Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Staramy się aby ten czas nie był dłuższy niż 24h.
Masz problem ze znalezieniem swojego samochodu???
Zapytaj konsultanta: 512 802 277 lub napisz [email protected]
- Strona główna >
- Akcesoria >
- Opryskiwacze i pianownice
< Powrót do: Akcesoria
Opryskiwacze i pianownice ręczne do piany aktywnej, kosmetyków i innej chemii
Co to jest pianownica?
Pianownica jest jednym z akcesoriów, które powszechnie stosowane jest w auto detailingu. To specjalne urządzenie służy do czyszczenia karoserii samochodu na mokro. To właśnie przy jej pomocy używa się detergentu zwanego pianą aktywną (np. Shiny Garage Fruit Snow Foam Aktywna Piana 1L). Przy użyciu tego urządzenia, z powodzeniem umyjemy zanieczyszczenia na karoserii. Dotyczy to zanieczyszczeń na masce, błotnikach, drzwiach, szybach, lusterkach, kołach i zderzakach, które osadziły się na tych elementach od momentu ostatniego mycia. Z czego składa się pianownica? Budowa pianownicy oparta jest na trzech podstawowych elementach:
-
Dyszy pianotwórczej
-
Pistolecie spustowym
-
Zbiorniku na roztwór piany aktywnej z wodą.
Najważniejszym elementem pianownicy (np. ADBL BFF 2L Pianownica Ręczna) jest jej dysza. Pozwala ona na wytworzenie z roztworu detergentu, gęstej piany. Ta przez dłuższy czas utrzymuje się na powierzchni karoserii. Gwarantuje to dłuższe oddziałanie preparatu myjącego na wszelkie zanieczyszczenia. Dzięki temy brud łatwiej odchodzi od lakieru, co znacznie ułatwia mycie samochodu.
Co to jest opryskiwacz ciśnieniowy?
Mówiąc o opryskiwaczu ciśnieniowym, najczęściej mamy do czynienia z opryskiwaczem ręcznym. Czym on dokładnie jest? Opryskiwacz ciśnieniowy (np. K2 Masner Opryskiwacz Ciśnieniowy Ręczny 1L) to specjalne akcesorium, które używane jest zarówno przez profesjonalnych detailerów, jak i specjalistów z innych dziedzin (np. ogrodników). To ręcznie urządzenie, które składa się z:
-
Dyszy.
-
Pistoletu spustowego.
-
Pompki ręcznej.
-
Pojemnika na detergent.
Pompka ręczna umieszczona na szczycie pojemnika służy do tymczasowego zwiększenia ciśnienia we wnętrzu pojemnika. Dzięki temu, po zwolnieniu przycisku pistoletu spustowego, zawarty w pojemniku płyn wypychany jest przez dysze. Dokładnie w taki sam sposób działają zarówno niewielkie opryskiwacze ręczne (1 L, 1,5 L 2 L), jak i ich większe odpowiedniki (5 L, 6 L, 12 L).
Rodzaje pianownic
Pianownice to urządzenia, które niegdyś zarezerwowane były jedynie dla profesjonalnych myjni samochodowych. Obecnie akcesoria te są niezwykle popularne i często użytkują je także amatorzy hobbyści. Jest to spowodowane znacznym wzrostem ich dostępności. W sprzedaży rozróżnić możemy trzy podstawowe typy pianownic:
-
Pianownice ręczne (np. K2 Masner Foma 2L Pianownica Ręczna Ciśnieniowa) - jedna z najpopularniejszych pianownic. Lekka i kompaktowa, pozwala na pracę w trudno dostępnych miejscach, bez użycia innych specjalistycznych narzędzi.
-
Pianownice pneumatyczne – działają na podobnej zasadzie co pianownice ręczne. Ciśnienie w pojemniku nie jest jednak dobijane ręcznie, a przy pomocy kompresora. Pianownica ta wymaga zatem użycia odpowiedniego kompresora.
