Infolinia czynna:
Pon-pt: 8:00 - 18:00 Sob: 9:00 - 14:00
Mój koszyk
Pusty
wybierz pojazd
szukaj także w numerach OEM
wybierz pojazd

Jesteś tutaj:  
  1. Strona główna  > 
  2. Poradnik  > 
  3. Informacje Motoryzacyjne  > 
  4. 50 km/h w terenie zabudowanym przez całą dobę? Zmiany w ruchu.

50 km/h w terenie zabudowanym przez całą dobę? Zmiany w ruchu.

Data aktualizacji: czwartek, 05 listopad 2020

Pod koniec roku 2019 wprowadzono w życie nowe przepisy o ruchu drogowym. Uregulowano w nich ważne zagadnienia dotyczące upłynniania ruchu w korkach ulicznych. Mowa oczywiście o korytarzu życia i jeździe na suwak. Nie zdążyliśmy się przyzwyczaić do nowych rozporządzeń, a już zapowiedziano kolejne. Jakie zmiany w przepisach o ruchu drogowym czekają nas w 2020 roku?Spis Treści:

Zmiany w ograniczeniach prędkości.
Zmiana pierwszeństwa pieszych.
Surowsze kary za przekroczenie prędkości.

 

Zmiany w ograniczeniach prędkości.

Całkiem niedawno kancelaria premiera przedstawiła plany dotyczące zmiany dotychczasowego ograniczenia prędkości w obszarze zabudowanym. Przypomnijmy, że obecnie na terenie Polski limit prędkości na terenach zamieszkałych wynosi 50km/h w godzinach 6:00 – 23:00, natomiast w godzinach 23:00 – 6:00 limit ten zwiększa się do 60km/h. Wedle planowanej nowelizacji prawa o ruchu drogowym, ograniczenie prędkości ma zostać ujednolicone. Oznacza to, że przez całą dobę obowiązywać będzie nakaz poruszania się w terenie zabudowanym z prędkością nie większą niż 50km/h – niezależnie od pory dnia. To jednak nie jedyna zapowiedziana zmiana w przepisach.

 

Zmiana pierwszeństwa pieszych.

Kolejną, dla wielu kontrowersyjną, zmianą w przepisach o ruchu drogowym zapowiedzianą przez premiera Morawieckiego jest wprowadzenie pierwszeństwa dla pieszych przed wejściem na pasy. Oznacza to, że pieszy posiadać będzie pierwszeństwo przed samochodem nie tylko w momencie wejścia na zebrę, ale również w trakcie zbliżania się do niej. Według wielu kierowców doprowadzi to do niebezpiecznych wtargnięć na drogę oraz wymuszeń pierwszeństwa, które mogą doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji, a nawet wypadku.

 

Przejście dla pieszych

 Nowe prawo wprowadzi pierwszeństwo dla pieszego zbliżającego się do przejścia - fot. pixabay.com 

 

Surowsze kary za przekroczenie prędkości.

Ostatnią zapowiedzianą zmianą w prawie o ruchu drogowym jest podniesienie kary za przekroczenie prędkości poza terenem zabudowanym. Wzorem przepisu o jej przekroczeniu w miejscach oznaczonych znakiem D-42, kierowca, który dopuści się na autostradzie, drodze szybkiego ruchu lub innej drodze poza terenem zabudowanym, przekroczenia prędkości o 50km/h lub więcej, zostanie pozbawiony uprawnień do kierowania pojazdem na okres 3 miesięcy.

A co wy sądzicie o planowanych zmianach w przepisach o ruchu drogowym? Podzielcie się z nami swoją opinią w komentarzach!
50 km/h w terenie zabudowanym przez całą dobę? Zmiany w ruchu.

Marcin

Wieloletni członek zespołu Motochemii dysponujący sporą wiedzą na temat oferowanych przez nas kosmetyków.Większość z nich udało mu się już przetestować . Raczej praktyk niż teoretyk, który woli dokładnie zgłębić pewne zagadnienia zanim zacznie wypowiadać się na ich temat. Prywatnie fan motoryzacji czasów PRL i niepoprawny sympatyk Fiata.Ilość komentarzy: 1, Średnia ocena: 5

   Data dodania: czwartek, 05 listopad 2020
Ocena: 5

Ja wiem czy to pomoże? I tak będą pędzić i tak.
 
 


Napisz Recenzję Wróć