Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Staramy się aby ten czas nie był dłuższy niż 24h.
Masz problem ze znalezieniem swojego samochodu???
Zapytaj konsultanta: 512 802 277 lub napisz sklep@motochemia.pl
- Strona główna >
- Poradnik >
- Porady Motoryzacyjne >
- 3 Sposoby na naładowanie telefonu w samochodzie

3 Sposoby na naładowanie telefonu w samochodzie

Smartfon to obecnie dla wielu osób nierozłączny kompan dnia codziennego. Zastąpił on tradycyjny telefon komórkowy, którym smartfon jest teraz domyślnie nazywany. Smartfon w przeciwieństwie do klasycznego telefonu nie służy jednak jedynie do dzwonienia i pisania SMS-ów. Dzięki niemu możemy wykonywać wiele skomplikowanych operacji. Niestety bardzo często generuje to problemy z trwałością jego baterii. Problem ten jest szczególnie dokuczliwy, gdy przez większość dnia podróżujemy samochodem. Jak naładować telefon w samochodzie? O tym w dzisiejszym artykule.
Spis treści:
Tradycyjna ładowarka samochodowa
Zalety i wady klasycznej ładowarki samochodowej
Samochodowa ładowarka indukcyjna
Plusy i minusy ładowarki indukcyjnej
Power bank w samochodzie – zalety i wady
Tradycyjna ładowarka samochodowa
Najpopularniejszą i najbardziej powszechną formą ładowania smartfonu w samochodzie jest użycie tradycyjnej ładowarki samochodowej. Czym jest samochodowa ładowarka do telefonu? To niewielkie urządzenie elektroniczne, które zasilane jest przez napięcie pochodzące z instalacji elektrycznej pojazdu. Urządzenie tego typu wpinane jest najczęściej do samochodowego gniazdka zapalniczki. Przy załączonym zapłonie pobiera ono napięcie, które przekazywane jest na:
-
Gniazda USB typu A (np. CarCommerce Ładowarka Samochodowa 2x USB).
-
Wbudowany kabel ładowania (np. CarCommerce Ładowarka Samochodowa Iphone Lightning).
Kabel ładowarki samochodowej najczęściej posiada końcówkę odpowiednią do sprawnego naładowania smartfonu. Obecnie najczęściej są to końcówki:
-
Micro USB;
-
USB typ C;
-
Lightning.
Dzięki nim z powodzeniem naładujemy w aucie telefony marek Samsumg, Xiaomi, Iphone i wielu innych. Zawarta w ładowarce elektronika przetwarza napięcie z gniazdka. W ten sposób dostosowuje je do bezpiecznego i skutecznego ładowania telefonu w samochodzie. Niestety nie każda dostępna na rynku ładowarka samochodowa wyposażona jest w tego typu.
Tradycyjna ładowarka samochodowa zazwyczaj zawiera kilka portów USB o różnym natężeniu prądu – fot. pexels.com
Zalety i wady klasycznej ładowarki samochodowej
Do podstawowych zalet klasycznych ładowarek samochodowych należy ich ogólnodostępność i funkcjonalność. Jesteśmy w stanie dopasować je do wielu telefonów, za sprawą dostępnych gniazd USB. Do tego celu użyć można m.in. kabla od oryginalnej ładowarki smartfonu. Można również zastosować uniwersalne kable akcesoryjne (np. SilverCars Kabel USB 3w1 120 cm). Wadą ładowarek jest niestety konieczność odwrócenia uwagi kierowcy od drogi w przypadku chęci podłączenia telefonu do ładowania. Innym problemem jest możliwość użycia ładowarki jedynie przy „włączonym zapłonie” samochodu. W większości samochodów po wyjęciu kluczyka, napięcie z zapalniczki jest odcinane, co oczywiście przerywa proces ładowania. Poważnym problemem jest również mnogość tego typu akcesoriów dostępnych na rynku. Niestety zdarza się, że jakość niektórych z nich pozostawiają wiele do życzenia, co w skrajnych wypadkach prowadzić może do trwałego uszkodzenia telefonu.