-
Pianownice do myjki ciśnieniowej – to specjalna końcówka dedykowania do montażu na myjce ciśnieniowej. Pozwala ona na zmieszanie ze sobą roztworu wody i piany aktywnej, z wodą pompowaną przez myjkę. Urządzenie to wymaga użycia ciśnieniowej myjki samochodowej.
Rodzaje opryskiwaczy
Opryskiwacze to akcesoria, które mogą różnić się od siebie przede wszystkim pojemnością. Zasada działania w każdym przypadku jest taka sama, jednak wraz ze wzrostem wielkości opryskiwacza mogą również nastąpić pewne zmiany w jego konstrukcji. Do najpopularniejszych typów opryskiwaczy zaliczymy:
-
Opryskiwacz ciśnieniowy ręczny (np. Clinex Expert Venus Pro Opryskiwacz 1,5 L) - najpopularniejszy i najmniejszy typ opryskiwacza (max. 2 L). Stosowany często w detailingu i ogrodnictwie. Posiada dysze zintegrowaną z pompką ciśnieniową i pistoletem spustowym.
-
Opryskiwacz ciśnieniowy naramienny – jest to opryskiwacz popularny między innymi w ogrodnictwie i budownictwie. Jego pojemność zazwyczaj waha się w granicach 4 - 7 litrów. Jego cechą charakterystyczną jest lanca ze zintegrowaną dyszą i pistoletem spustowym. Jest ona połączona elastycznym wężem z pojemnikiem ze zintegrowaną pompką ciśnieniową. Do pojemnika dołączona jest przepaska, dzięki której możemy przewiesić opryskiwacz przez ramię.
-
Opryskiwacz plecakowy – to opryskiwacz, który technicznie nawiązuje do opryskiwacza naramiennego. Również posiada lance z dyszą, połączoną elastycznym wężem z pojemnikiem. Podstawową różnicą pomiędzy nimi jest większa pojemność w granicach 12 - 20 litrów oraz sposób noszenia. Opryskiwacze tego typu ze względu na swój rozmiar i wagę po napełnieniu, wyposażone są w dwie przepaski, umożliwiające ich noszenie na plecach, w taki sposób jak tradycyjne plecaki.
-
Opryskiwacz ciśnieniowy wózkowy – to największy typ opryskiwacza ciśnieniowego. Jego pojemniki umieszczone są na specjalnym wózku. Jego pojemność waha się w granicach 16 do nawet 200 litrów. Podobnie jak dwa poprzednie opryskiwacze, także i ten wyposażony jest w lance z dyszą i pistoletem spustowym oraz wąż. W zależności od pojemności pojemnika różnić może się pompka ciśnienia. W przypadku mniejszych objętościowo najczęściej jest nią tradycyjna pompka ręczna. W wypadku tych większych (100 – 200 L), do wytworzenia ciśnienia wykorzystywany jest niewielki silnik spalinowy.
Zastosowanie opryskiwaczy i pianownic
Zarówno pianownice, jak i opryskiwacze posiadają bardzo szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia. Dlatego też w tym podpunkcie skupimy się głównie na sposobach ich wykorzystania w motoryzacji. Pianownice ręczne, jak i pianownice PA, jak sama nazwa wskazuje, służą do wytwarzania piany. W przypadku motoryzacji, do jej wytworzenia wykorzystuje się specjalne preparaty chemiczne zwane pianami aktywnymi. Piany aktywne to środki, których podstawowym zadaniem jest zmiękczenie brudu zalegającego na karoserii samochodu. Z tego powodu pianownicy użyjemy podczas mycia samochodu w pierwszym jego etapie, czyli podczas mycia wstępnego karoserii. Pozwoli ona na aplikacje gęstej piany, która pomoże usunąć z lakieru zalegające zanieczyszczenia. Stworzy również idealny grunt do następnego etapu mycia, czyli mycia właściwego. Nieco więcej zastosowań w motoryzacji posiada tradycyjny ręczny opryskiwacz ciśnieniowy. Możemy użyć go w celu:
-
Umycia wstępnego samochodu.
