specjalnego unijnego formularza. Tym formularzem jest Zaświadczenie o działalności kierowcy. Oznacza to, że po 31 sierpnia 2011 roku nie wolno stosować żółtych tarczy do tachografu.

 

Ile wykresówek czystych powinien posiadać przy sobie kierowca?

Najczęściej podaje się przedział pomiędzy 15 i 29 sztuk. Tak naprawdę, nie ma określonej obowiązkowej liczby tarcz do tachografu, które powinny znajdować się w pojeździe. Zalecane jest jedynie posiadanie ich wystarczającej ilości.

 

Ile tarczek do kontroli musi mieć przy sobie kierowca?

Przepisy jasno określają, że kierowca podczas kontroli drogowej powinien posiadać wykresówki lub cyfrowe dane, z ostatnich 28 dni. Dane te powinien być w stanie okazać funkcjonariuszowi odpowiednich służb. Po przekroczeniu tego terminu dokumenty powinny zostać przekazane przez kierowcę do firmy,w której pracuje.

 

Najpopularniejsze wykresówki do tachografu w sklepie motochemia.pl

W ofercie naszego sklepu dostępne są tarcze do tachografu analogowego i cyfrowego marki Tacho. Zdecydowanie częściej nasi klienci sięgają po klasyczne okrągłe wykresówki do tachografu analogowego. Wśród nich do najpopularniejszych należą wykresówki takie jak:

 

 

W naszym sklepie dostępne są także wykresówki do tachografu cyfrowego, w formie papieru termicznego. W ogólnym zestawieniu popularności Hegard Papier Termiczny 3 szt. zajmuje 3 miejsce wśród oferowanych przez nas wykresówek. Wszystkie sprzedawane w naszym sklepie tarcze i papiery do tachografu posiadają wymagane normy i specyfikacje. Cieszą się one w naszym sklepie nie tylko popularnością, ale także dobrą opinią. Potwierdzają to oceny i komentarze naszych klientów pozostawione pod produktami. Oto kilka z nich:

 

Dobre tarczki, szybka realizacja i cena dobra – wpis użytkownika Tadek po zakupieniu Tarczki do tachografu 125 km/h 100szt wykresówki

 

Używam w busach, jestem zadowolony z zakupu i polecam wszystkim zainteresowanym – opinia klienta Antek na temat Tarczki do tachografu 180 km/h 100szt wykresówki

 

Świetna cena, po tarczki zawsze przyjeżdżam do was. Polecam! - wpis klienta Timber o Tarczki do tachografu 140 km/h 100szt wykresówki

Polecane artykuły
Brak artykulów.
Inni producenci

 
Porady i testy motoryzacyjne
Zobacz więcej
Klucz dynamometryczny, niezbędnik mechanika i majsterkowicza
wtorek, 25 Styczeń 2022Komentarze: 3

Według wielu entuzjastów motoryzacji każdy kierowca powinien posiadać swoją własną skrzynkę narzędziową. Nawet podstawowe narzędzia takie jak wkrętaki, kombinerki czy zestawy płaskich kluczy w pewnych sytuacjach potrafią być nieocenione. Wiedzą o tym przede wszystkim garażowi majsterkowicze oraz mechanicy. Bardzo często, jako jedno z obowiązkowych narzędzi do napraw, podają oni klucz dynamometryczny. Ten szczególny typ klucza jest niezbędny do przeprowadzenia nie tylko napraw, ale również rutynowych czynności, takich jak, chociażby dokręcenie koła. Czym dokładnie jest klucz dynamometryczny? Gdzie należy go używać?

Czytaj więcej
Retrofity LED - oświetlenie wydajne, lecz nielegalne
wtorek, 25 Styczeń 2022Komentarze: 5

Ostatnie lata doprowadziły do znacznego rozwoju technologii oświetlenia. Dotyczy to niemal każdej gałęzi przemysłu, w tym również motoryzacji. W nowych modelach samochodów coraz częściej spotykamy wysoko wydajne lampy wyładowcze, zwane potocznie ksenonami. Niezwykle popularne stało się również oświetlenie LED. Obecnie jest ono regularnie stosowane w niemal wszystkich współczesnych samochodach. Nic więc dziwnego, że właściciele starszych aut również zapragnęli nowego, dużo wydajniejszego typu oświetlenia w swoich samochodach. To właśnie w odpowiedzi na to zapotrzebowanie powstały tak zwane retrofity LED. Czym są retrofity LED? Co daje ich użycie? Czy są legalne? O tym w dzisiejszym artykule!

Czytaj więcej

Ostatnie opinie o sklepie
Andrzej

Fajny przyjemny aromat w aucie

Ocena ogólna:
Zgodność przedmiotu z opisem:
Kontakt ze Sprzedającym:
Czas realizacji zamówienia:
Ceny:
Piątek, 21 Styczeń 2022

Zibi

Mogłem zrealizowac całe zamówienie potrzebnych towarów w jednym...

Ocena ogólna:
Zgodność przedmiotu z opisem:
Kontakt ze Sprzedającym:
Czas realizacji zamówienia:
Ceny:
Wtorek, 18 Styczeń 2022

DODAJ OPINIĘ Zobacz więcej >>

Certyfikaty Motochemia


Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Copyright © 2022 https://www.motochemia.pl