Samochodowa ładowarka indukcyjna
Stosunkowo świeżą i znacznie nowocześniejszą alternatywą dla tradycyjnej ładowarki samochodowej jest ładowarka indykcyjna. Co to jest ładowarka indukcyjna do telefonu? To nowoczesne urządzenie wykorzystujące zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Dzięki wbudowanemu nadajnikowi, a w zasadzie cewce nadawczej, wytwarza ona wokół siebie pole elektromagnetyczne. To odbierane jest poprzez cewkę odbiorczą zamontowaną w telefonie komórkowym. Rozwiązanie to pozwala na bezprzewodowe ładowanie nie tylko smartfonu, ale także innych urządzeń elektronicznych. Samochodowa ładowarka indukcyjna najczęściej przyjmuje formę uchwytu na telefon. Tak doposażony uchwyt umieszczany jest standardowo na szybie lub kratce nawiewów. W celu jego uruchomienia należy podłączyć go do gniazdka zapalniczki. Po umieszczeniu w nim telefonu automatycznie rozpoczyna się ładowanie jego baterii. W sprzedaży prócz ładowarek indukcyjnych w formie uchwytu znajdziemy także podstawki lub stojaki.
Plusy i minusy ładowarki indukcyjnej
Ładowarka indukcyjna to urządzenie niezwykle wygodne nie tylko w samochodzie. Pozwala ono na bezprzewodowe ładowanie smartfonu. Dzięki temu „podłączenie” telefonu do ładowania praktycznie nie zajmuje uwagi kierowcy. Urządzenia te są również na tyle skomplikowane, że ciężko trafić na produkt słabej jakości. Minusem tego rozwiązania jest przede wszystkim jego niewielka uniwersalność. Nie każdy telefon obsługuje tego typu formę ładowania. Podobnie jak w przypadku tradycyjnej ładowarki, problemem jest również brak możliwości ładowania na przy wyłączonym zapłonie samochodu.
Ładowarka indukcyjna to wygodne rozwiązanie, pod warunkiem, że nasz telefon ja obsługuje – fot. pexels.com
Power bank lub Jump starter
Alternatywą dla ładowania telefonu w czasie podróży samochodem jest oczywiście power bank. Mowa tu zarówno o niewielkich pojemnościowo akumulatorach, jak i potężnych Jump starterach (np. Bosma Power Bank 12V 150A 6000mAh). Co to jest Jump starter? To nic innego jak power bank o dużej pojemności, który pozwala nie tylko na ładowanie urządzeń elektronicznych. Z powodzeniem wspomaga on również rozruch silnika w sytuacjach awaryjnych. Dzięki dużej pojemności baterii, taki power bank pozwala na wielokrotne pełne naładowanie telefonu. Posiadając go na wyposażeniu samochodu, zapewnimy sobie zatem nie tylko pomoc podczas awarii auta, ale także stały dostęp do energii niezbędnej do naładowania smartfonu.
Power bank w samochodzie – zalety i wady
Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest ogólnodostępność i uniwersalność power banku samego w sobie. Naładujemy nim nie tylko smartfony, ale także inne urządzenia elektroniczne. W przypadku potężnych Jump starterów uruchomimy przy ich pomocy nawet samochód. Wyposażone w gniazda USB pozwalają na ich dopasowanie do niemal każdego modelu telefonu. Jest to również niezależne źródło prądu od instalacji elektrycznej samochodu. Pozwala to na ładowanie urządzeń także po wyłączeniu silnika, a nawet poza samochodem. Minusem jest oczywiście konieczność odwrócenia uwagi kierowcy od drogi w celu podłączenia telefonu do ładowania. Największą wadą jest jednak konieczność pamiętania o tym, aby co jakiś czas naładować w domu do pełna nasze źródło prądu.
Słowem podsumowania
Ładowarka klasyczna, indukcyjna, czy power bank? Który sposób ładowania telefonu w samochodzie jest najlepszy? Tak naprawdę każde z wymienionych urządzeń spełnia to zadanie wyśmienicie. Przy wyborze właściwego dla nas urządzenia musimy dokładnie przeanalizować jego wady i zalety. To pozwoli nam zrozumieć nasze potrzeby i wybrać odpowiednie akcesorium. Zależy nam na stosunkowo taniej i uniwersalnej ładowarce? Wybierzmy klasyczną ładowarkę samochodową z portami USB. Mamy telefon z możliwością ładowania bezprzewodowego? Wybierzmy ładowarkę indukcyjną. Chcemy ładować telefon niezależnie od tego czy samochód jest włączony? Wybierzmy power bank, a najlepiej jump starter o dużej pojemności.
A jak wy ładujecie w samochodzie wasze smartfony? Jakich urządzeń używacie do tego celu? Dajcie znać w komentarzach!
Ostatnie opinie o tym artykule
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright © 2022 https://www.motochemia.pl