-
Nawoskowania i nabłyszczenia karoserii.
-
Nabłyszczenia opon.
-
Czyszczenia tapicerki materiałowej pojazdu.
Wszystkie powyższe zadania wymagają użycia specjalistycznych środków. Te z powodzeniem możemy zaaplikować pod ciśnieniem na wymienione powierzchnie. Preparaty tego typu nie wymagają wytworzenia specjalnej piany. To właśnie dlatego do ich rozprowadzenia dysza zamontowana na opryskiwaczu jest wystarczająca.
Co oprócz pianownicy i opryskiwacza?
Oprócz wymienionych akcesoriów warto zaopatrzyć się również w preparaty, dzięki którym będziemy mogli z powodzeniem ich użyć. W przypadku pianownicy (np. K2 Masner Foma 2L Pianownica Ręczna), zakupić możemy środki chemiczne zwane piana aktywną. Są to preparaty, które pozwalają na stworzenie gęstej piany idealnej do zmiękczenia brudu znajdującego się na samochodzie. Piany aktywne mogą posiadać odczyn zasadowy (np. Atas Dimer Piana Aktywna Dwuskładnikowa 2 kg) lub neutralny (np. Shiny Garage Fruit Snow Foam Aktywna Piana Neutralna 1 L), dlatego też warto zapoznać się ze specyfikacją produktu przed jego zakupem oraz określić nasze potrzeby. Dużo większy wybór preparatów posiadamy w wypadku opryskiwacza ciśnieniowego. Przy jego pomocy możemy użyć niektórych pian aktywnych (np. Shiny Garage Pre-Wash Citrus Oil 1 L), preparatów do zabezpieczania i konserwacji opon (np. K2 Bold 5L Mleczko do Opon 5 L), wosków na mokro, a także środków do ekstrakcyjnego mycia tapicerki (np. Tenzi Textil Wash 1L Koncentrat do Prania Tapicerki).
Popularność pianownic i opryskiwaczy w sklepie motochemia.pl
W naszym sklepie zdecydowanie częściej sprzedawane są opryskiwacze niż pianownice. Wynika to przede wszystkim z różnicy w cenie oraz większej uniwersalności pierwszych wymienionych. Wśród opryskiwaczy królują urządzenia, produkowane przez markę K2. Spośród nich nasi klienci wybierają najczęściej wersję o pojemności 2 L (K2 Masner Opryskiwacz Ręczny 2 L), później 1 L (K2 Masner Opryskiwacz Ciśnieniowy 1 L), a na końcu pośrednią 1,5 litrową bańkę (K2 Masner Opryskiwacz Uniwersalny 1.5L). Nieco rzadziej wybierany jest opryskiwacz do mocnej chemii marki Clinex (Clinex Expert Venus Pro 1,5 L). Tłumaczyć to może jego nieco wyższa cena. Wśród pianownic, króluje marka ADBL ze swoją ADBL BFS BFF 2 L Pianownicą Ręczną z Opryskiwaczem. Drugie zaszczytne miejsce należy do akcesorium oferowanego przez markę Shiny Garage, czyli Epoca Tec One Foamer 1,5 L. Ostatnie miejsce w tej kategorii należy do K2 i ich pianownicy K2 Masner Foma 2 L. Urządzenie to od niedawna znajduje się w ofercie tego producenta, kusząc stosunkowo niską ceną zakupu.
Opinie i oceny pianownic ręcznych i opryskiwaczy ciśnieniowych
Akcesoria tego typu należą do urządzeń, których oceny czy opinie należy czytać bardzo uważnie. W przypadku pianownic ich oceny są zazwyczaj pozytywne. Pamiętajmy jednak, że rozmach jakościowy i cenowy tych produktów jest ogromny. Podczas gdy dla profesjonalisty tania pianownica będzie nie do przyjęcia, dla amatora hobbysty może okazać się więcej niż wystarczająca. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku opryskiwaczy. Tutaj również mamy do czynienia z dużym rozstrzałem jakościowym, jednak opinii negatywnych zdarza się jakby więcej. Jest to między innymi zasługa użytkowników, którzy do tanich opryskiwaczy używają zbyt mocnej chemii. Takie połączenie prowadzi w prosty i szybki sposób do ich uszkodzenia. Oferowane przez nas akcesoria tego typu w większości posiadają pozytywne opinie użytkowników. Oto kilka z nich:
Używam go do K2 Maximy. Dobry opryskiwacz w bardzo dobrej cenie. Polecam szybką wysyłkę!! - wpis klienta Rysiek po zakupieniu K2 Masner Opryskiwacz Ciśnieniowy Ręczny 1L do Aplikacji Lekkiej Chemii
Bardzo dobry opryskiwacz - zależy mi żeby nie padł po pierwszym użyciu z dimerem - użytkuję już jakiś czas i nic sie nie dzieje - opinia użytkownika Mario o stosowaniu produktu Clinex Expert Merkury Pro Opryskiwacz 1L Odporny na Chemię
Jednym słowem rewelacja!!! Nie przejmujcie się ceną jakośc tego produktu wszystko rekompensuje ! - zdanie klienta klap na temat ADBL BFS BFF 2L Pianownica Ręczna z Opryskiwaczem
Czysty samochód to wizytówka każdego kierowcy. To między innymi z tego powodu myjemy nasze auto i staramy...więcej
Wiele osób zadaje sobie pytanie, jakie środki czystości wybrać do pielęgnacji swoich pojazdów, maszyn czy...więcej
Odpowiednia pielęgnacja współczesnych pojazdów wymaga bardzo starannego działania. Są one bowiem...więcej
Pompa paliwa jest jednym z najważniejszych elementów układu zasilania paliwem aut spalinowych. Dotyczy to nie tylko samochodów z silnikiem benzynowym, ale także aut z silnikiem Diesla. To podzespół, który "napędza" paliwo, tak aby mogło ono bezpiecznie dotrzeć z baku paliwa, bezpośrednio do jednostki napędowej. Nierzadko pompa paliwowa musi zatem przetransportować benzynę lub olej napędowy przez długość całego samochodu. Takie działanie wymaga od tego niepozornego urządzenia wyjątkowej wydajności i skuteczności. Nic więc dziwnego, że nawet niewielka awaria tego elementu potrafi przysporzyć znacznych problemów w użytkowaniu pojazdu. W skrajnych wypadkach uszkodzona pompa paliwa może doprowadzić nawet do całkowitego unieruchomienia auta. Jakie są objawy awarii pompy paliwa? Za co dokładnie ona odpowiada? Na te oraz inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule blogowym.
Czytaj więcejJeszcze całkiem nie tak dawno czarny dym z rury wydechowej samochodu z silnikiem Diesla uważano za zjawisko normalne. W końcu Diesel musi dymić. Choć powiedzenie to przetrwało do dzisiejszych czasów w formie żartu, współczesne samochody z silnikami Diesla zaopatrzone w nowoczesne systemy katalityczne, tak naprawdę przestały generować za sobą kłęby czarnego dymu. Gdy jednak dym się pojawi lub - co gorsza - zacznie pojawiać się często podczas codziennej jazdy, może zwiastować awarię silnika lub jego osprzętu. Co zatem oznacza czarny dym z rury wydechowej Diesla? O Tym w dzisiejszym artykule!
Czytaj więcejnajniższe jakie znalazłem
bardzo dobry kontakt, szybka wysyłka, ogólnie rewelacja
DODAJ OPINIĘ Zobacz więcej >>
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright © 2023 https://www.motochemia.pl